Papa Franjo na uličnim grafitima

Postao je već učestali motiv ulične umjetnosti. Novi grafiti streetarta koji prikazuju Rimskog biskupa pojavili su se ovih dana u Milanu. Pozivajući se na poglavara Crkve traže veću solidarnost tijekom pandemije Covida-19.

Nekoliko grafita u Milanu prikazuje papu Franju kao beskućnika koji moli milostinju. Ova ulična umjetnost djela su talijanskog umjetnika i aktivista Alexsandra Palomba, a prema medijskim izvještajima prvi put su se pojavila na zidu u četvrtak na Piazza San Giachimo. Milan se nalazi u Lombardiji koju je posebno teško pogodio koronavirus. Osim nekoliko prikaza Franje u gradu se nalazi i slika na kojoj BDM prosi s Djetetom u naručju.

Grafiti su dio Palombove serije Caritas, a cilj im je pozvati na solidarnost zbog sve većeg siromaštva uzrokovanog pandemijom. “Ova ozbiljna kriza nudi nam priliku da preoblikujemo društvo kako bi ga učinili više ljudskim. Danas moramo biti svjesniji nego ikad potreba drugih, onih koji proživljavaju trenutke ekstremne potrebe ili će je uskoro osjetiti”, kaže umjetnik. Poput Franje, ljudi ne bi trebali zaboraviti siromašne. “Svatko od nas može napraviti promjenu pomažući najpotrebnije obitelji i one koji su sada u siromaštvu. Ovo vrijeme može pomoći da shvatimo kako budućnost ovisi o velikodušnosti i solidarnosti”.

Palombo je poznat po provokativnoj uličnoj umjetnosti sa socijalnim temama. Prošle je godine, povodom međunarodnog dana borbe protiv nasilja od strane muškaraca, postavio plakate sa slikama Angele Merkel, Hillary Clinton i drugih žena na velikim političkim pozicijama s modricama, krvavih usana i plavih očiju.

Papa Franjo često je tema grafita po Rimu i po drugim gradovima. Prikazivan je kao “Superman”, “čovjek koji čisti prozore”, “igrač x-o”, a jedan mural ga prikazuje s djetetom na ramenima dok dječak sprejem po zidu spisuje riječi “Stop zlostavljanju (Stop abuse)”, piše Katholisch.de.

Sam Papa se s ovakvom idealizacijom osobe ne slaže. “Ja sam grešnik, mogu pogriješiti, i ne bismo trebali zaboraviti da je idealizacija oblik agresije. Kada sam idealiziran osjećam se napadnuto, jer idealizacija ne dopušta osobi da bude pogrešivi grešnik”, rekao je Papa u intervjuu njemačkom tjedniku Die Zeit 2017. godine (katholisch.de; fratellanza.net).

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.