Iz Jeruzalema zajednička molitva za kraj pandemije

Predstavnici različitih religija sastali su se u četvrtak 26. ožujka u Gradskoj vijećnici svetog grada Jeruzalema kako bi, svatko prema svojoj vjeri, izmolili molitvu. Tu je bio i nadbiskup Pierbattista Pizzaballa, apostolski upravitelj Jeruzalemske latinske patrijaršije, piše Vatican News. O jučerašnjoj molitvi u Jeruzalemu predstavnikâ abrahamske: kršćanske, hebrejske i muslimanske religije s predstavnicima drugih vjera, novinarka Giada Aquilino doznaje u intervjuu s kustosom Svete zemlje p. Francescom Pattonom, koji ističe da su se okupljeni molili za kraj pandemije korona virusa.

Zabrana javnih okupljanja, ali molitva se nastavlja

Iz bazilike Svetoga groba – ili bolje, kako je nazivaju istočni kršćani, iz bazilike Uskrsnuća Gospodinova, čije je zatvaranje za javnost nedavno najavljeno, grčki pravoslavni patrijarh Jeruzalema Teofil III., kustos Svete zemlje fra Francesco Patton i armenski patrijarh Jeruzalema Nourhan Manougian najavili su da će se slavlja grčke pravoslavne, latinske i armenske zajednice nastaviti redovito, ali da će se – iz sigurnosnih razloga – broj sudionika ograničiti tek na par osoba.

Na inicijativu jeruzalemskog gradonačelnika Moshe Liona

Fra Ibrahim Faltas iz Kustodije Svete zemlje također je govorio o molitvi održanoj u Jeruzalemu, a kojom se zazivao kraj pandemije. Molitva je održana na “inicijativu jeruzalemskog gradonačelnika” Moshe Liona. Svatko prema svojoj vjerskoj tradiciji uputio je molitvu “da nam Gospodin pomogne zaustaviti ovaj virus u cijelom svijetu”. U Jeruzalemu se, kao i u ostatku Svete zemlje, “ljudi boje” i “žele moliti” – ističe fratar. S druge strane, napominje, riječ je o “neviđenoj situaciji, jer nitko nikad nešto takvo nije doživio” i “vrlo smo bliski talijanskom narodu” zbog patnje s kojom se suočavaju. Sljedeći će Uskrs, dodaje, biti “molitveni Uskrs za cijeli svijet: imamo vjeru, nadamo se da će nas Uskrsli Krist spasiti od ovog virusa i poslati nam mir”.

Ljudsko bratstvo – braća smo i sestre koje je stvorio jedan Bog

Vrijedi podsjetiti da i Dokument o ljudskom bratstvu izrazio nadu da vjernici različitih religijskih tradicija, koji su i do sada “u bratskom i prijateljskom ozračju dijelili radosti, žalosti i probleme suvremenog svijeta” nastave dijalog kako bi samo ljudsko bratstvo postalo “simbol zagrljaja Istoka i Zapada, Sjevera i Juga i svih koji vjeruju da nas je Bog stvorio da se upoznamo, međusobno surađujemo i da živimo kao sestre i braća koji se vole”.

Glede toga, pisali smo kako su Papa Franjo i kardinal Angelo De Donatis pozvali katolike da 11. ožujka mole i poste za cijelu Italiju, te da su se tom pozivu priključile i muslimanske zajednice u Italiji. Tako su u četvrtak, 12. ožujka, sve islamske zajednice u Italiji molile i postile da Bog zaštititi “našu voljenu Italiju” od infekcije Covid-19.

Ova dva primjera iz Italije i Svete zemlje još jednom pokazuju da ljudsko bratstvo i međureligijski dijalog posebno ožive onda kada nam je teško. Surađujmo uvijek i “živimo kao sestre i braća koji se vole”.

Volite Crkvu i želite dijalog u njoj? Dijalog za dobro svih.

Fratellanza umana (27.03.2020.)

Autorski sadržaji i prijevodi na Fratellanza umana vlasništvo su stranice i autora. Isti se mogu slobodno prenositi na druge medije samo ako su autori potpisani i pored njihova imena vidljivo stoji Fratellanza umana s linkom na originalni tekst.

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.