Moralni teolog: Transplantacija svinjskog srca je etična

Foto: © Uni Bonn

Prva transplantacija svinjskog srca u ljudsko tijelo medicinska je senzacija – a ujedno postavlja i etička pitanja. Bonski moralni teolog Jochen Sautermeister daje svoju ocjenu u intervjuu za KNA.

Raphael Rauch | KNA

Jochen Sautermeister (47) profesor je moralne teologije na Katoličkom teološkom fakultetu Sveučilišta u Bonnu. Već deset godina vodi istraživački projekt o ksenotransplantaciji. U intervjuu daje ocjenu prve u svijetu transplantacije svinjskog srca u ljudsko tijelo.

Pitanje: U SAD-u je ljudskom biću prvi put presađeno genetski modificirano svinjsko srce. Kako to ocjenjujete?

Sautermeister: Bilo je samo pitanje vremena kada će se to dogoditi. Istraživanja na tom polju traju desetljećima. Ovo je veliki uspjeh i važan korak za medicinu. To bi moglo biti usporedivo s prvom transplantacijom srca s čovjeka na čovjeka prije više od 50 godina. Danas znamo da transplantacijska medicina pomaže mnogim ljudima. U načelu, ne vidim zamjerke. Radi se o spašavanju života.

Pitanje: Pacijent u SAD-u očito je prije operacije izjavio da je to za njega pitanje života i smrti. S etičkog stajališta, postoje li razlozi da se ne odobri transplantacija svinjskog srca?

Sautermeister: Budući da je pacijent donio informiranu odluku i da je tu odluku donio svojom slobodnom voljom, radi se o stanju poznatom kao “informirani pristanak”. Time se ostvaruje njegovo pravo na autonomiju pacijenta. Iz perspektive života i svijeta, dobro je da su supruga i obitelj pacijenta također pristali na operaciju. Takvo prihvaćanje svakako pomaže pacijentu, ali i cijeloj obitelji, da se nosi sa situacijom.

Pitanje: Je li pacijent ljudski zamorac? Ne znamo koliko je uspješna transplantacija.

Sautermeister: Bio bih vrlo suzdržan prema tom terminu. Da bi se takve medicinske intervencije mogle provesti, potrebne su dugogodišnje pretkliničke studije, uključujući i životinjske modele. To je propisano i zakonom. Postoje također standardi za pretklinička ispitivanja u slučaju ksenotransplantacije, koji su kriteriji uspješnosti i kvalitete potrebni za transplantaciju svinjskih srca neljudskim primatima prije uporabe na ljudima. Takav pokušaj liječenja može biti medicinski opravdan samo ako su prethodne studije uspješne.

Tome se pridodaje i ekstremna situacija pacijenta: on je kritično bolestan i nije imao izglede za donatora ljudskog srca. Za njega je transplantacija svinjskog srca bila posljednja prilika, da tako kažem. S obzirom na nadolazeću smrt, u perspektivu se stavlja neizvjesnost kako će se postupak odvijati. To je bio slučaj i s prvom transplantacijom srca s čovjeka na čovjeka prije 54 godine.

Pitanje: Kakva je razlika dolazi li srce od svinje ili od umrlog ljudskog bića?

Sautermeister: Prije svega, odlučujuće su šanse za medicinski uspjeh: Koje je srce kompatibilno s organizmom primatelja organa? Nije svako ljudsko srce fiziološki prikladno za transplantaciju. Međutim, ako se govori o prikladnosti, ljudsko srce je fiziološki prikladnije od svinjskog. Dodatni problem je što nema dovoljno odgovarajućih organa donatora, a raspodjela organa nije uvijek pravedna zbog oskudnih resursa.

Postoji i psihološki aspekt: ​​psihološka integracija novog srca u vlastiti identitet također igra ulogu. Što za primatelja organa znači ako mu je ugrađeno ljudsko ili životinjsko srce? Ovo nisu beznačajni ni sociokulturološki ni religijski aspekti s obzirom na društveno-kulturnu prihvaćenost.

Pitanje: A etička komponenta?

Sautermeister: Etički je također relevantno pitanje mogu li se uz ksenotransplantaciju sa životinja na ljude prenijeti određeni uzročnici bolesti, posebice određeni virusi protiv kojih ljudski imunološki sustav nije dobro zaštićen i koji se također mogu prenijeti s primatelja organa na druge ljude. I ovdje se ulažu znatni istraživački napori kako bi se rizik sveo na najmanju moguću mjeru – iako se ne može isključiti određena preostala nesigurnost.

Pitanje: Uklanja li nova vrsta transplantacije granicu čovjeka i životinje?

Sautermeister: Ne. Ali raspravljamo o takvim pitanjima: mijenja li se ljudsko biće značajno kao rezultat takve ksenotransplantacije? Ili će to stvoriti hibrid čovjeka i životinje u smislu novih živih bića? Ali ne vidim nikakve znakove ovoga.

Pitanje: Koje granice treba imati ksenotransplantacija?

Sautermeister: Više ne bi bilo etički opravdano da se biološka granica između ljudi i životinja prijeđe ili jasno zamagli. To bi bio slučaj, na primjer, kada bi nastali hibridi čovjeka i životinje – utjecajem i promjenom zametne linije, odnosno ljudske jajne stanice i spermija. Može se reći da postoji moralna granica tamo gdje bi gdje identitet čovjeka i praktično samorazumijevanje ljudskih bića bili narušeni ili ugroženi. Tada se ne bismo mogli moralno orijentirati s tim novim stvorenjima. Druga granica je gdje bi se prekršila dobrobit životinja i načelo proporcionalnosti.

Pitanje: Ima li utemeljenja za nadu da bi ksenotransplantacija mogla nadoknaditi ogromnu potrebu za doniranim organima – i tako zaustavila kriminalnu trgovinu organima?

Sautermeister: Ako se bolje pogleda, mora se reći da su u pitanju organi i tkiva koji su vrlo različiti. U tom pogledu, ovdje se mora napraviti razlika. Što je interakcija između životinjskog organa i ljudskog organizma složenija, to postaje teže. Stoga bih bio oprezan kada bih se brzo nadao takvoj široko uspostavljenoj medicinskoj praksi.

Osim toga, postoje i drugi smjerovi u biomedicinskim istraživanjima za otklanjanje nedostatka organa, na primjer u području uzgoja tkiva i organa. Ali ovdje je još dug put. Jedno je jasno: što se nedostatak organa bolje može sanirati na medicinski izvediv i etički odgovoran način, to će se kriminalna trgovina organima više suzbijati.

Pitanje: Prošla su vremena kada čovječanstvo sebe može neuopitno gledati kao krunu kreacije. Što je sa svinjom s etičkog stajališta?

Sautermeister: Etika o životinjama raspravlja o pitanju: Je li etički opravdano uzgajati životinje jedino u svrhu proizvodnje organa? Napori prema ksenotransplantaciji trebali bi se provoditi samo dok ne postoje druge terapijske metode za dobivanje donorskih organa koje su medicinski barem jednako dobre, dostupne za proizvodnju i etički opravdane. Ali ovdje je još dug put.

Pitanje: To znači?

Sautermeister: Vrlo je dobro da je osjetljivost na inherentnu vrijednost životinja porasla tijekom posljednjih nekoliko desetljeća. Važno je razmotriti aspekt dobrobiti životinja i načelo proporcionalnosti u smislu zaštite životinja. Ali sve dok se svinja, naravno, jede i koristi na drugi način, ne vidim uvjerljiv razlog za odbijanje ksenotransplantacije. Ovdje možete vidjeti kako se životinjska etika može ugraditi u druge etičke aspekte i društvene prakse. U slučaju monoteističkih religija, ljudski život ima prednost u odnosu na život životinje zbog načela zaštite života i isticanja pažljivog i odgovornog odnosa prema životinjama (KNA).

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.