Dana 12. siječnja 1995. francuski biskup Jacques Gaillot (rođen 1935.) pozvan je na sastanak u Vatikan s kardinalom Bernardinom Gantinom. Ponuđen mu je izbor da podnese ostavku na svoje biskupsko sjedište i da već sa 60 godina života postane biskup emeritus biskupije Évreux, ili da bude smijenjen po službenoj dužnosti. U potonjem slučaju, dobio bi naslovnu biskupiju Partenia u Alžiru. Gaillot je odlučio ne dati ostavku. Napustio je Vatikan i, vraćajući se u Francusku, održao je konferenciju za novinare, davši kratko priopćenje za javnost u kojem je objasnio događaje:
Nakon što je 1995. godine uklonjen iz svoje biskupije, biskup Jacques Gaillot (Glas pustinje) napisao je sljedeći komentar:
«Sanjao sam: da ću moći biti uz siromašne, isključene, zanemarene, a da ne moram objašnjavati ili pravdati se onima koji imaju bogatstvo, sigurnost ili utjehu. Da mogu otići tamo gdje me poziva tjeskoba, a da ne moram slati obavijest. Da mogu pokazivati svoju ogorčenost nad bijedom, nepravdom, nasiljem, prodajom oružja, upravljanjem glađu, a da me ne smatraju umiješanikom u politiku. Sanjao sam da ću moći živjeti svoju vjeru unutar Crkve, ali i u društvu, u moje vrijeme i s mojim vremenima. Sanjao sam o slobodi mišljenja i izražavanja, rasprave i kritiziranja, bez straha od giljotine. Sanjao sam da budem drugačiji u jedinstvu vjere, da ostanem sam, a ipak solidaran s drugima. U konačnici, nadao sam se da ću moći naviještati evanđelje slobode bez da budem marginaliziran».
Uklanjanje biskupa Gaillota iz Evreuxa izazvalo je emocionalne odgovore tisuća ljudi diljem Francuske i ostatka svijeta. Dvadeset tisuća ljudi, uključujući Gaillotovu majku, prisustvovalo je njegovoj oproštajnoj misi kao biskupa ordinarija u katedrali u Évreuxu te su ostali na ulici u znak protesta protiv odluke Vatikana. Prosvjednici su se ujedinili pod vodstvom gradonačelnika grada i marširali ulicama po kiši. Gaillot je potom u biskupiji ostavio križ, mitru i biskupski štap (pastoral).
Vijest o njegovom smjenjivanju prenijela je te 1995. godine i Informativna katolička agencija (07.02.1995.) iz Zagreba koja navodi njegove riječi: “Žrtva sam pritiska konzervativnih skupina na Vatikan”. Kao razlog smjene naveo je također utjecaj moćnih francuskih organizacija Obiteljske katoličke udruge i organizacije Opusa Dei. “Gaillot je predložio posebno zasjedanje francuskih biskupa na kome bi se raspravljalo o njegovom slučaju, problemu solidarnosti među biskupima i odnosu prema Rimu. Stalno vijeće Francuske biskupske konferencije odbilo je taj prijedlog”, objavila je IKA.
Dvadeset godina kasnije
U rujnu 2015. Papa Franjo primio ga je u svoju rezidenciju u Vatikanu gdje su imali 45-minutni susret. Gaillot je nakon razgovora rekao kako ga je Fapa ohrabrio da nastavi s aktivizmom u ime migranata i izbjeglica te kako je “zaljubljen” u Franju (fratellanza.net).