Biblijska perspektiva declutteringa

Foto: © Joern Neumann/epd (Ilustracija)

Ashley Varner

Ako je tvoj životni prostor pretrpan stvarima koje ti ne bi nedostajale kada bi ih netko uzeo ili onih nepotrebnih koje zauzimaju mjesto stvarima koje koristiš, potreban ti je decluttering.

Nered u nama, u našim mislima, postupcima i odnosima je često u interakciji s neredom oko nas, te prostorima u kojima boravimo. Međusobno se prožimaju, uvjetuju i povećavaju. U pravilu, što je veći nered koji nas okružuje, bit će nam teže i racionalno razmišljati, raditi sustavno i postizati dobre rezultate, te razvijati kvalitetne međusobne odnose.

Decluttering bismo mogli otprilike definirati kao raščišćavanje ili, još bolje, raskrčivanje. Riječ je o potrebi da u svoj život uvedeš red i da svoj radni i životni prostor oslobodiš od suvišnih i nepotrebnih stvari, kako bi stvorio više vremena i prostora za ono što ti je drago, vrijedno i zanimljivo. Valja ti razdvojiti neophodno od nebitnoga, a ipak je možda nešto što je tebi “nebitno” nekome neophodno ili potrebno. “Tko ima dvije haljine, neka podijeli s onim koji nema. U koga ima hrane, neka učini isto tako” (Lk 3,11).

Biblijska perspektiva declutteringa

Odlučila sam da mi je omiljeni hobi decluttering. Svaki put kad iznesem kutiju predmeta iz svog doma, osjetim kako mi je s uma skinut teret. Kad sam krenula na put prema “imati manje”, očekivala sam da ću doživjeti manje stresa i to se ostvarilo, no ono što nisam očekivala bilo je približavanje Gospodinu sa svakom darovanom a ipak nekome korisnom kutijom.

Kako se moja vjera uklapa u decluttering?

Želim za početak reći da ni u kom slučaju nisam minimalist. Smatram da nema ništa loše u tom načinu života, nego osobno više volim osjećaj “doživljenog”. Moja djeca imaju puno igračaka, a moj ormar ima više od deset stvari. Slažem se s idejom da što više stvari posjeduješ, to više stvari posjeduju tebe.

Kad počneš raščišćavati svoj život onda napraviš mjesta za stvari koje su ti važne. Ne radi se o tome da imaš što je moguće manje stvari, već o otpuštanju stvari koje te vuku prema dolje kako bi istinski uživao u stvarima koje imaš. Evanđelist Luka je zapisao ove Isusove riječi: “Klonite se i čuvajte svake pohlepe: koliko god netko obilovao, život mu nije u onom što posjeduje” (Lk 12,15). Isus nam kaže da nam živote ne čine stvari koje imamo. Nadalje, u drugom dijelu istog poglavlja kaže da naše blago puno govori o našem srcu (usp. 12,34). Što zgrćemo više blaga, više će uz njega biti i naše srce, a ipak želimo da cijelo naše srce bude tamo gdje je Isus.

Doživjeti i iskusiti stvari

Moj suprug i ja zadnjih smo se nekoliko godina potrudili djeci pružiti da iskuse stvari. Čak smo i naše roditelje zamolili da učine isto. I moram reći da su bili odlični! Umjesto da mojoj djeci kupuju još više igračaka, baka i djed daju im karte za lokalni bazen ili ih odvedu u šetnju do lokalne igraonice ili igrališta što im omogućuje zabavu s djedom i bakom. To su sjećanja koja nikada neće izbrisati.

Decluttering s namjerom dovodi do životnog zadovoljstva

Biti bogat nije grijeh, mada nam je takvima teško u kraljevstvo nebesko (usp. Mt 19,23-24). Oni koji koriste svoje bogatstvo samo kako bi posjedovali još više stvari, neće pronaći sreću. Zapravo, Pavao kaže da će pronaći samo propast i uništenje: “Pa i jest dobitak velik pobožnost, zadovoljna onim što ima! Ta ništa nismo donijeli na svijet te iz njega ništa ni iznijeti ne možemo! Imamo li dakle hranu i odjeću, zadovoljimo se time. Jer oni koji se hoće bogatiti, upadaju u napast, zamku i mnoge nerazumne i štetne požude što ljude strovaljuju u zator i propast” (1 Tim 6,6-9).

Želim biti zadovoljna onim što mi je Bog dao, a znam da i ti to činiš ili želiš. Kad sam raščistila sve igračke u sobi moje djece, očekivala sam da će se uzrujati. Ono što se zapravo dogodilo bilo je: “Mama! Vidi! Konačno sam pronašao ovu knjigu koja mi se jako sviđa! Hoćeš li mi je pročitati?” Mogli su bolje iskusiti i cijeniti stvari koje su već imali.

Otpuštanje nekih stvari pomiče naš fokus

A Psalam 34,10 kaže: “Ne trpe oskudice koji traže Gospodina”. Ako stalno tražimo sljedeći novi automobil, novi ljepši kauč ili nešto više trendovske odjeće, možemo smetnuti tražiti Onoga koji nas opskrbljuje.

Kad skrenemo fokus sa stvari, možemo ga preusmjeriti na Gospodina. Imamo vremena uživati ​​u dobrim stvarima koje nam je već dao kad otpustimo sve stvari koje zarobljavaju nas i naše vrijeme.

Skoči i započni…

Želiš započeti svoj brzi decluttering? Postoje dva načina za to, a o tebi ovisi što ćeš izabrati: 1. Malo po malo. Odvoji 15 minuta dnevno i počni pregledavati svoje stvari. Postavi mjerač vremena i kreni na posao! 2. Kampanjski! Uzmi popodne ili vikend i pozabavi se svojim mjestom stanovanja. Ovo najbolje funkcionira kad vrijeme kod kuće provodiš sam.

Još savjeta za decluttering

Pravilo jednog dodira. Postoji već nekoliko sjajnih savjeta o declutteringu ili raščišćavanju a jedan od mojih omiljenih je da svaku stvar obrađujem samo jednom. Preporučje se da imaš tri kutije: jednu za bacanje, jednu za doniranje korisnih stvari (nikad ne doniraj smeće!) i jednu za predmete koje je potrebno odložiti u ostavu. Obično se započinje s jedne strane sobe do one druge. Kad se kutija za donacije napuni, stavi je u prtljažnik. Kad se kanta za smeće napuni, odnesi je u kontejner.

Pomoli se. Zatraži pomoć od Gospodina da zrelo i kršćanski razlučiš što je od stvari za zadržati, što za darovati, što za reciklirati.

Iznesi kutiju iz kuće što je prije moguće! Ne ostavljaj kutiju pored vrata ili u garaži. Vjeruj mi, naći će ona opet put do tvoje kuće. U najmanju ruku, makni je s vidika, ali preporučujem ti da je odmah uneseš u prtljažnik i odvezeš na odredište.

Uključi glazbu. Neka ti ovo bude zabavno! Stvaraš prostor za svoju obitelj. Manje stvari = manje stresa. Za svakoga! I djeca se osjećaju bolje kada nisu pretrpana igračkama. Tvoj suprug ili supruga se osjeća bolje kad u vašem zajedničkom ormaru nema toliko odjeće i zapravo može pronaći odjevni predmet.

Zapamti…

Ponekad ljudi imaju osjećaj da je decluttering trošenje novca. No pokušaj to ne gledati tako. Umjesto toga, shvati da se otpad zapravo događa već onda kada si kupio predmete koji ti ne trebaju. Ako se sada ne riješiš tih predmeta, samo gubiš vrijeme. Ono vrijeme provedeno u skupljanju stvari poput krtice i u odlaganju stvari u ostavu. Ono vrijeme provedeno na održavanju i brisanju prašine s masu tvojih stvari. Upamti, što više stvari posjeduješ, to više te stvari posjeduju tebe. Počni rješavati taj problem već danas tako što ćeš proći kroz svoj dom! To će ti vjerojatno promijeniti stil života!

I da, nipošto ne zaboravi da se onima koji nemaju ne daje tek od svog suviška (usp. Mk 12,38-44) (ashleyvarner.com; fratellanza.net).

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.