Da ovog proljeća zasadimo nešto veći vrt?

Jednom prilikom, prije 15 godina, pokojni prijatelj svećenik poklonio mi je jednu staru razglednicu na kojoj piše: “Gott gibt die Nüsse aber er beißt sie nicht auf” (Goethe). Gledam je danas i razmišljam.

Mnogi se pitaju kako mogu pomoći da svi kao društvo što bezbolnije izađemo iz trenutne situacije. Najveći teret snose oni na prvoj liniji. Znamo tko su i divimo im se, zahvaljujemo im i molimo za njih. Neki od nas im mogu pomoći, svatko na svoj originalan način.

No, što s onim poslije? Što s ekonomskom krizom i recesijom koja je pred nama? Države će nakon ovoga povećavati svoje robne zalihe, a stanovništvo će se nastojati osigurati bar osnovnim životnim namirnicama. Gubitak posla ili smanjenje plaća u mnogim će obiteljima, nažalost, ostaviti traga. Papa Franjo nedavno je u jednom telefonskom intervjuu rekao kako bi moglo biti “pomalo kao nakon rata”. Nije ovo pesimistično, to je zapravo realnost – zabrinutost koju najavljuju i ekonomisti.

“Ovdje plačemo i patimo. Svi. Iz ove situacije možemo izaći samo zajedno, kao cjelokupno čovječanstvo” – rekao je Franjo i nastavio – “Morat ćemo još više pogledati korijene: bake i djedove, starije. Graditi među nama istinsko bratstvo. Sjećati se ovog teškog iskustva kojeg smo živjeli svi zajedno. I nastaviti dalje s nadom, koja nikad ne razočara. To će biti ključne riječi za ponovni početak: korijenje, sjećanje, bratstvo i nada”.

U ovom pogledu na korijene: bake i djedove, roditelje, sve starije – moći ćemo crpiti snagu, te ih još više cijeniti i voljeti. To prvo i iznad svega! Uz to, nešto što su nam preci ostavili, a što na prvu možda i nismo cijenili, moglo bi itekako pomoći umanjivanju posljedica krize. Mnogima od nas ostavili su zemlju, zemlju od koje su živjeli. Teško su na njoj radili, s pouzdanjem je obrađivali i sijali, očekujući s nadom urod kako bi prehranili obitelj. A bili su i solidarni, te su od onog “što im Bog da” davali i za ljude u potrebi.

Kako bi bilo da ovog proljeća obradimo tu zemlju i posijemo više nego uobičajno? Imati vlastito voće, povrće, začine i drugo bilje vrijedno je svakog truda. Čisteći zapustjelu zemlju i obrađujući je obradovali bismo i naše pretke. Kroz rad u prirodi osnažili bismo obiteljsko zajedništvo, stekli bolju tjelesnu formu i dobili zdravu hranu za sebe i za sestre i braću u potrebi. A najvažnije da bismo, gledajući kako biljka raste, mogli ponovno vidjeti kako hrana ne nastaje u tvornicama, nego da nam je Bog daje. “Bog nam daje orahe, ali ih ne otvara”. Isto vrijedi i za talente. Nešto moramo i sami.

Volite Crkvu i želite dijalog u njoj? Dijalog za dobro svih.

Fratellanza umana (30.03.2020.)

Autorski sadržaji i prijevodi na Fratellanza umana vlasništvo su stranice i autora. Isti se mogu slobodno prenositi na druge medije samo ako su autori potpisani i pored njihova imena vidljivo stoji Fratellanza umana s linkom na originalni tekst.

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.