Foto: © picture alliance / imageBROKER | Friedrich Saurer (ilustracija)
- Benoît Sibille, autor knjige „Obrana kruha i vina“ (Ad Solem, 2025.), pripadnik kršćanske skupine „Anastasis“
- Nicolas Vandame, pripadnik kršćanske skupine „Anastasis“.
Nicolas Vandame i Benoît Sibille protive se projektu stvaranja katoličke umjetne inteligencije (AI) koja bi trebala sačuvati „učiteljstvo Riječi“. Ideja da bi umjetna inteligencija mogla predstaviti „sintezu otajstava vjere“ izgleda im besmislena zato što bi umjetna inteligencija bila intrinzično „profanacija (Božje) Riječi“.
Povodom Summita o umjetnoj inteligenciji koji se održava u Parizu, Francuska biskupska konferencija objavila je da razmatra mogućnost razvoja vlastite umjetne inteligencije kako bi sačuvala „učiteljstvo Riječi“. Argument u prilog ovog projekta je sljedeći: sviđalo se to nama ili ne, ljudi će AI-u postavljati pitanja o vjeri; ako ne želimo da nam ChatGPT (ili neka druga umjetna inteligencija) oduzme „učiteljstvo Riječi“, moramo razvijati vlastite alate. Ukratko: nemamo izbora.
Nema sumnje, umjetna inteligencija koja bi prethodno progutala tekstove crkvenih otaca, koncila, enciklika i Katekizma Katoličke crkve, davala bi mnogo preciznije i temeljitije – dakle efikasnije – odgovore od vjeroučiteljice, starog sakristana, nekog mrzovoljnog župljanina, mladog obraćenika ili prosječnog bračnog para iz župe. Očito da će AI imati kvantitativno veće znanje od župnika i doktora teologije. Nema sumnje, sa stajališta moći i učinkovitosti, AI je taj koji dominira i gospodari: njegovo „učiteljstvo“ se nameće.
No bi li se tu zaista radilo o „učiteljstvu Riječi“? Katekizam (§ 108) nas podsjeća da kršćanstvo nije „religija Knjige“ nego „religija Riječi“. Ovo je vrlo bitna razlika. (Božanska) Riječ nije Božji govor o vjeri i moralu. Katolička tradicija nikako se ne može svesti na norme izrečene u tekstovima učiteljstva. Misliti da umjetna inteligencija može predstaviti sintezu otajstava vjere, gotovo da je na granici idolopoklonstva. Riječ Božja uvijek je događaj, irupcija radikalno novog koje ne ide za tim da produbljuje naše znanje, nego da ga propituje.
Jer ova Riječ, to je Bog koji nam dolazi u susret. To je Riječ koja se utjelovila u Isusovom životu i djelovanju, koja nam se približila da bismo i mi druge gledali kao bližnje. Riječ Božja, kao i svaka riječ, uspostavlja odnos. Stoga se može naviještati jedino preko osjetilnih glasova upućenih ljudskim ušima. Prema tome, razmišljanje da se „učiteljstvo Riječi“ može očuvati pomoću umjetne inteligencije, znači previdjeti da je umjetna inteligencija u suštini profanacija Riječi, ponižavanje tijela. Ako postoji učiteljstvo Riječi, ono se ne može sastojati ni od čega drugoga nego od riječi na koju se može odgovoriti, s kojom se može susresti, s kojom je moguće prijateljstvo (usp. 1 Iv 1,1).
Jacques Ellul, teolog koji promišlja o tehnologiji, izvrsno je objasnio kako nas tehnološki razvoj vodi u slijepu ulicu. S jedne strane, ako ne prihvatimo najnovija tehnološka dostignuća, bit ćemo poraženi od onih koji će prigrabiti tehnološku moć: ako Crkva nema svoju umjetnu inteligenciju, druge umjetne inteligencije odgovarat će na pitanja o kršćanskoj vjeri. S druge strane, ako pak usvojimo najučinkovitiju tehnologiju, opet smo poraženi, od tehnike, budući da nam ona nameće svoj vlastiti format: ako Crkva razvije svoju umjetnu inteligenciju, pristaje na to da se navještaj vjere svede na algoritamsku operaciju, Božja riječ na akumulaciju informacija. Drugim riječima: u oba slučaja smo gubitnici.
Pred ovom alternativom između bespomoćnosti i moći, Ellul smatra da postoji treći put, onaj Isusov: put ne-moći. To što Isus ne uzima oružje da uspostavi svoje kraljevstvo, ne znači da je njegova smrt na križu jedna vrsta bespomoćnosti. Bila je to ne-moć u smislu njegovog odbijanja da se opredijeli za logiku moći. Njegovo djelo se ne procjenjuje u terminima efikasnosti, već jedino u terminima ljubavi i susreta. Čini nam se da je ova elulijevska lekcija iz teologije presudna u sadašnjem kontekstu. Je li na Crkvi da traži najučinkovitije sredstvo naviještanja vjere (što je nedvojbeno AI) ili da ponizno nosi otajstvo Riječi koja se prenosi jedino ustima i ušima? (la-croix.fr; fratellanza.net).
S francuskog prevela: Isusova mala sestra Vesna Zovkić