Župnik iz rimskog primorskog mjesta Torvaianica: “To su osobe koje su s koronavirusom izgubile klijente, imaju vjeru i humanost”. Kardinal im donosi Papinu pomoć. Ovo podsjeća na onog Isusovog Samaritanca koji ne pita unesrećenog tko je, ima li putovnicu, domovnicu, je li tu legalno, vjeruje li…
Papa Franjo je poslao kardinala Krajewskog, svoju “dobrotvornu ruku”, da podrži skupinu transseksualnih osoba koje trpe zbog izvanredne situacije s koronavirusom. To se zbiva u Torvaianici, rimskom obalnom mjestašcu, nakon što je trans-zajednica Papi poslala molbu za pomoć. Priča je to o humanosti – koju je don Andrea Conocchia, mjesni župnik koji podržava zajednicu, ispričao Adnkronos-u – i koja dolazi kako bi utješila i ohrabrila “zemljopisne i egzistencijalne periferije” koje je Franjo postavio u središte, izvještava Vatican Insider.
Papin djelitelj milostinje kardinal Konrad Krajewski donio je potrebnu pomoć, a preko njega su te osobe Bergogliju poslale audio zapis na španjolskom jeziku u kojem svatko zahvaljuje Papi na svoj način: “Puno hvala Franciscu. Neka ga Bog blagoslovi, hvala za sve. Tisuću blagoslova. Neka te Blažena Djevica Marija zaštiti”.
U toj “trans zajednici sada živi dvadesetak osoba, uglavnom potječu iz Latinske Amerike, jako vole Bergoglia. Oni također i vjeruju. Mene je dirnula slika jednog od njih koji je počeo moliti na koljenima pred BDM. Jedna osoba me upitala i da blagoslovim drage predmete” – kaže župnik koji im iz dana u dan nastavlja biti blizu – “Oni su vrlo usamljene osobe, daleko od obitelji. Ima jedna koja je počela raditi na ulici sa 14 godina. Od tada je prošlo trideset godina”.
Don Conocchia, župnik župe Bezgrešnog začeća BDM, kaže: “U jeku izvanredne situacije s Covid-19, skupina transseksualaca, gotovo svi Latinoamerikanci, stigla je u crkvu začuđena i zadivljena. Zatražili su pomoć jer s Covidom više nisu imali klijente na cesti”. Don Andrea, nadišavši početno čuđenje, bio je zarobljen solidarnošću ove trans-zajednice koja dijeli stanarinu i pomaže si kako može. I pomogao im je podržavajući ih ne samo ekonomski, nego i duhovno.
Župnik također razmišlja o općenitoj situaciji pandemije: “Kao Crkva imamo priliku s koronavirusom vratiti se na ono bitno”. Koncept koji se proteže i na slavlje mise još uvijek iza zatvorenih vrata: “Svakog jutra u 7 imamo Papinu misu. Objasnio sam svojim župljanima da je riječ o životu ili smrti. Neka nam Bog i znanost pomognu, potonja govoreći prave riječi o koronavirusu. A onda radimo ono što je moguće”.
Fratellanza umana (30.04.2020.)
Volite Crkvu i želite dijalog u njoj? Dijalog za dobro svih.
Autorski sadržaji i prijevodi na Fratellanza umana vlasništvo su stranice i autora. Isti se mogu slobodno prenositi na druge medije samo ako su autori potpisani i pored njihova imena vidljivo stoji Fratellanza umana s linkom na originalni tekst.