Kardinal Hollerich o znakovima otvaranja glede celibata

Luksemburški kardinal Jean-Claude Hollerich smatra dugoročno mogućim ublažavanje propisa glede obveze celibata za svećenike, objasnio je u intervjuu za talijanske dnevne novine „La Stampa“ u subotu 31. ožujka, izvijestio je Vatican News.

Luksemburški kardinal je rekao da on sam živi obavezni celibat za katoličke svećenike „radosno“. Međutim, poznaje mnoge svećenike koji pate zbog te obveze. Osim toga, sve je manje mladića u svijetu koji žele postati svećenicima. Stoga se pita ne bi li u budućnosti moglo biti moguće svećeničko ređenje za oženjene muškarce, rekao je. No, to je „odluka koju Papa mora donijeti zajedno s cijelom Crkvom“, zaključio je kardinal.

Kardinal, koji je nedavno pridružen Vijeću kardinala pape Franje, je u istom intervjuu govorio i o slavljima blagoslova istospolnih parova. Blagoslov je željeti dobro nekome, a Bog nikome ne želi zlo. I zašto „proklinjati“ gay par koji živi pravu ljubav?, rekao je. „Mislim da Crkva može promijeniti svoje stajalište tek nakon dugog procesa, ali moramo pokušati ubrzati taj proces.“ Važno je „otvoriti vrata“ za sve osobe. „Nažalost, Crkva ne prihvaća uvijek homoseksualne osobe: još uvijek ih prečesto marginalizira. I to me boli.“

Pitanja ublažavanja propisa glede celibata te slavlja blagoslova za istospolne parove među središnjim su zahtjevima reformskog projekta Sinodskog puta Katoličke crkve u Njemačkoj. Hollerich je u više navrata izrazio svoj skepticizam prema Sinodskom putu. No, kao glavni izvjestitelj Sinode jedan je od primarno odgovornih za predstojeću Biskupsku sinodu u listopadu, koja će biti značajna etapa u globalnom sinodskom procesu koji je započeo Papa.

Kongregacija za nauk vjere ponovila je 2021. svoje protivljenje ceremonijama blagoslova istospolnih parova. S druge strane, u nedavnom je intervjuu papa Franjo naznačio da može zamisliti da se celibat ublaži. U zapadnoj Crkvi celibat je disciplinarno pitanje, „vremeniti propis“ i stoga „privremen“, za razliku od svećeničkog ređenja koje je trajno (vatican news; fratellanza.net).

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.