Macron: Želimo ukinuti smrtnu kaznu u cijelom svijetu

Francuski predsjednik Emmanuel Macron kazao je da će organizirati sastanak na najvišoj razini za ukidanje smrtne kazne u svijetu. “Objavljujem da će 9. listopada Francuska ponovno pokrenuti borbu za univerzalno ukidanje smrtne kazne”, rekao je Macron u govoru u Parizu u povodu 40. godišnjice ukidanja smrtne kazne u Francuskoj.

Kazao je da će u sklopu francuskog predsjedanja Europskom unijom u prvom polugodištu 2022. organizirati u Parizu s nevladinom organizacijom “Zajedno protiv smrtne kazne” sastanak na najvišoj razini koji će okupiti civilna društva država koje još provode smrtne kazne ili imaju na snazi moratorij kako bi uvjerio njihove čelnike u važnost i hitnost njezina ukidanja.

Bivši ministar koji je ukinuo smrtnu kaznu: Ona je sramota za čovječanstvo

Robert Badinter, bivši francuski ministar pravosuđa koji je zaslužan za ukidanje smrtne kazne u zemlji 1981., kazao je da je apsolutno uvjeren da će smrtna kazna u svijetu nestati jer je sramota za čovječanstvo.

“Ona ne štiti društvo, ona ga sramoti”, rekao je Badinter u govoru u Panteonu, spomeniku francuskim velikanima. Macron je podsjetio da je 1981. Francuska bila 35. država na svijetu koja je ukinula smrtnu kaznu.

“Do sada je to učinilo 106 država, a 50 ih je proglasilo de jure ili de facto moratorij na pogubljenja”, rekao je Macron. Izrazio je žaljenje što je lani u svijetu provedeno najmanje 483 smrtnih kazni u 33 države. Smrtna kazna na snazi je, među ostalim, u Kini, SAD-u i Indiji.

Katolička Crkva se također zauzima za ukidanje smrtne kazne u cijelom svijetu

Papa Franjo posebnim je reskriptom 2018. godine odobrio promjenu broja 2267. Katekizma Katoličke Crkve, koji se odnosi na smrtnu kaznu. Novi tekst glasi:

Pribjegavanje legitimne vlasti smrtnoj kazni, nakon redovnog procesa, dugo se smatralo prikladnim odgovorom na težinu nekih zločina, te prihvatljivim, iako krajnjim, sredstvom za zaštitu općega dobra. Danas vlada sve veća svijest da se dostojanstvo osobe ne gubi ni nakon počinjenih vrlo teških zločina. Osim toga, raširilo se novo shvaćanje smisla državnih kaznenih odredbi. I na kraju, utvrđeni su djelotvorniji sustavi zatvora koji jamče dužnu zaštitu građana, ali istodobno krivcu ne oduzimaju potpuno mogućnost da se iskupi. Zbog toga Crkva uči, u svjetlu Evanđelja, da je „smrtna kazna nedopustiva, jer ugrožava nepovredivost i dostojanstvo osobe“, te se odlučno zauzima za njezino ukidanje u cijelom svijetu.

Promjenu je Papa odobrio primivši u audijenciju pročelnika Zbora za nauk vjere, kardinala Luisa F. Ladariju, 11. svibnja 2018. godine, a potpisao ju je 1. kolovoza, na spomendan svetoga Alfonsa Marije de’ Liguorija (kna; fratellanza.net).

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.