Foto: KNA, ilustracija
Prije više od pet godina, Papa Franjo značajno je pojednostavio pravila postupaka za proglašavanje braka ništavim. No, unatoč reformi, relevantni procesi i dalje predugo traju, prigovara jedan od najviših crkvenih sudaca.
Dekan Rimske Rote Alejandro Arellano Cedillo požalio se da čak i više od pet godina nakon sveobuhvatne reforme pape Franje, postupci proglašenja ništavosti ženidbe u Crkvi još uvijek traju predugo. “Sporost i nepotrebna kašnjenja” procesa “su puka nepravda” prema pogođenim osobama, rekao je u ponedjeljak za španjolski časopis Vida Nueva predsjedatelj drugog najvišeg suda Katoličke crkve. Istina je da je reforma iz 2015. pridonijela ubrzanju i općenito pojednostavljenju postupka poništenja ženidbe. Međutim, razlozi često dugih procesa posve su nepravedni i nanose moralnu i duhovnu štetu osobama koje čekaju pravdu i miran život.
Reforma se također bori s poteškoćama jer njezina “teološka i ekleziološka poruka” često nailazi na nerazumijevanje, rekao je Arellano, koji je na čelu crkvenog suda od kraja ožujka 2021. godine. Novim je zakonom Papa želio u središte staviti “siromašne”. Kao rezultat reforme, postupak proglašenja ništetnosti ženidbe doživio je “ponovni interes”, ne samo od strane doktrine i kanonskog prava, već i kao “instrument za zbrinjavanje ranjenih vjernika koji se osjećaju izdvojenima iz Crkve”.
Dekan Rote naglasio je da je Franjo želio odgovoriti na trenutnu “krizu sakramenta ženidbe” novim propisima. “Neregularne situacije” vjernika treba rješavati “brzim, jednostavnim, dostupnim i besplatnim” procesima. Istodobno, Arellano je naglasio da postupak ništetnosti neće ponuditi rješenje baš za sve slučajeve, takvo stajalište bilo bi “instrumentalizacija” Papinih reformi. Uz to, reforma ne utječe na crkveno učenje o nerazrješivosti braka.
Rad crkvenih sudova “služba je pravdi” i “bitan dio pastoralne misije Crkve, koja traži dobro ljudi”, rekao je Arellano. Služba Rotae Romanae mora biti “nadahnuta pastoralnom ljubavlju”. Jer iza svake stranice spisa skriva se “lice osobe sa svojom boli, svojim čežnjama i nadama, koje zaslužuju veliko poštovanje i pažnju” od strane suda.
Papa Franjo je svojim motuproprijem Mitis Iudex Dominus Iesus iz 2015. temeljito pojednostavio kanonske postupke za proglašenje ništavosti ženidbe. Primjerice, drugi stupanj više nije obvezan kada se odlučuje o ništavosti ženidbe.
Nakon što je reforma objavljena, neki su kanonisti kritizirali nove zakone, kako su mediji tada izvještavali. Papa Franjo, s druge strane, više je puta isticao da “ekonomski i drugi interesi koče provedbu reforme ženidbenog procesa”. “Blizina ranjenim obiteljima znači da se presuda, kada je to moguće, održi u biskupijskoj crkvi, bez odgađanja i bez nepotrebnoih produljenja. Besplatnost, po evanđeoskom mandatu ‘besplatno primiste, besplatno dajte’ zahtijeva da crkveno proglašenje ništavnosti braka ne smije koštati toliko da ga siromašni ljudi ne mogu podnijeti”, istaknuo je Papa. Međutim, reforma je – primjetio je Papa sa žaljenjem – “još uvijek daleko od primjene”. Reformom moramo pokazati da je “Crkva majka i da u srcu ima dobro svoje djece”, a to su u ovom slučaju oni koji su “obilježeni ranom slomljene ljubavi”, te zaključuje: “Uspjeh reforme nužno prolazi kroz obraćenje struktura i ljudi, stoga ne dopustimo da ekonomski interesi nekih odvjetnika ili strah od gubitka moći nekih sudskih vikara zaustave ili odgode reformu” (vida nueva; fratellanza.net).