Lynda Robitaille: Zajedničko upravljanje u Crkvi neophodno je za njen integritet

Laura Ieraci, The Lay Centre

Zajedničko upravljanje klera i laika u Crkvi “neophodno je” za njen integritet izjavila je kanonska pravnica Lynda Robitaille iz Kanade. “Mislim da će se Crkva smanjiti ako u tome ne krenemo naprijed”, rekla je prof. Lynda, koja od 2013. vrši službu dekanice teologije na St. Mark’s College u Vancouveru.

“Ne želim reći da to trebamo učiniti kako bismo razgovarali sa svijetom, nego da to moramo učiniti kako bismo bili vjerni Onome kojemu kažemo da jesmo“, rekla je, referirajući se na korake poduzete u posljednjih godina nakon krize izazvane sekusalnim zlostavljanjem maloljetnika od strane klerika i slučajeva financijskih malverzacija u Crkvi. “Kažemo da smo transparentni, kažemo da te stvari radimo kako treba. No, biti transparentan i raditi stvari pravilno znači uključiti sve vjernike na njihova prava mjesta.“

Lynda Robitaille, međunarodno je priznata crkvena pravnica, izrazila je zabrinutost zbog Zakonika kanonskog prava u pogledu zajedničkog upravljanja koju je iznijela u članku objavljenom u knjizi Potpuno, svjesno i aktivno: Laičko sudjelovanje u dijalogu Crkve sa svijetom (Full, Conscious, and Active: Lay Participation in the Church’s Dialogue with the World). 

Knjiga, koju su početkom ove godine objavili The Lay Center i Libreria Editrice Vaticana, zbirka je od oko dvadesetak radova održanih na međunarodnoj konferenciji u prostorijama The Lay Center-a u Rimu 2016. godine. Prof. Lynda, alumna Lay Centra, predstavljala je svoj članak na konferenciji, a naslov članka je: Donošenje odluka u Crkvi: zajedničko upravljanje. (Decision-Making in the Church: Shared Governance).

“Ne zagovaram promjenu strukture moći, niti zagovaram da Crkva postane demokracija“, napisala je prof. Lynda. “Zapravo smatram da zajedničko upravljanje znači da – iako konačna odluka može počivati samo na jednoj osobi/uredu: papi, biskupu ili župniku – najbolja moguća odluka može proizaći samo iz aktivnog uključivanja svih dionika u postupku donošenja odluka”. Postizanje zajedničkog upravljanja nije stvar promjene kanonskog zakona, koliko promjena kulture u Crkvi, posebno u pogledu savjetodavnih procesa između donositelja odluka – biskupa i svećenika – i dionika, koje čine ostali vjernici.

Vjernici laici često su frustrirani zbog prezira kojeg doživljavaju u Crkvi, rekla je, podsjetivši na svoje sudjelovanje u dvama odborima koji su se sastojali od svjetovnih stručnjaka koje su biskupi pozvali da daju svoje savjete u vezi sa seksualnim zlostavljanjem od strane svećenstva. Iako su odbori bili “očito savjetodavni”, laici nisu mogli shvatiti zašto biskup nije uvažio točke koje su oni iznijeli kao važne. Često ta frustracija navodi ljude da presjeku nit i napuste Crkvu, rekla je Lynda.

Govorila je o “obraćenju” crkvenih struktura, koje papa Franjo spominje u svojoj prvoj apostolskoj pobudnici Evangelii gaudium, kao prilici za obnavljanje savjetodavnih procesa u Crkvi. To obraćenje mora biti i duhovno i organizacijsko.

Prof. Lynda referirala se na Crkvu iz pedesetih godina prošlog stoljeća, kada je “obilje” zvanja predvidjelo da svećenici “rade sve“. “To ne znači da su trebali činiti sve”, kazala je. “Ali, 2020. godine Crkva je “još uvijek na putu otkrivanja: što je posao svećenika budući da je zaređen? A sada, kad imamo manje svećenika, u čemu mu mogu pomoći laici i zašto?“

“Ubacivanje“ laika i davanje uloga laicima onda kada nedostaje svećenika je “ono što treba preobratiti”, rekla je. “Ako samo popunjavamo praznine dok ne bude više svećenika, Crkva to neće preživjeti”. “Možemo reći da smo svi jednaki po krštenju, ali mi to ne živimo, ne djelujemo tako”, rekla je. “Ako su laici sposobni, učinimo ih onda bitnima u našim strukturama”

Profesorica Lynda Robitaille prošlog je semestra boravila u Lay Center-u, provodeći istraživanje za svoj trenutni rad na onome što ona naziva “punoljetstvom u Crkvi”, u kojoj “svi brinu za veće dobro”. Dok neki crkveni vođe pozivaju vjernike na “zrelost” i pronalaze načine kako uključiti laike u misiju Crkve na svim razinama, drugi dio klera ima poteškoća u radu s laicima, rekla je. Bogoslovija bi bilo dobro mjesto za rješavanje ovih poteškoća, naglasila je, dodajući da je formiranje laika jednako važno kao i formiranje svećeničkih kandidata. “Svi moramo naučiti što je Crkva, kako raditi na donošenju odluka i kako zajednički radimo na izgradnji zajednice”. 

Fratellanza umana (28.09.2020.)

Volite Crkvu i želite dijalog u njoj? Dijalog za dobro svih.

Autorski sadržaji i prijevodi na Fratellanza umana vlasništvo su stranice i autora. Isti se mogu slobodno prenositi na druge medije samo ako su autori potpisani i pored njihova imena vidljivo stoji Fratellanza umana s linkom na originalni tekst.

https://www.facebook.com/fratellanzaumana
Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.