Ekumenski Vademecum: Biskup i jedinstvo kršćana

Kardinali Koch, Ouellet, Tagle i Sandri prisustvovali su tiskovnoj konferenciji na kojoj je predstavljen ekumenski Vademecum “Biskup i jedinstvo kršćana”. Naglasili su potrebu veće kohezije među kršćanima i pred migracijskim tokovima, dijalog kao način evangelizacije i odlučujući doprinos Katoličkih crkava istočnog obreda.

“Kompas” koji će biskupima pomoći na ekumenskom putu i ohrabriti ih da odlučno nastave ovaj put koji je put cijele Katoličke crkve prema “punom zajedništvu”. Tako kardinal Kurt Koch, predsjednik Papinskog vijeća za jedinstvo kršćana, opisuje dokument Biskup i jedinstvo kršćana: ekumenski Vademecum, predstavljajući ga u live streamingu u vatikanskom Tiskovnom uredu, zajedno s još tri kardinala, a to su: Marc Ouellet, prefekt Kongregacije za biskupe, Luis Antonio G. Tagle, prefekt Kongregacije za evangelizaciju naroda i Leonardo Sandri, prefekt Kongregacije za Istočne Crkve. Već prisutnost četvorice kardinala sama po sebi pokazuje važnost ovog dokumenta kojim se, ističe predsjednik Papinskog vijeća za jedinstvo kršćana, također obilježava 60. obljetnica uspostave Dikasterija po nalogu sv. Pape Ivana XXIII. 1960. godine. Dokument predlaže kratku sintezu stupova ovog puta: od Unitatis Redintegratio Drugog vatikanskog koncila do enciklike Ut unum sint – od čije objave je prošlo 25 godina – do dva dokumenta Papinskog vijeća: Ekumenski direktorij i Ekumenska dimenzija u formaciji onih koji se posvećuju pastoralnoj službi. Sinteza je to koja je obogaćena temama iznesenim tijekom posljednjih pontifikata, sada iz perspektive biskupa: vodič kojeg je lako konzultirati, obogaćen i “praktičnim preporukama”.

Služba jedinstva je bitna za biskupa
Biskupovo ekumensko nastojanje nije “neobavezna dimenzija njegove službe”, već “dužnost”, naglašava kardinal Koch. Čimbenik je to na kojega je podsjetio i papa Franjo koji je odobrio Vademecum osvrćući se u svom Pismu od 24. svibnja 2020. na 25. obljetnicu enciklike Ut unum sint. Papa je zapravo podsjetio da je “služenje jedinstvu bitan čimbenik biskupovog poslanja”, izražavajući tako nadu da će Vademecum poslužiti kao “poticaj i vodič” u izvršavanju ekumenskih odgovornosti biskupa. A 2014. je godine u bazilici sv. Pavla izvan zidina objasnio da se jedinstvo postiže hodeći, “Duh Sveti to čini u hodu”.
Ilustrirajući strukturu dokumenta koji se sastoji od dva bitna dijela i ploda trogodišnjeg rada, kardinal se podsjeća na četiri vrste dijaloga na koje se poziva: duhovni ekumenizam, dijalog ljubavi, istine i, konačno, dijalog života.

Ouellet: ekumensko obraćenje biskupa i svih Kristovih učenika
U svojim intervencijama kardinali stoga ističu one čimbenike koji su na osobit način povezani s njihovim zadacima odgovornosti. Prefekt Kongregacije za biskupe ponavlja da ekumenska stvar ne smije biti u pozadini naspram međureligijskog dijaloga zbog migracijskih tokova koji stvaraju sve više multikulturalno životno okruženje. U stvarnosti, nastavlja, potraga za kršćanskim jedinstvom “postaje žurnija upravo zbog ovog novog konteksta koji zahtijeva veću koheziju među nama krštenima, kako bi se pružio vjerodostojno svjedočanstvo života u proširenom dijalogu” sa zajednicama drugih religija .

Biskupi su “prvi odgovorni za jedinstvo kršćana”, ponavlja kardinal Marc Ouellet, podsjećajući također da je svaki biskup pozvan promicati molitvu u tu svrhu, posebno u Tjednu molitve za jedinstvo kršćana. U tom smislu preporučuje biskupu da imenuje “dijecezanskog delegata”, svećenika, redovnika ili vjernika laika koji će koordinirati aktivnosti s predstavnicima drugih Crkava. Upravo onako kao što i biskupske konferencije trebaju osigurati biskupsko Povjerenstvo ili barem delegata koji ima na umu ovaj “prioritet poslanja Crkve”.
Biskupi su potom pozvani izgraditi u svojoj lokalnoj zajednici bratski stav prema drugim kršćanskim vjeroispovijestima, “neovisno – kaže – o suprotnim stavovima na koje možemo naići i o neuspjesima koji nas mogu tjerati na predaju. Katolik se nikada ne umara učiniti prvi korak prema pomirenju”. Biskup mora voditi brigu o ekumenskoj formaciji bogoslova i kršćanskih intelektualaca. Konkretno, kardinal se prisjeća mnogih mogućih primjera inicijativa prisutnih u Vademecumu u skladu s normama Direktorija iz 1993. godine. I, nadalje naglašava, biskup će dati “primjer suradnje”. “Korištenje crkvi, borba protiv siromaštva, milosrđe mogu biti povod za bratske razmjene i dijeljenje između različitih crkvenih zajednica. Katkad je također dobra ideja pozvati druge vjerske službenike da propovijedaju kod kuće ili otići propovijedati drugdje na dobro informirani poziv”, precizira. Dakle, ukratko, Vademecum je važan za “ekumensko obraćenje biskupa i svih Kristovih učenika”.

Tagle: dijalog kao način evangelizacije
Za Dikasterij za evangelizaciju naroda, Vademecum predstavlja “poziv na daljnje istraživanje dijaloga kao načina evangelizacije” i stoga svi kršteni trebaju “formaciju u dijalogu” u tom smislu. Konkretno je to uporište intervencije kardinala Luisa Antonija G. Taglea, prefekta spomenutog dikasterija, koji ponovno potvrđuje važnost prostora za dijalog u biskupijama, podsjećajući također na riječi sv. Pavla VI. o činjenici misijskog identiteta Crkve. Kardinal stoga upozorava da “nedostatak jedinstva među Isusovim sljedbenicima, koje se ponekad javno očituje kao međusobno neprijateljstvo – na mjestima gdje su kršćani manjina i gdje se kršteni kršćani udaljavaju od Crkve – zapravo potkopava evangelizaciju i zamagljuje Isusovu osobu”, dok jedno dobro iskustvo s kršćaninom dovodi do otvorenosti prema Kristu. Stoga kršćanski misionari u missio ad gentes ne bi trebali presađivati “svoje izvorne podjele na nova područja”.
Kardinal Tagle također napominje kako je “otužno primijetiti da je u iskustvu nekih biskupa ponekad lakše dijalogizirati s vođama i sljedbenicima nekršćanskih religija” nego s nekatoličkim zajednicama. Moraju se njegovati dobri odnosi s poglavarima i članovima nekatoličkih zajednica kako bi se “uklonile predrasude” i krenulo liječenju rana iz prošlosti.

Sandri: odlučujući doprinos katoličkih Crkvi istočnog obreda
Ovaj dokument, usmjeren uglavnom na pastire Crkava, daljnja je potvrda da nedostatak znanja o kršćanskom Istoku za nas više nije legitiman. U tom je smislu snažan poziv kardinala Leonarda Sandrija na središnju važnost Istoka koji je “Zapadu” potreban kako bi se “Crkvi Kristovoj i svijetu povratila puna manifestacija crkvenog katoliciteta“.
Konkretnije, prefekt Kongregacije za Istočne Crkve podsjeća da one “imaju posebnu zadaću na ovom polju jer nastoje održati svoje ritualno nasljedstvo zajedničko onome pravoslavnih Crkava”: predviđeno je da “u svakoj Crkvi sui iuris postoji povjerenstvo stručnjaka za ekumenizam, a u svakoj eparhiji Vijeće za promicanje ekumenskog pokreta”. Vademecum stoga predstavlja dragocjenu pomoć za putovanje koje Istočna i Zapadna crkva moraju zajedno obaviti u potrazi za jedinstvom. Treba nam ekumenizam u susjedstvu, kaže, ponavljajući izraz pape Franje o “svetosti u susjedstvu” (vatican news; fratellanza.net).

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.