Metropolit imenovao Angelic Molen arhiđakonicom

Nadbiskup iz Zimbabvea ima visoko mišljenje o ženi koju je zaredio za prvu đakonicu u moderno doba. Sada se otkrilo da ju je također imenovao arhiđakonicom.

Pravoslavna đakonica Angelic Molen imenovana je arhiđakonicom ubrzo nakon ređenja. Kao što je tek sada postalo poznato putem izjave „St. Phoebe Center for the Deaconess“ („Centar za đakonice sv. Feba“), Molen je uvedena u službu u Harareu dva dana nakon njenog zaređenja početkom svibnja od strane njezinog nadbiskupa, metropolita Serafima iz Zimbabvea. Molen nosi ređeničko ime „Feba“ po đakonici drevne kršćanske zajednice Kenhreja blizu Korinta koja se spominje u Poslanici Rimljanima. Molen je prva žena koja je u Pravoslavnoj crkvi zaređena po istom obredu ređenja i u istom je statusu kao muški đakoni u moderno doba. Prema riječima teologinje i direktorice “Centra za đakonice sv. Feba” Carrie Frost, Serafim je Molen uzdigao u arhiđakonicu kako bi priznao da je ona prva đakonica u moderno doba.

U istočnim Crkvama titula arhiđakona obično je titula đakona koji pomaže biskupu u liturgiji i upravi u upravljačkim odgovornostima. Trenutno nije poznato obavlja li Molen tu službu ili je naslov dodijeljen kao počasni. Nakon njezina ređenja, nadbiskupija je objavila da će kao đakonica, uz rad u župoj zajednici, biti odgovorna za ekološke inicijative u župama Zimbabvea.

Kritika pojedinaca iz Ekumenskog patrijarhata

U međuvremenu, postoji i glasna kritika novog rukopoloženja u pravoslavlju. Metropolit Teoplet iz Ikonije, čija je biskupija dio Carigradskog patrijarhata, za grčki list Proto Thema govorio je o „poniženju institucije đakona“. „Iako su u ranoj Crkvi postojali đakoni, danas za njima više nema potrebe. Ne može se oživjeti nešto što nije postojalo dugih 19 stoljeća govoreći da je postojalo“, rekao je metropolit.

Aleksandrijski patrijarhat već je 2016. odlučio da će žene primati u đakonat, kao što je to bio običaj u ranoj Crkvi. Godine 2017. prve su žene zaređene za subđakone u Demokratskoj Republici Kongo. Nakon prvih kritika ređenja đakonice, Aleksandrijski patrijarhat je ponovio stav da crkvena povijest govori o ređenju đakonica. Istodobno je, međutim, priznato da još uvijek ima neodgovorenih pitanja. Za razliku od subđakonata, đakonat je, prema pravoslavnom shvaćanju, jedan od viših redova i sakramentalan je. Služba đakonica ima dugu tradiciju u pravoslavlju. Nikada nije službeno ukinuta, ali se više nije prakticirala od srednjeg vijeka nadalje. Bilo je opetovanih nastojanja u različitim pravoslavnim Crkvama da se revitalizira đakonat otvoren i za žene (katholisch.de; fratellanza.net).

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.