Sveta Stolica i Kina, razlozi Sporazuma o imenovanju biskupa

Do kraja listopada odluka o prijedlogu Vatikana za produženjem privremenih normi ad experimentum: “Vrijedi nastaviti”, pojasnio je kardinal Parolin

Andrea TornielliVatican News

Privremeni sporazum potpisan 22. rujna 2018. između Svete Stolice i Narodne Republike Kine, o imenovanju biskupa, stupio je na snagu mjesec dana nakon potpisivanja te stoga istječe 22. listopada. Potpisan u Pekingu, predviđen je na dvije godine kao ad experimentum, prije bilo kakve konačne potvrde ili drugačije odluke. Kardinal državni tajnik Pietro Parolin nedavno je objasnio da je namjera kineskim vlastima predložiti produženje, nastavljajući privremeno usvajati Sporazum, “kao što je to učinjeno u ove prve dvije godine, radi daljnjeg ispitivanja njegove korisnosti za Crkvu u Kini”. Unatoč sporosti i poteškoćama, pogoršanim pandemijom u posljednjih deset mjeseci, Parolin je rekao, “Mislim da je označen smjer koji vrijedi nastaviti, onda ćemo vidjeti”.

Od prvog priopćenja, koje su Sveta Stolica i kineska Vlada zajednički objavile 22. rujna 2018., odmah je precizirana stvar samog Sporazuma, koji se izravno ne odnosi na diplomatske odnose Svete Stolice i Kine, pravni status Kineske katoličke crkve, odnose svećenstva i državnih vlasti. Privremeni sporazum odnosi se isključivo na postupak imenovanja biskupa: ključno pitanje za život Crkve i za zajedništvo pastira Kineske katoličke crkve s rimskim biskupom i sa biskupima svijeta. Cilj Privremenog sporazuma stoga nikada nije bio samo diplomatski a još manje politički, već je uvijek bio istinski pastoralni: njegov je cilj omogućiti vjernicima katolicima da imaju biskupe koji su u punom zajedništvu s Petrovim nasljednikom a da ih istodobno priznaju i vlasti NR Kine.

Papa Franjo je u “Poruci kineskim katolicima i sveopćoj Crkvi”, u rujnu 2018., neposredno nakon potpisivanja Privremenog sporazuma, podsjetio da su se posljednjih desetljeća rane i podjele unutar Katoličke crkve u Kini polarizirale “prije svega oko lika biskupa kao čuvara autentičnosti vjere i jamca crkvenog zajedništva”. Intervencije političkih struktura u unutarnji život katoličkih zajednica izazvale su porast fenomena takozvanih “podzemnih” zajednica, koje su nastojale pobjeći kontroli vladine vjerske politike.

Svjestan rana crkvenog zajedništva uzrokovanih slabostima i pogreškama, ali i neprimjerenim vanjskim pritiskom na ljude, papa Franjo je, nakon godina dugih pregovora koje su pokrenuli i provodili njegovi prethodnici, ponovno uspostavio puno zajedništvo sa kineskim biskupima zaređenima bez papinskog mandata. Odluka donesena nakon promišljanja, molitve i ispitivanja svake pojedinačne situacije. Jedina svrha Privremenog sporazuma, pojasnio je Papa, jest “podržati i promicati navještaj Evanđelja u Kini i obnoviti puno i vidljivo jedinstvo u Crkvi”.

Prve dvije godine dovele su do novih biskupskih imenovanja s Rimskim sporazumom, a neke je biskupe službeno priznala i pekinška vlada. Rezultati su – također zbog pandemije koja je posljednjih mjeseci učinkovito blokirala kontakte – bili pozitivni, iako ograničeni, te predlažu nastavak provedbe Sporazuma još neko vrijeme.

Fratellanza umana (29.09.2020.)

Volite Crkvu i želite dijalog u njoj? Dijalog za dobro svih.

Autorski sadržaji i prijevodi na Fratellanza umana vlasništvo su stranice i autora. Isti se mogu slobodno prenositi na druge medije samo ako su autori potpisani i pored njihova imena vidljivo stoji Fratellanza umana s linkom na originalni tekst.

https://www.facebook.com/fratellanzaumana
Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.