Nakon izvješća o zataškavanjima, nadbiskup uklonio portrete svojih prethodnika

Do sada su uljane slike s portretima bivših nadbiskupa visjele u sjedištu nadbiskupije Freiburg. Nakon objave studije o zlostavljanjima i zataškavanjima, nadbiskup Stephan Burger sada je uklonio sve slike svojih prethodnika.

Nakon teških optužbi za prikrivanje zlostavljanja protiv bivših freiburških nadbiskupa Roberta Zollitscha i Oskara Saiera, Stephan Burger je u četvrtak 20. travnja naložio uklanjanje svih biskupskih portreta svojih prethodnika u sjedištu biskupije. Uljane slike visjele su na središnjem mjestu na zidovima hodnika uz biskupov ured kao svojevrsna galerija predaka. Prethodno su se oni koji su bili pogođeni zlostavljanjem izjasnili za uklanjanje. Prilikom predstavljanja izvješća u utorak, Burger je najavio da će razmisliti kako postupiti s portretima. Rekao je da je svaki dan prolazio pored Zollitschove slike.

Studija koju su izradili neovisni stručnjaci pokazuje goleme malverzacije bivšeg vodstva biskupije. Nadbiskupi Robert Zollitsch (2003.-2013.) i Oskar Saier (1978.-2002.) optuženi su za zanemarivanje žrtava i zaštitu prijestupnika, odnosno za zataškavanje, javlja KNA.

Rezultati objavljeni u utorak

Više od 250 svećenika uključeno je u skandal seksualnog zlostavljanja oko 540 žrtava, uglavnom maloljetnika, od 1945. do danas u nadbiskupiji Freiburg. Ovo su podaci koji proizlaze iz nedavnog izvješća predstavljenog u ovoj nadbiskupiji s oko 1,8 milijuna katolika, jednoj od najvećih među 27 njemačkih biskupija. Izvješće je sastavilo povjerenstvo koje je posebno osnovano da razjasni ovaj fenomen. Nova su to bolna poglavlja za Crkvu u Njemačkoj, poput onih koja su već objavljena u Kölnu, Münchenu i nedavno u Osnabrücku, izvijestio je 19. travnja Vatican News.

Stručnjaci na djelu

Dokument od 600 stranica izradio je AG Aktenanalyse, skupina od četiri vanjska stručnjaka iz pravosuđa i kriminalističke policije koji su, koordinirani od strane teologa Magnusa Strieta sa Sveučilišta u Freiburgu, izradili nacrt studije počevši od 2019. Osobito su istaknuta 24 slučaja zlostavljanja – počinjena također i od strane laika, pastoralnih djelatnika i kateheta – od kojih su pregledani svi dokumenti kako bi se istaknuli načini i postupci kojima se postupalo s pritužbama i kako se nije kažnjavalo odgovorne. Sve nauštrb žrtava čiji bi stvarni broj, kažu autori izvješća, mogao biti veći od onog koji se navodi.

Optužbe protiv Zollitscha

Među spomenutim imenima ističe se 84-godišnji nadbiskup Robert Zollitsch (rođen 9. kolovoza 1938. u Filipovu, Bačka), na čelu Freiburga od 2003. do 2013. i predsjednik Njemačke biskupske konferencije između 2008. i 2014., optužen u dokumentu da je „teško upleten“ za zataškavanje zlostavljanja. Prema onome što je izjavio sudac Eugen Endress, jedan od stručnjaka tima, Zollitsch – godinama odgovoran i za ljudske resurse nadbiskupije – potpuno je ignorirao kanonsko pravo u odnosu na ove zločine, provodeći tako „planirano zataškavanje“. Na primjer, navodno su neki župnici bili odmah razriješeni ili premješteni sa župa, a da razlozi za takve promjene nisu evidentirani ili motivirani. Slične optužbe iznose i protiv pokojnog nadbiskupa Oskara Saiera.

Riječi nadbiskupa Burgera

Aktualni nadbiskup Stephan Burger, s druge strane, nije optužen za ikakvo nedolično ponašanje te je, uz to, u nekoliko sati brzo intervenirao kako bi izrazio svoju duboku užasnutost rezultatima istrage. „Šokiran“ i „bez riječi“ rekao je Burger, najavljujući da je pokrenuo pravne postupke protiv dvojice prethodnika (Saier je također bio kanonski pravnik) koji su „jednostavno ignorirali crkveni zakon koji je predviđao intervenciju i prijavu slučajeva“. „Zaprepašten sam da su mogli tako postupiti. Obojica su bili svjesni važnosti i pravne relevantnosti predmeta… Isusovo evanđelje je očito namjerno izopačeno“, dodao je. Kazao je i to da su ta dvojica nadbiskupa „dužni“ žrtvama i preživjelima: „Kao nadbiskup – rekao je – ispričavam se onima koji su pogođeni“.

Sa svoje strane, Zollitsch je preko glasnogovornika rekao da ne želi komentirati konačno izvješće. U prošlosti je već priznao ozbiljne pogreške i osobne grijehe u devetominutnom videozapisu (vidi ovdje) objavljenom 6. listopada 2022. „Ispravna autoprocjena“, rekao je sudac Endress na konferenciji za novinare (kna; vatican news; ika; kta; fratellanza.net).

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.