Libanon i Irak, Crkve na ulicama s narodima u ime ljudskog bratstva

Riccardo Cristiano

Važne poruke kaldejskog i maronitskskog patrijarhata kršćane stavljaju u središte epohalnih događaja koji se odvijaju u ove dvije zemlje, u potpunosti u skladu s Deklaracijom iz Abu Dhabija i protiv svake vrste nasilja. U studenom prvi Kongres arapskih kršćana

Na Bliskom Istoku “Crkva je u izlasku”. Čini se da nikad kao do sada Crkve nisu imale ovako jasan izbor i ulogu koju su preuzeli maronitski i kaldejski episkopati u Bagdadu i Bejrutu u satima koji su prethodili suvremenim i ključnim međureligijskim demonstracijama protiv visokih troškova i nesposobnosti vladajućih, bez obzira na njihovu religijsku pripadnost. 

Prvi koji se oglasio, kao što je već neko vrijeme slučaj, bio je kaldejski patrijarhat, na čelu s kardinalom Louisom Sakom, koji je tri dana prije velikih protesta 25. listopada izjavio: “Apeliramo na savjest čelnika zemlje da ozbiljno osluškuju zahtjeve ljudi koji se bune zbog stanja siromaštva u kojem žive, zbog pogoršanja rada javne uprave i širenja korupcije u većem dijelu države, što je pogoršalo situaciju. Ovo je prvi put od 2003. da su prosvjednici izrazili svoj mirni protest i distancu od politizacije, razbijajući tako sektaške barijere, naglašavajući irački nacionalni identitet. To je poput hodočašća za našu zemlju”.

Kaldejska crkva naglašava prekretnicu u znaku zajedničkog građanstva, upravo onako kako je to svečano potvrđeno u Abu Dhabiju u “Zajedničkoj deklaraciji“ koju su potpisali Papa Franjo i veliki imam El-Azhara al Tayyeb 4. veljače 2019. Narodna i međureligijska obnova zahtijeva kontrolu prosvjednika: “U trenutku kad smo solidarni s osobama koje izražavaju svoju bol i težnju za boljim sutra, molimo sve da sačuvaju dostojanstvo na način koji će biti miran i građanski, poštujući javnu imovinu i izbjegavajući svaku zlouporabu koja bi zakomplicirala situaciju. Također od sigurnosnih snaga tražimo da poštuju pravo na proteste i ne dozvole nasilje nad prosvjednicima. Ovo je vrijeme za odgovorno rješavanje nagomilanih problema, konstruktivnim dijalogom i poduzimanjem konkretnih koraka, tražeći sposobne i stručne ljude poznate po iskrenosti i ljubavi prema svojoj zemlji kako bi njome mogli pravedno i kvalitetno upravljati”.

Slične poruke u istim satima imao je i maronitski patrijarh Béchara Raï za događaje u Bejirutu. Prosvjednici se već približavaju središtu grada iz svih kršćanskih, sunitskih i šiitskih četvrti, a neke prepirke koje su jučer izazvali milicionari Hezbollaha nisu zaustavili mobilizaciju. Patrijarh je jučer pohvalio odluku predsjednika maronite Michela Aouna kada je rekao da je spreman na dijalog s prosvjednicima, posebno cijeneći ideju o “preispitivanju trenutne vlade” i o formiranju jedne “manje, neutralne i kompetentne”.

Odluka vođe Hezbollaha, jedine političke snage koja se izrazila protiv promjene izvršne vlasti, da održi javni govor u sljedećih nekoliko sati povećava napetost, ali i važnost uloge Patrijarhata, što opet pokazuje točku susreta za Libanon koji zna kako prevladati tendencije prema sektaštvu. Maronitski patrijarhat zapravo je zaslužan za to što su svi kršćanski patrijarsi posjetili predsjednika Aouna, izabranog s odlučnom potporom Hezbollaha.

Mnogo, dakle, ovisi o ponovnom uspostavljanju zajedničkog kruga u znaku tog bratstva na koje su u Abu Dhabiju – usprkos izvjesnoj sumnji pojedinaca – pozvali Papa Franjo i veliki imam al Tayyeb. Ovo bratstvo, koje započinje zajedničkim državljanstvom i zajedničkim građanskim pripadanjem, ako sve pođe dobro u narednih nekoliko sati, uskoro će, već u studenom, biti u središtu prvog arapsko-kršćanskog kongresa svih arapskih zemalja, kojeg su u Parizu promovirali maroniti “Naše Gospe od planine”. Izazov zajedničkog života zahtijeva hrabrost, a maroniti su sigurni da tekst potpisan u UAE zahtijeva i od vjernika laika, kao i od pastira, da preuzmu odgovornost za obnovu zajedničkog života diljem arapskog svijeta.

Prijevod: Fratellanza umana (26.10.2019.)

Autorski sadržaji i prijevodi na Fratellanza umana su vlasništvo stranice i autora. Isti se mogu slobodno prenositi na druge medije samo ako su autori potpisani i pored njihova imena vidljivo stoji Fratellanza umana s linkom na originalni tekst.

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.