Istraživanje: Broj kršćana u SAD-u nastavlja opadati

Broj Amerikanaca koji se ne smatraju vjernicima značajno raste, pokazalo je istraživanje Pew Research Center. Tri od deset Amerikanaca kažu da su agnostici, ateisti ili jednostavno ne pripadaju nijednoj skupini.

Poznati institut za istraživanje javnog mnjenja Pew Research Center dokumentira u opsežnoj aktualnoj studiji kako se Amerika korak po korak transformira u sekularnije društvo. Oko 29 posto odraslih Amerikanaca danas se ne veže ni za jednu vjeru, prema rezultatima studije objavljene ovog tjedna. Prije 14 godina bilo ih je 16 posto, prenosi KNA

U Americi, domu moćne, konzervativno desne političke frakcije kršćana, dominantna religija i dalje je kršćanstvo. No broj vjernika značajno pada, pokazuju rezultati Pewa. Čak 78 posto odraslih Amerikanaca 2007. se deklariralo kršćanima. Sad ih je 63 posto. 

Sve više ateista i agnostika, posebno među mladima

Pew je one koji se ne smatraju vjernicima, pa se opisuju kao agnostici, ateisti i ‘ništa određeno’, počeo u statistikama voditi 2007. godine. Tri od deset Amerikanaca kažu da su agnostici, ateisti ili jednostavno ne pripadaju nijednoj skupini. Potonji broj takozvanih “nones” raste brže od bilo kojeg drugog. Pew nije dao razloge za taj trend, no on je u skladu s raširenim napuštanjem kršćanstva diljem Zapada.

U 2019. trend porasta broja agnostika ili ateista bio je posebno izražen među mlađim osobama, navodi Pew. Istraživanje Pewa pokazuje da je sekularni pomak najveći među protestantima, dok se kod katolika zadnjih godina populacija i dalje stabilno drži religije. Prema tome, četiri od deset Amerikanaca još uvijek se izjašnjavaju protestantima, ali prije deset godina činili su polovicu stanovništva. S otprilike petinom (21 posto) stanovništva, danas su katolici zastupljeni kao i 2014. Ali to je mala utjeha u vrijeme kada sekularizacija u “Božji vlastitoj zemlji” ubrzano napreduje.

Pew redovito analizira promjene u vjerskom identitetu Amerikanaca od 2007. godine. Najnoviji podaci potječu iz Nacionalnog referentnog istraživanja javnog mnijenja (NPORS) iz 2020./21. Ankete su poslane online i poštom diljem zemlje reprezentativno odabranim sudionicima koji su odgovorili između svibnja i kolovoza 2021 (kna; fratellanza.net).

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.