Afrički rog između skakavaca i gladi

Dok pandemija koronavirusa nastavlja mučiti veliki dio Europe i azijskog svijeta, Afrički rog suočava se s “prijetnjom bez presedana za vlastitu prehrambenu sigurnost i opskrbu hranom”. Od Kenije do Etiopije i Somalije, novi rojevi skakavaca ozbiljno ugrožavaju usjeve te prijete glađu milijunima ljudi. 

Jugozapad Etiopije, Sudan i Eritreja pod snažnom su prijetnjom najezde rojeva skakavaca, izvještava Missioitalia.it. Posljednji razvoj ovog zla za Afriku, ali i za Bliski Istok, Locust Watch svjetske organizacije za hranu (FAO) ovu invaziju insekata iz pustinje naziva ‘kugom’ i govori o najtežoj krizi viđenoj u zadnjih 70 godina u Keniji. U svom zadnjem biltenu FAO ističe kako “na Afričkom rogu situacija ostaje izuzetno alarmantna osobito u Keniji, Etiopiji i Somaliji” gdje insekti, čija su staništa u pustinji između Zapadne Afrike i Indije, “predstavljaju prijetnju bez presedana osobito sada kad se približava vrijeme žetve”.

U Keniji “se povećavaju grupe skakavaca” te “nove generacije rojeva” koje dolaze iz Somalije i upućuju se u regije sjevera i centra Kenije. Za koji mjesec porast će cijena žita, pa se očekuju vrlo dramatični učinci.  FAO upozorava da se očekuju nove koncentracije insekata u zonama Marsabita i Turkana.

Tko živi na selu štetu je već osjetio na vlastitoj koži

Allen Ottaro, vođa Catholic Youth Network for Environmental Sustainability in Africa, u telefonskom intervju iz Nairobija pojašnjava da se “u velikim gradovima još ne osjećaju posljedice najezde insekata, ali vjerujem da hoće za koji mjesec kad porastu cijene prehrambenih dobara, tad ćemo svi osjetiti težinu posljedica. Tko živi na selu štetu je već osjetio na vlastitoj koži, a riječ je o katastrofi jer su uništeni usjevi”.

Da bismo razumjeli dimenzije katastrofe, časopis Nature pojašnjava da u Keniji “jedan izuzetno široki roj zauzme prostor od 2400 kvadratnih kilometara, odnosno tri puta veći prostor od New Yorka. Na Afričkom rogu živi 19 milijuna ljudi kojima prijeti opasnost da ostanu bez hrane”.

Prvi slučaj koronavirusa u Keniji

Uz ovu prijeteću krizu s hranom, Keniji se danas priključio i koronavirus. Za sada se radi samo o jednom slučaju dijagnosticiranom u Nairobiju, no uzbuna je visoka. Kenijski ministar zdravstva Mutahi Kagwe obznanio je danas da je jedna djevojka (27) koja je stigla iz Londona pozitivna na koronavirus te je u bolnici stavljena u izolaciju. “U najsiromašnijim zonama Kenije i u velikim gradovima koncepti izolacije i karantene teško su ostvarivi. Ne znam što se može dogoditi ako se virus proširi”, pojašnjava Ottaro. Koronavirus do sada, prema podacima od jutros, obuhvaća trinaest afričkih zemalja, od Alžira i Burkine Faso do Nigerije, s oko 140 potvrđenih slučajeva. Egipat je registrirao najviše (67) slučajeva zaraze, a slijedi ga Južnoafrička republika s 13 zaraženih osoba. 

Super-računalo protiv rojeva

U međuvremenu, kako bi zaustavili utjecaj skakavaca na usjeve a samim tim i na glad, u Afriku je stiglo jedno super-računalo. Velika Britanija je preko Međunarodnog odjela za međunarodni razvoj u Nairobi poslala informatički sustav programiran da realizira meteorološka predviđanja na širokoj skali te predvidjeti snažne vjetrove, kišu i vlagu, što su idealni uvjeti za širenje skakavaca. Koristeći ove sustave stručnjaci će moći unaprijed otkriti destinaciju jata i tako poduzeti mjere zaštite najranjivijeg stanovništva. Trenutni je cilj spriječiti invaziju jata skakavaca na Demokratsku republiku Kongo (što se već događa) ali također i na Bliski Istok. Za sada je spriječena opasnost najezde ovih kukaca u Saudijsku Arabiju, Kuvajt i Iran.      

Velika opasnost za Iran

U ovom zadnjem slučaju posljedice bi bile poražavajuće budući da je, kao što je poznato, Iran snažno pogođen pandemijom koronavirusa. Locust Watch govori o položenim jajašcima skakavaca u širokim zonama jugozapada zemlje, između provincija Khuzestan, Busherh, Fars, Hormozgan. Neka jata, ističe FAO, prelaze granicu Pakistana. Iranski Ministar vanjskih poslova Mohhamed Zarif zatražio je danas uklanjanje embarga, odnosno ekonomskih sankcija nametnutih toj zemlji od stane SAD-a, ističući da se radi o “kampanji ekonomskog terorizma”.

Fratellanza umana (15.03.2020.)

Volite Crkvu i želite dijalog u njoj? Dijalog za dobro svih.

Autorski sadržaji i prijevodi na Fratellanza umana vlasništvo su stranice i autora. Isti se mogu slobodno prenositi na druge medije samo ako su autori potpisani i pored njihova imena vidljivo stoji Fratellanza umana s linkom na originalni tekst.

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.