Papa najavio Sinodu biskupa o Crkvi i sinodalnosti

Sljedeća redovita Sinoda biskupa na temu sinodalnosti održat će se za dvije godine. Najavio je to 7. ožujka glavni tajnik Sinode kardinal Lorenzo Baldisseri.

“Za sinodalnu Crkvu: zajedništvo, sudjelovanje i misija” tema je XVI. redovite Sinode biskupa koju je papa Franjo sazvao za jesen 2022. Za vrijeme pontifikata Franjo je više puta spominjao kako je sinodalnost glavni put u životu Crkve. Povodom 50. obljetnice ustanovljenja Sinode biskupa, 17. listopada 2015. rekao je:

“Ono što Gospodin traži od nas, u izvjesnom je smislu već sadržano u riječi Sinoda. Hoditi zajedno – laici, pastiri, biskup Rima – koncept je koji je lako staviti u riječi, no i nije baš tako lako provesti ga u praksi”.

Obrnuta piramida

Sinodalnost, naglasio je Papa 2015., nudi “najprikladniji interpretativni okvir za razumijevanje same službe hijerarhije“.

“Ako razumijemo da su, kako kaže sveti Ivan Krizostom, Crkva i Sinoda sinonimi, razumijemo i to da se unutar nje nitko ne može ‘uzdići’ iznad ostalih”. “Naprotiv – objasnio je – u Crkvi je potrebno da se netko “spusti” kako bi se stavio u službu braće i sestara tijekom puta”. Isus je uspostavio Crkvu “postavivši na njen vrh kolegij apostola, u kojem je stijena apostol Petar”. Ali u ovoj Crkvi, “kao u obrnutoj piramidi, vrh je ispod baze”. Zbog toga se, primijetio je Franjo, oni koji vrše službu vlasti “nazivaju ministrima: jer su, prema izvornom značenju riječi, najmanji od svih”.

Razine sinodalnosti

Prva razina u kojoj se ostvaruje prakticiranje sinodalnosti je u partikularnim Crkvama. Druga razina su provincije ili crkvene pokrajine, partikularni koncili te na osobit način biskupske konferencije. Posljednja razina je ona univerzalne Crkve. “Ovdje Sinoda biskupa, predstavljajući katolički episkopat – podsjetio je Papa – postaje izraz biskupske kolegijalnosti unutar potpuno sinodalne Crkve”.

Više ovlasti biskupskim konferencijama

Kako smo ranije pisali, i nova apostolska konstitucija Praedicate Evangelium o Rimskoj kuriji, planira donijeti povećanje nadležnosti biskupskih konferencija diljem svijeta, što je poticaj decentralizaciji i sinodalnosti Crkve i što će znatno promijeniti odnose između biskupa, Rimske kurije i Pape. Čvršća centralizacija Rimske kurije osjetila se najviše tijekom XX. stoljeća, a posljednji put to je učinjeno apostolskom konstitucijom Pastor Bonus iz 1988., koja je ujedno i temelj za dosadašnji ustroj Kurije. 

Sinoda i sinodalnost

Inspirirana Papinim riječima povodom 50. obljetnice osnutka Sinode biskupa, Međunarodna teološka komisija 2018. je provela istraživanje o sinodalnosti u životu i poslanju Crkve. Sinoda – poručuje dokument – je drevna riječ u tradiciji Crkve. Sastoji se od prijedloga σύν (sa) i imenice ὁδός (put). Označuje put koji je zajedno prošao Božji narod. Još od prvih stoljeća – podsjeća se u dokumentu – crkveni sabori sazivani na različitim razinama označeni su riječju “Sinoda” kako bi se u svjetlu Božje riječi razlučila doktrinalna, liturgijska, kanonska i pastoralna pitanja. Pojam sinodalnost – naglašava tekst – ukazuje na „specifični modus vivendi et operandi Crkve Božjeg naroda koji se očituje i konkretno ostvaruje kao zajedništvo u zajedničkom hodu, okupljanju na saboru i u aktivnom sudjelovanju svih njenih članova u njenom evangelizacijskom poslanju“. Pojam zajedništva izražava “duboku bit otajstva i poslanja Crkve” koja u euharistijskom slavlju “ima svoj izvor i vrhunac”.

Sinodalni put Crkve u Njemačkoj

Katolička crkva u Njemačkoj prošle je godine započela Sinodalni put na kojem svi zajedno, u svom njemačkom kontekstu, žele odgovoriti na pitanja poput zloporabe moći, seksualnog morala, obveze celibata i uloge žena u Crkvi, ali i na mnoga druga pitanja vezana za obnovu Crkve. Prvi veliki plenum procesa reformi održan je ove godine, krajem siječnja, u Frankfurtu (vatican news, kna).

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.