Foto: KNA; Fratellanza.net
Papa Franjo pozvao je talijanske biskupe na sinodalni proces. Matteo Zuppi, nadbiskup Bologne, u razgovoru s Rolandom Juchemom za KNA, naglašava da je to novi početak.
Matteo Zuppi je Rimljanin, član katoličke zajednice Sant’Egidio od školskih dana, a kasnije je postao svećenik i pomoćni biskup u Vječnom gradu. Smatra se čovjekom povjerenja Pape Franje, koji ga je 2015. kao nadbiskupa poslao u Bolognu, a 2019. imenovao i kardinalom.
Papa je potkraj siječnja talijanskim biskupima rekao da bi napokon trebali “započeti sinodalni proces”. Komentatori su pisali o “mlakoj reakciji” biskupa. Zuppi smatra da je problem postići pastoralnu promjenu svijesti o poslanju. “Do sada smo bili usmjereni previše prema unutra, a samo malo prema van. I Ivan Pavao II. i Benedikt XVI. pozivali su na hrabar izlazak. Franjo sada dolazi kao s metlom da nas natjera na noge i otjera iz kuće (smijeh)”. Kardinal smatra da smo u našoj dosadašnjoj Crkvi mi uglavnom sami sa sobom. “Ne znamo s kim bismo se trebali susresti vani i kako, a osjećamo da se trebamo bolje pripremiti i razviti programe. Ali Papa nas jednostavno tjera na ulicu: ‘Ajte sad…’ Ne smijemo prokockati ovu priliku”, kaže Zuppi.
“Koristimo zastarjele kategorije, nazive mjesta, mjerne jedinice i moramo preispitati stvari, kvazi reprogramiranjem našeg pastoralnog Bordcomputera. Pandemija je izuzetna prilika za to. Ali potreban je i novi jezik koji odgovara na stvarna pitanja ljudi nakon što smo ih zaista poslušali”. Ističe da se određene stvari “ne rješavaju u laboratoriju, gdje se izvode sjajni eksperimenti, ali malo je avanture, susreta, kreativnosti ili generativnosti. Mnogo se istina može destilirati u laboratorijima, ali evanđelje se mora živjeti na ulici”, rekao je. Kao treći veliki zadatak ističe “još jače i jasnije stati na stranu siromašnih”.
Na pitanje može li se i u Italiji očekivati izbor žene za generalnu tajnicu biskupske konferencije kako je to sad u Njemačkoj, on kaže da Talijanska BK “još uvijek dosta konferencija biskupa”. Iako je “sve više žena koje rade u različitim odjelima”, poručuje da je to proces koji se treba “nepovratno nastaviti”.
Na kraju razgovora kazao je kako je iz pandemije naučio puno o komunikaciji. “Prije toga puno smo se bavili župama, regijama, strukturama”. Upotreba digitalnih medija “neophodno je i veliko otkriće; s tim smo se malo izvukli iz našeg crkvenog žargona. S druge strane, postoji napast da se digitalizira i pastoral, što je nemoguće i nezamislivo”, rekao je kardinal Zuppi (KNA).