“Bio sam vrlo pogođen smrću Hansa Künga”, rekao je kardinal emeritus Walter Kasper u srijedu u intervjuu za Vatican News. “Poznajem ga otprilike šezdeset godina. Imali smo puno posla jedan s drugim, on me i ohrabrio…”
“Potom smo krenuli različitim putovima – to je očito”, rekao je umirovljeni predsjednik papinskog Vijeća za jedinstvo kršćana. “Ali tijekom proteklih trideset godina imali smo međusoban odnos bez problema i u punom poštovanju. U tom pogledu, naravno, vrlo sam ga pažljivo pratio… Uključio sam ga, svakako, jutros u molitvu kada sam slavio Misu”.
Švicarski svećenik i teolog Hans Küng, kojem je rimska kongregacija oduzela dozvolu za poučavanje 1979. godine, umro je u utorak u 93. godini. Walter Kasper je nekoliko godina tijekom 1960-ih bio Küngov asistent na Sveučilištu u Tübingenu.
“Bilo mu je također važno umrijeti u miru s Crkvom”
“Znao sam da je on iz dubine srca bio katolik”, kaže danas kardinal. “Nikad nije imao kao opciju napuštanje Crkve! Tada bi se odrekao svog identiteta – to nije mogao učiniti… Bilo mu je također važno umrijeti u miru s Crkvom, i to mu je uspjelo”.
Činjenica da je papa Franjo – uz posredovanje kardinala Kaspera – prošle godine Küngu poslao svoj blagoslov, “vjerujem da je ponovno umirila i ljude oko Künga”. “To je de facto bila određena rehabilitacija – ne u pravnom smislu, jer ako netko umire, pravna rehabilitacija nema smisla, već na pastoralno-ljudskoj razini”.
Neće se pokretati nikakav proces glede Künga
Proces koji je doveo do oduzimanja crkvene dozvole za poučavanje Hansu Küngu prije dobrih četrdeset godina, prema mišljenju kardinala Kaspera, ne bi trebao biti ponovno otvaran. “O Bože, to bi sada trebalo prepustiti povjesničarima! To je dio suvremene povijesti, postkoncilske povijesti. Pokretati sada pravni postupak ne pomaže puno… Tada je trajao deset godina! Uzburkati sve ovo danas ne donosi puno koristi i stvara samo poteškoće”.
“Küngova pitanja i dalje su aktualna”
Pitanja koja je Küng, na primjer, pokrenuo u svojoj knjizi “Nepogrešiv?“, i dalje su aktualna: “Još uvijek stoje pitanja o Prvom vatikanskom koncilu! Pitanje je samo može li netko odgovoriti na način na koji je on to želio – to mi nije bilo dovoljno… ” Pokojni je također postavljao legitimna pitanja o odnosu Pape i episkopata, o ekumenskom pokretu ili sinodalnoj strukturi Crkve. “To su pitanja koja se sada vraćaju. Ona ostaju i o njima će se raspravljati dalje – danas u različitim uvjetima i s različitim argumentima. Bilo mu je važno da njegova pitanja ostanu”.
Küng je “pomogao mnogim ljudima da ostanu u Crkvi”
Küng je napravio “proboj” prije svega u međureligijskom dijalogu, ocijenio je Kasper. Njegove pristupe u ovom području treba nastaviti – “možda ne baš toliko diskutabilno, ali on je bio Švicarac … švicarska tvrdoglava glava”.
Prema kardinalu Kasperu, unutarcrkveno “nasljeđe” fenomena Küng je uvid da se “u Crkvi mogu imati kritičke pozicije, dobiti prigovore na to, ali onda ostati vjeran. Ostati unutar [Crkve]. Bježanje ne donosi ništa!” Iz te pozicije Küng je “pomogao mnogim ljudima da ostanu u Crkvi” – zaključio je kardinal Kasper (vatican news; kta; fratellanza.net).