Kölnski kardinal Rainer Maria Woelki ne daje ostavku “jer ne vidi svoj neuspjeh”, rekao je isusovac pater Klaus Mertes kritizirajući procesuiranje zlostavljanja u toj nadbiskupiji. S druge strane, gestu kardinala Marxa smatra izuzetnom.
Isusovac pater Klaus Mertes, koji je odlikovan njemačkim Saveznim križem za zasluge za doprinos u suočavanju sa slučajevima zlostavljanja, jasno kritizira kontroverznog nadbiskupa u Kölnu, Rainera Maria kardinala Woelkija. “Mislim da ne odstupa jer ne vidi svoj neuspjeh”, rekao je Mertes za Augsburger Allgemeine u subotu 7. kolovoza. “On sebe vidi kao prosvijetljenog monarha koji želi učiniti sve dobro i ispravno i to je učinio, osim nekoliko oprostivih grešaka”.
Woelki nije uspio riješiti slučajeve zlostavljanja i pomoći pogođenim osobama, rekao je 66-godišnjak. Još nije jasno hoće li to uvidjeti i dva apostolska vizitatora koje je Papa u lipnju poslao u Köln. Kad bi Papa Franjo ostavio Woelkija na dužnosti, povjerenje bi se nastavilo narušavati, uključujući i ono prema Vatikanu. “Tu se također radi o Meisnerovom sustavu, iz kojega dolazi Woelki, a koji je osobito blisko surađivao s Rimom”.
Mertes: Marxova gesta bila je izvanredna
Mertes, međutim, smatra izvanrednim to što je minhenski nadbiskup Reinhard kardinal Marx nedavno otišao u Garching an der Alz kako bi se ispričao zbog obračuna s nasilnikom, svećenikom Peterom H. koji je 20 godina bio raspoređen na službu u Garching an der Alz. Joseph Ratzinger, koji je kasnije postao Papa Benedikt XVI., kao nadbiskup u Münchenu i Freisingu, pristao je na svećenikov prelazak u svoju nadbiskupiju 1980. godine. Tadašnji zahtjev bio je da Peter H. treba obaviti terapiju.
Isusovac pater Mertes o Marxovoj isprici kaže da je time “Marx također uklonio zaštitni ogrtač kojim je prethodno bio zaogrnut Joseph Ratzinger, Papa Benedikt XVI., koji je sada u mirovini”. Ratzingerova slika o odlučnom suzbijanju zlostavljanja je uzdrmana. Mertes je nastavio: “Prihvaćam kardinala Marxa koji se iskreno ispričao Garchingu – i to ne samo taktički u očekivanju stručnog mišljenja koje je naručio i koje će biti objavljeno ove godine”. Na pitanje zašto kardinal nije odavno poduzeo ovaj korak, Mertes je odgovorio: “Zato što su odanosti i interesi moći duboko ukorijenjene, kao i narativ koji ih podržava u pozadini. Neuspjeh Ratzingerovog vodstva vodi sve do vrha univerzalne Crkve”.
Klaus Mertes, kao rektor isusovačke gimnazije Canisius-Kolleg u Berlinu, javno je 2010. objavio dosjee o slučajevima zlostavljanja i time pokrenuo val otkrivanja i suočavanja sa zlostavljanjima u Njemačkoj (kna; fratellanza.net).