Fotografija: Ilustracija
Previše pastira za premalo vjernika? Charles Morerod, biskup švicarske biskupije Lausanne-Genf-Freiburg, želi prepoloviti broj svećenika u svojoj biskupiji. U središtu promjena trebao bi biti strani kler koji u Švicarsku dolazi ili želi doći iz različitih, ponekad i neevanđeoskih, motiva.
Charles Morerod, biskup švicarske katoličke biskupije Lausanne-Genf-Freiburg u švicarskom kantonu Fribourg, želi smanjiti broj svećenika u svojoj biskupiji za oko 50%, odnosno na 170. “Ovo je općenita procjena koja također uzima u obzir starenje svećenika i katolika kojima služe”, rekao je Morerod u nedjelju za švicarski portal Kath.ch. Provedba plana trebala bi se dijelom odvijati kroz “prirodni razvoj” situacije, odnosno demografiju. “Valja pronaći pravu ravnotežu prilikom prihvaćanja brojnih svećenika koji žele doći u Švicarsku”.
Najprije je Neue Zürcher Zeitung izvijestio o planovima u subotu. Razlog ciljanog prepolovljenja broja svećenika jest taj što ima previše službenika za premalo vjernika. Smanjenje bi se stoga trebalo odvijati prvenstveno među stranim svećenicima. Trenutno u toj biskupiji zapadne Švicarske djeluje 345 svećenika.
Biskup Morerod, dominikanski teolog te bivši tajnik Međunarodne teološke komisije i savjetnik Kongregacije za nauk vjere – oba puta imenovan za pontifikata Benedikta XVI. – za Kath.ch ističe da smanjenje broja svećenika ne bi trebalo vršiti samo među stranim svećenstvom. “No kako Švicarci stare, postavlja se pitanje o tome da ih se zamijene svećenicima iz drugih zemalja”.
Odljev školovanih, zanemarivanje siromašnih
Vatikan je također redovito upozoravao na tendenciju sudjelovanja u svojevrsnom brain drain-u, odnosno izvlačenju dobro školovanog osoblja iz siromašnijih biskupija. “To bi tim dijecezama oduzelo ljudske resurse”, naglasio je biskup. Morerod nije potvrdio da su se posljednjih mjeseci povećali problemi sa stranim svećenicima. Međutim, postoje “neke jasne kulturološke razlike”. Dolazak stranih svećenika također je koristan, “primjerice u biskupiji u kojoj je više od 60 posto katolika stranog podrijetla”.
Papa Franjo također je govorio o problemu “preraspodjele svećenika” s “velikim brojem svećenika u Sjedinjenim Državama i Europi, a malo na drugim područjima”, kao što je slučaj s Amazonijom i drugim siromašnijim regijama. “Postoje i oni koji dođu studirati i ne žele se vratiti u svoju biskupiju. Jasno da jedan biskup, kako bi spasio njegovo zvanje, odustaje… Ali ja zahvaljujem svećenicima fidei donum koji dolaze iz Afrike, Azije i Amerike a koji se nakon Europe vraćaju u svoje zemlje kojima nedostaje svećenika”, rekao je Papa prošle godine.
Biskupija Lausanne-Genf-Freiburg proteže se teritorijem kantona Fribourg, Ženeva, Neuchâtel i Vaud. Sastoji se od oko 230 župa koje su organizirane u 50 pastoralnih jedinica. Na području dijeceze živi oko 650.000 katolika. Biskupija je podijeljena u pet takozvanih vikarijata, a za svaki od njih odgovoran je određeni biskupski vikar. Za dio dijeceze koji govori njemački jezik od 1. kolovoza ove godine odgovorna je biskupska delegatkinja Marianne Pohl-Henzen.
Prijevod: Fratellanza umana (14.12.2020.)
Autorski sadržaji i prijevodi na Fratellanza umana vlasništvo su stranice i autora. Isti se mogu slobodno prenositi na druge medije samo ako su autori potpisani i pored njihova imena vidljivo stoji Fratellanza umana s linkom na originalni tekst.