Vatican News: Teologija prihvaćanja i dijaloga u srcu Ljetne škole teologije u Dubrovniku

Foto: Vatican Media

U biskupijskom sjemeništu drevnog pomorskog grada dalmatinske obale, izlaganja pet predavača i dijalog sa studentima i mladim katoličkim, pravoslavnim i protestantskim teolozima, razvili su Papine prijedloge na konferenciji o teologiji na Mediteranu, održanoj u Napulju u lipnju 2019. godine. Sutra zatvaranje druge Ljetne škole teologije koju promovira biskup Uzinić.

Alessandro Di Bussolo

Teologija prihvaćanja i dijaloga te sloboda teologa “da eksperimentiraju na novim putovima”, da ostave “prostor za novost Duha Uskrsloga” – kao što je naznačio Papa Franjo u svom govoru na napuljskoj konferenciji 21. lipnja 2019. godine – u središtu su cijelog rada druge Ljetne škole teologije u Dubrovniku koja se zatvara sutra.

Papanikolaou: dijalog nas približava istini

U svojim jutarnjim izlaganjima nakon kojih su imali raspravu s 44-ero studenta i mladih katoličkih, pravoslavnih i protestantskih teologa iz Hrvatske, BiH, Srbije, Slovenije i Crne Gore, pet profesora koje su organizatori pozvali, istaknuli su – poput Aristotela Papanikolaoua, pravoslavnog grčko-američkog teologa – da nam dijalog s onima koji imaju različite svjetonazore “pomaže da se približimo istini, a ne da od nje odstupimo”. “Slušanje i dijalog s drugima” objasnio je teolog, – suosnivač i viši suradnik u Centru za pravoslavne kršćanske studije u Fordhamu i Centru za proučavanje prava i religije na Sveučilištu Emory u Atlanti, također u SAD-u – “obogaćuju nas i mogu nam pomoći da bolje ugradimo čvrste točke naše tradicije”.

Šarčević: Biti solidarni s rizikom je proročanski

Ranije, prvog dana susreta, nakon uvodnog govora nadbiskupa Mate Uzinića, apostolskog upravitelja u Dubrovniku i koadjutora u Rijeci, franjevački teolog iz Sarajeva fra Ivan Šarčević podsjetio je da je – posebno tamo gdje su nacionalizam i populizam jači – “jako rizično biti suosjećajan i solidaran s pripadnicima druge nacije ili s onima koji su na neki način isključeni i siromašni“. No solidarnost i prihvaćanje, pa i ako su rizični, temeljni su, a prorok mora biti “solidaran s rizikom dajući, na koncu, i svoj život. Naravno, to je težak zadatak, ali to je ideal vjere.

Tomáš Halík: Crkve se trebaju odreći svog egoizma

Treći predavač na Školi, češki katolički teolog i filozof mons.Tomáš Halík, profesor na Karlovu sveučilištu u Pragu, jučer je u svom izlaganju ukazao na potrebu izgradnje “novog ekumenizma, koji uključuje ljude koji su izvan vidljivih granica Crkava i religija”, kao korak prema onom “sveopćem bratstvu”, koje je velika tema pontifikata Pape Franje”. To će biti moguće samo ako se kršćanske crkve “odupru iskušenjima egocentrizma i kolektivnog narcizma, klerikalizma, izolacionizma i provincijalizma”.

Isus traži od nas da volimo svoje neprijatelje i one koji nisu poput nas

Samo na taj način, za teologa koji je bio savjetnik češkog predsjednika Havela, “kršćanstvo će moći prihvatiti i iskoristiti svoju raznolikost i razlike kao blago i pomoći ljudskoj obitelji da ne ide prema uništavanju civilizacije već prema formiranje ‘civitas oecumenica’, kulture komunikacije, dijeljenja i poštivanja različitosti“. Ljubav koju Isus od nas također traži prema našim neprijateljima i “drugačijima” od nas, bila je u središtu izvješća sestre Terese Forcades, katalonske liječnice, teologinje i redovnice benediktinke te Miroslava Volfa, hrvatsko-američkog evanđeoskog teologa sa Sveučilišta Yale, New Haven, koji je sa školom bio povezan preko aplikacije Zoom (vatican news; fratellanza.net).

Još fotografija se može pogledati na news portalu Svete Stolice

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.