Jedan od vodećih vatikanskih isusovačkih savjetnika za sprečavanje seksualnog zlostavljanja od strane svećenika pozvao je u srijedu 7. prosinca crkvene vlasti da rasvjetle slučaj poznatog isusvačkog umjetnika kojeg Sveta Stolica nije sankcionirala nakon što je optužen za duhovno zlostavljanje žene za vrijeme ispovijedi, prenosi američki isusovački časopis America.
P. Hans Zollner rekao je da nedavna izjava isusovačkog reda o p. Marku Ivanu Rupniku “pokreće pitanja na koja, koliko vidim, može odgovoriti samo Dikasterij za nauk vjere”.
Isusovci su u priopćenju objavljenom ovaj tjedan rekli da je taj dikasterij, koji se bavi slučajevima zlostavljanja, zatvorio svoj dosje o Rupniku, jednom od danas najpoznatijih katoličkih umjetnika, jer je nastupila zastara.
Družba Isusova navodi da stegovne mjere koje je svećeniku izrekao njegov isusovački poglavar ostaju na snazi, a zabranio mu je da ispovijeda ili pruža duhovnu pratnju.
Dikasterij se obično odriče zastare za kazneno gonjenje zlostavljanja i crkvenih zločina povezanih s ispovijedanjem jer žrtvama često treba više od 20 godina da obrade svoju traumu i prijave zlostavljanje. Nije bilo objašnjenja zašto se to ovoga puta nije dogodilo, kao ni je li papa Franjo, kolega isusovac koji se u siječnju 2022. susreo s Rupnikom, imao ikakvu ulogu u odluci da ga se ne sankcionira.
Rupnikovi mozaici ukrašavaju lurdsku baziliku, kapelu Redemptoris Mater u Apostolskoj palači, koju je naručio Ivan Pavao II., te crkve diljem svijeta, a njegova umjetnička djela Vatikan redovito koristi, pa tako i ove godine kada je dizajnirao logo za Svjetski susret obitelji.
Rupnik je godinama bio voditelj rimskog centra za proučavanje utjecaja kulture na kršćansku vjeru, Centra Aletti, s kojim je dugo bio povezan bivši službenik broj dva Dikasterija za nauk vjere Giacomo Morandi, koji je također u siječnju 2022. iznenadno premješten za biskupa talijanske dijeceze Reggio Emilia-Guastalla.
Isusovačka izjava nije otkrila prirodu optužbi protiv Rupnika, osim što je rekla da one nisu uključivale maloljetnike i da su se odnosile na način na koji je “vršio svoju službu”. Talijanski novinski izvještaji govorili su o duhovnom i seksualnom zlostavljanju odraslih žena tijekom ispovijedi.
Zločini vezani uz ispovijed, kojima se također bavi Dikasterij, među najtežima su u kanonskom pravu i sa sobom povlače automatsku ekskomunikaciju.
Zollner kaže da je njegovo “čvrsto uvjerenje da je transparentnost u Crkvi, uključujući Družbu Isusovu, ključna za borbu protiv pošasti zlostavljanja u svim njegovim oblicima”. Zollner vodi antropološki institut Papinskog sveučilišta Gregoriana za studije o ljudskom dostojanstvu i skrbi te je također jedan od osnivača Papinskog savjetodavnog odbora za zaštitu djece.
U srijedu nije bilo trenutnog odgovora na pozive i mailove u kojima su se tražili dodatni komentari od isusovaca i Vatikana.
Drugi je isusovac jasno izrazio svoju nelagodu zbog načina na koji se vodio slučaj, nazivajući ga “tsunami Rupnik”, i on zahtijeva potpunu transparentnost.
P. Gianfranco Matarazzo, bivši provincijal Euro-mediteranske isusovačke pokrajine i trenutni voditelj isusovačkog instituta u Palermu na Siciliji, napisao je niz tweetova rekavši da je slučaj Rupnik, kako je do sada predstavljen, “paradigmatski slučaj uskraćene pravde”. Pozvao je na otvaranje arhiva i objašnjenja (ap; america magazine).