Hirošimin muk i Papin krik

Novci utrošeni u pravljenje nuklearnog oružja u nebo su vapijući napad

Andrea Tornielli Vatican News

Bio je to krik koji je razbio veliki muk sjećanja na žrtve Hirošime i Nagasakija. Snažna osuda ne samo korištenja, nego i posjedovanja atomskog oružja. Franjo je to izrekao s dva simbolička mjesta nuklearnog holokausta Drugog svjetskog rata, čime je označio korak naprijed u socijalnom nauku Crkve.

U Nagasakiju, u Atomic bomb Hypocenter Park-u, Papa je rekao da su mir i međunarodna stabilnost nespojivi s bilo kojim pokušajem sijanja straha međusobnim uništenjem ili prijetnjom potpunog uništenja. Utrošene novce i bogatstvo zarađeno proizvodnjom, modernizacijom, održavanjem i prodajom sve razaranijeg oružja u današnjem svijetu, “u kojem milijuni djece i obitelji žive u neljudskim uvjetima”, nazvao je “kontinuiranim napadom koji viče u nebo”. Osudio je i eroziju multilateralnog pristupa – još ozbiljnije pojave pristigle razvojem novih tehnologija oružja – koja nas usmjera prema Trećem svjetskom ratu, iako se on trenutno već vodi „u dijelovima“, na što Franjo često podsjeća.

U Hirošimi, posljednjoj etapi ovog dugog japanskog dana, Papa je ponovio kako je “uporaba atomske energije u ratne svrhe – danas, više nego ikad – zločin, ne samo protiv čovjeka i njegovog dostojanstva, nego i protiv bilo kakvog omogućavanja budućnosti u našem zajedničkom domu. Upotreba atomske energije u ratne svrhe je nemoralna. Za ovo će nam biti suđeno”. Ali također je, na tragu govora održanog u studenom 2017. u Vatikanu, dodao da nemoralno nije samo korištenje atomskog oružja, nego i njegovo posjedovanje i gomilanje koje svijet svakodnevno izlažu riziku samouništenja.

Pravi mir – zaključio je Franjo – može biti samo razoružan mir, plod pravde, razvoja, solidarnosti, pozornosti prema našem zajedničkom domu i plod promicanja općeg dobra. Naučimo iz povijesti koliki ponor boli je doživljen u Hirošimi i Nagasakiju, koji nam to i dalje svjedoče. Taj se ponor boli dobro odrazio i na licu statue BDM, pronađene na ruševinama Nagasakija. Upravo ta statua bila je i na Papinoj misi, te nas sve blizinom prati, ali i upozorava.

Fratellanza umana (24.11.2019.)

Autorski sadržaji i prijevodi na Fratellanza umana vlasništvo su stranice i autora. Isti se mogu prenositi na druge medije samo ako su autori potpisani i pored njihova imena vidljivo stoji Fratellanza umana s linkom na originalni tekst.

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.