Nobelovu nagradu za mir dobio UN-ov Svjetski program za hranu

UN-ova organizacija Svjetski program za hranu (World Food Programme – WFP) dobitnik je ovogodišnje Nobelove nagrade za mir “za svoje napore da spriječi da glad postane oružje ratova i sukoba”, objavio je u petak u Oslu Norveški odbor za dodjelu nagrade. 

WFP najveća je svjetska humanitarna organizacija koja svake godine osigurava pomoć u hrani za 90 milijuna ljudi u osamdesetak zemalja. 

Kladioničari su glavnim favoritom Nobelove nagrade za mir smatrali Svjetsku zdravstvenu organizaciju, no stručnjaci su tvrdili da velike šanse imaju i klimatska aktivistica Greta Thunberg i organizacije za slobodu medija. Kao mogući dobitnici spominjali su se Reporteri bez granica (RSF) te američki Odbor za zaštitu novinara (CPJ), organizacija Transparency International, Svjetski program za hranu (WFP), Ujedinjene nacije i njihov glavni tajnik Antonio Guterres, njemačka kancelarka Angela Merkel te afganistanska političarka i aktivistica za ženska prava Fawzia Koofi.

Papa: Od viška hrane koju se baca moglo bi se nahraniti sve

Podsjećamo, na prošlotjednoj audijeciji srijedom, 30. rujna, papa Franjo je kazao: “Sićušni virus i dalje uzrokuje duboke rane i otkriva naše fizičke, socijalne i duhovne ranjivosti. Zorno je iznio na vidjelo veliku nejednakost koja vlada u svijetu: nejednakost mogućnostî, dobara, pristupa zdravstvu, tehnologiji, obrazovanju: milijuni djece ne mogu ići u školu, i tako dalje. Te nepravde nisu ni prirodne ni neizbježne. One su čovjekovo djelo, posljedica su modela rasta odvojenog od najdubljih vrednota. Bacanje viška hrane: od viška hrane koju se baca moglo bi se nahraniti sve.

Papst Franziskus betet um das Ende der Corona-Pandemie am 27. März 2020 vor dem Petersdom im Vatikan.
Papa: Milijuni pothranjenih i milijuni pretilih – mijenjati stil života
Papa: Od viška hrane koju se baca moglo bi se nahraniti sve!

U tekstu upućenom Svjetskoj organizaciji za hranu i poljoprivredu (FAO), 2019. godine Papa je između ostalog istaknuo da na svijetu postoje “milijuni pothranjenih i milijuni pretilih”, te da je potrebno “mijenjati stil života” jer “hrana prestaje biti sredstvo za preživljavanje te postaje sredstvo osobnog uništenja”. “Kad se ljudska osoba postavi na pravo mjesto, tada će operacije i programi humanitarne pomoći imati veći utjecaj i dati željene rezultate. Ne možemo zaboraviti da je ono što nakupljamo zapravo krađa kruha sa stola siromašnih” – zaključio je tada rimski biskup.

Fratellanza umana (09.10.2020.)

Volite Crkvu i želite dijalog u njoj? Dijalog za dobro svih.

Autorski sadržaji i prijevodi na Fratellanza umana vlasništvo su stranice i autora. Isti se mogu slobodno prenositi na druge medije samo ako su autori potpisani i pored njihova imena vidljivo stoji Fratellanza umana s linkom na originalni tekst.

https://www.facebook.com/fratellanzaumana
Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.