Papa siromašnima daruje luksuznu palaču uz Trg Svetog Petra

Četiri kata palače iz 1800.-ih pretvorena su u prihvatni centar za beskućnike, starije osobe, invalide. Povjereni su Papinom djelitelju milostinje i zajednici Sant’Egidio.

Salvatore CernuzioVatican Insider

Svodovi u freskama, spušteni stropovi, izrezbareni ukrasi, mramorni podovi. Palazzo Migliori jedna je od onih luksuznih građevina sagrađenih 1800.-ih u kojima su stanovale obitelji rimskog plemstva. Vrijednost ove palače tim je veća što se nalazi na nekoliko koraka od vatikanske bazilike Svetog Petra, tik uz nizozemsku crkvu, u Via di Borgo Santo Spirito. Njena četiri kata imaju ukupno dvije tisuće kvadratnih metara, a osobito je fascinantan pogled na Trg Svetog Petra.

Baština umjetnosti i arhitekture nosi ime obitelji koja je u njoj živjela do 1930.-ih, a potom ju je darovala Svetoj Stolici. Nemali broj poduzetnika na nju je konstantno bacao oko, jer to je mjesto na području Vatikana idealno za hotel s pet zvjezdica. No, Papa Franjo to nije htio. Odlučio ju je pretvoriti u dnevni i noćni Prihvatni centar za mnoge beskućnike i siromašne.

Ured Papina djelitelja milostinje, kojeg vodi kardinal Konrad Krajewski, pratio je radove na restrukturiranju. Samo obnovu izvela je grupa beskućnika zajedno sa specijaliziranim tvrtkama, a radovi su plaćeni prilozima koji su dobiveni za pergamene s Papinim apostolskim blagoslovom.

Palaču je, u petak 14. studenog osobno inaugurirao Papa Franjo koji je došao unatoč velikom pljusku kako bi vlastitim očima vidio zgradu i njene nove stanovnike. Zaustavio se na večeri u blagovaonici uređenoj na drugom katu. S njim je večeralo nekoliko osoba, među kojima su bili i volonteri Zajednice Svetog Egidija koji će svake večeri svim gostima ponuditi topli obrok, nastavljajući tako posao koji već provode na glavnim željezničkim stanicama grada Rima. Pored njih, u svakodnevnom radu novog Centra, bit će i stalni đakoni Rimske biskupije.

Kuhinja će, u prosjeku, nuditi oko 250/300 obroka. Prostorije za spavanje su na trećem i četvrtom katu zgrade, a u njima mogu biti smješteni i muškarce i žene, ukupno 50 osoba, s tim da se broj tijekom hladnijeg razdoblja može i povećati.

Osim tjelesnog osvježenja, mislilo se i o duhovnom. Zato se na prvom katu nalazi velika kapela posvećena Svetom Juri, koja je rezervirana za osobnu i zajedničku molitvu volontera i korisnika Centra. Uz to, zgrada je opremljena i liftom koji omogućava pristup starijim osobama i osobama s invaliditetom.

Ovim se nastojalo osigurati da ljudima – koji svakodnevno trpe i koji su žrtve “kulture otpada“ (o čemu Franjo često govori) – ništa ne nedostaje. Čak i za vrijeme večere u blagovaonici Centra Papa je govorio o tome. Poslušao je priče volontera i poteškoće ljudi koji žive na ulici, te pozvao na odgovornost prema siromašnima i “edukaciju mladih za samilost” kako bi osjećali bliskost patnjama drugih.

Prijevod: Fratellanza umana (19.11.2019.)

Autorski sadržaji i prijevodi na Fratellanza umana vlasništvo su stranice i autora. Isti se mogu slobodno prenositi na druge medije samo ako su autori potpisani i pored njihova imena vidljivo stoji Fratellanza umana s linkom na originalni tekst.

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.