Foto: KNA, ilustracija
Kontroverzne scene pokriva sloboda izražavanja. Budući da je izjavio kako su mu povrijeđeni “vjerski osjećaji”, praški kardinal Dominik Duka podigao je tužbu zbog dvije predstave. Već je dva puta izgubio – sada je i češki Vrhovni sud presudio da prizori nisu diskriminirajući prema kršćanima.
Dva kazališta u češkom gradu Brnu ne moraju se ispričavati kardinalu Dominiku Duki iz Praga zbog kontroverznih produkcija. Prema izvješćima čeških medija, Vrhovni sud te zemlje na kraju je potvrdio dvije prethodne odluke sudaca i odbio Dukinu žalbu. Kazališne predstave koje su izazvale skandal 2018. godine, nisu diskriminirale kršćane niti ometale pravo na slobodu vjerovanja, smatraju vrhovni suci.
Zajedno s odvjetnikom Ronaldom Nemecom, Duka je zatražio ispriku Narodnog kazališta u Brnu i Centra za eksperimentalno kazalište jer su mu “povrijeđena osobna prava”. Tužba se odnosila na dvije produkcije hrvatskog autora i redatelja Olivera Frljića na festivalu Theaterwelt Brno u svibnju 2018. godine.
Predstava Prokletstvo govorila je o zlostavljanju djece od strane svećenika. Drama Naše i vaše nasilje tematizirala je odnos između zapadnog društva i islamskog svijeta. Scena u kojoj se glumac spušta s križa i siluje muslimanku izazvala je pomutnju, 20 gledatelja uletjelo je na pozornicu. Izvedba se mogla završiti tek nakon policijske intervencije.
Prizori koji se doživljavaju kao uvredljivi pokriveni su slobodom izražavanja
Niži sudovi ispravno su vagali između “prava na slobodan izbor religije i prava da zbog toga ne budu izloženi uvredama, kao i prava na slobodu izražavanja, što također uključuje šokantne i zabrinjavajuće misli”, izjavio je Vrhovni sud. Obje su se predstave “bavile pitanjima od velike društvene važnosti”. Dakle, nije se radilo o “uvredljivom i nepomirljivom činu kao cilju samome sebi”.
Nitko ne sprječava Duku i Nemeca da nastave prakticirati svoju vjeru niti da se javno izražavaju kritički prema islamu. Ni kardinal ni njegov pravni zastupnik nisu sami vidjeli izvedbe drame – što bi sa stajališta suda bilo potrebno za “uvjerljivu ulogu u takvoj raspravi” – već su kritizirali samo nekoliko scena za koje su doznali iz medija.
Ne može se reći ni da su Frljićeva djela, koja su bila kontroverzna i na nastupima u Hrvatskoj i Poljskoj, uznemirila “sve kršćane”. U tom je kontekstu sud citirao članak praškog teologa i sociologa Tomáša Halíka koji je rekao da mu se ni jedna od predstava nije svidjela, no da “cilj Cool Teatra nije ugoditi i zabaviti, već potaknuti na razmišljanje” (kna; fratellanza.net).