Dokument iz Bangkoka: ‘program’ Katoličkih Crkava u Aziji

U četvrtak 16. ožujka službeno je objavljen tekst koji sabire promišljanja opće skupštine biskupskih konferencija Azije, održane u listopadu 2022. u glavnom gradu Tajlanda. Identificirano je „devet novih izazova u azijskom društvu“, izvještava Giorgio Bernardelli za misijsku katoličku agenciju AsiaNews.

Federacija biskupskih konferencija Azije (FABC) objavila je 16. ožujka  „Bangkoški dokument“, pastoralni plan koji objedinjuje razmišljanja s opće skupštine koja je prvi put okupila delegate Katoličkih Crkava sa svih strana kontinenta. Bolo je to u povodu 50. obljetnice uspostave ovog crkvenog tijela. Kardinal Charles Bo, nadbiskup Yangona i predsjednik FABC-a, definirao je događaj kao „prekretnicu za putovanje azijskih Crkava“ i „dijalog u solidarnosti i kolegijalnosti“ koji se iz novoobjavljenog dokumenta planira provoditi u konkretan život zajednica.

Preuzimajući biblijsku ikonu priče o mudracima, koja je isticana na Skupštini u Bangkoku, tekst poziva da se vratimo narodima Azije „drugim putem“, baš kao što su to učinili mudraci koji su došli s Istoka nakon susreta s Isusom u Betlehemu. Sadržaj dokumenta detaljno je predstavio nadbiskup Pablo Virgilio David iz Kalookana, predsjednik Filipinske biskupske konferencije, koji je vodio odabrano povjerenstvo za dovršavanje općeg nacrta, odobreno od strane Skupštine u listopadu.

Dokument se razvija u pet poglavlja, usredotočenih na više glagola koji obilježavaju putovanje mudraca: „hoditi zajedno“ o temi sinodalnosti, „uviđati“ nove izazove u današnjoj Aziji, „razlučivati“ odgovore na te pastoralne izazove, „prinositi darove“ o odnosu između Crkava Azije i sveopće Crkve te konačno „ići novim putovima“ u stilu pastoralne prisutnosti u Aziji danas.

Gledajući izazove koji se danas pojavljuju u azijskim društvima, dokument posebno ukazuje na njih devet: stanje migranata, izbjeglica i autohtonih naroda koji su često protjerani iz svojih domovina; obitelj, temelj društva; pitanja rodnog identiteta; sve veća uloga žena u društvima koja se brzo mijenjaju; odnos mladih i današnjeg svijeta; utjecaj digitalnih tehnologija; potreba za poštenom ekonomijom usprkos transformacijama koje su proizvele urbanizacija i globalizacija; klimatska kriza koja prijeti našem zajedničkom domu; međureligijski dijalog.

O svakom od ovih izazova, dokument potiče Crkve na kontinentu da poduzmu pastoralno djelovanje: od pažnje prema obitelji do uloge žena u vodstvu u crkvenim zajednicama, od svjesnijeg korištenja digitalnih tehnologija do promicanja mostova dijaloga i pomirenja u ranama koje mnogih područja Azije. Druga obveza koju je pozvana preuzeti svaka mjesna Crkva jest prilagodba formacije klera kontekstu i kulturi Azije.

Što se tiče „novih putova“ kojima treba ići, azijske Crkve konkretno ukazuju na njih pet: prije svega, u evangelizaciji se nadaju prijelazu s paradigme s dominantnim modelom na istinski inkulturirani pristup. Same temeljne crkvene zajednice, mnogo raštrkane u Aziji, stoga su pozvane da prošire svoje šatore, postajući stvarnosti koje također gledaju izvan svojih granica kako bi proširile bratstvo i sestrinstvo muškaraca i žena svih vjeroispovijesti. U crkvenom životu predlaže se kvalitativni skok od dijaloga do stila istinske sinodalnosti. U naviještanju Evanđelja, prijelaz od apstraktnog navještaja do pripovijedanja o vjeri utjelovljenoj u životu.

Naposljetku – kao opći stil – dokument traži spremnost da se skrene s utabanih staza, kako bi se mogli suočiti i s novim pastoralnim prioritetima. Uzimajući u svemu kao vodiče likove velikih misionara poput Mattea Riccija i Alessandra Valignana, koji su već u šesnaestom stoljeću prihvatili poziv da utjelovljuju vjeru u specifično azijskom kontekstu i kulturi.

„Ovaj dokument iz Bangkoka – kazao je kardinal Oswald Gracias, nadbiskup Mumbaija, koji je koordinirao radom Skupštine već od pripremne faze – tekst je koji dostavljamo Crkvama na kontinentu da promišljaju, mole i biraju ove prioritete. Mislim da će, kao što je bio slučaj s dokumentom iz Aparecide u Latinskoj Americi, ovo biti referentna točka za naše zajednice sljedećih pet ili deset godina. Naznaka smjera u kojem treba raditi kako bismo bili Crkva za bolju Aziju i bolji svijet. To je poslanje koje nam je Bog udijelio“, zaključio je kardinal Gracias (asianews.it; fratellanza.net).

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.