Peruanski biskup: Klerikalizam je to što pokreće protivnike sinodskog procesa

Biskup Reinhold Nann: Papa svjetskim sinodskim procesom želi provedbu važnih tema Drugoga vatikanskog koncila: „crkveni model Božjeg naroda, koji podrazumijeva radikalnu preobrazbu piramidalnog i monarhijskog shvaćanja službe“.

Peruanski biskup Reinhold Nann napade na Sinodalni put u Njemačkoj vidi kao pokušaje neizravnog udara na svjetski sinodski proces. Na svom je blogu biskup-prelat Caravelíja klerikalizam opisao kao središnji problem kritičara: „Upravo ti klerikalistički krugovi oslikavaju njemački Sinodalni put kao bauk Crkve.“ Latinskoameričko vijeće Crkava je 2021. godine upravo klerikalizam identificirala kao glavni problem u Crkvi: To je „svećenstvo koje sebe vidi kao kastu i koncentrira u svojim rukama svu moć u Crkvi i ne želi je se odreći“, objašnjava Nann.

Prema njegovom mišljenju, Papa svjetskim sinodskim procesom želi provedbu važnih tema Drugoga vatikanskog koncila: „crkveni model Božjeg naroda, koji podrazumijeva radikalnu preobrazbu piramidalnog i monarhijskog shvaćanja službe“, napisao je.

Biskup Nann nadalje smatra da Sinodalni put u Njemačkoj provodi ono što Papa želi za cijelu Crkvu u svjetskom sinodskom procesu. Tijekom ovog procesa slušanja, na vidjelo su izašla i osjetljiva pitanja. „Slušanje i raspravljanje o tim temama nekada je bio tabu u Crkvi, ali sada je to pravo i dužnost njemačke Crkve koji se ne bi smjeli kritizirati izvana“, ustvrdio je. Nadodaje da se hrabar pristup njemačkih sudionika Sinode može objasniti prirodom Nijemaca. Puno su temeljitiji i izravniji, „mi Latinoamerikanci više volimo uopće ne otvarati vruće teme ili to činimo tek u šali“. Međutim, te teme postoje i u Latinskoj Americi te su još uvijek u velikoj mjeri tabu i teško da mogu osvojiti većinu.

Papa Franjo je više puta kritizirao Sinodalni put i opisao ga kao događaj koji organizira elita, a ne crkveni puk. Nann to razumije tek djelomično. „Uz dužno poštovanje i ljubav prema papi Franji, moram reći: Misli li on doista da poznaje njemački puk bolje od njemačkih biskupa?“, rekao je biskup. No slaže se s Papinom kritikom tog postupka. Glasovanju o prijedlozima mogao bi se prigovoriti stanoviti parlamentarizam, „a postavlja se pitanje ostavlja li procedura dovoljno prostora za slušanje Duha Svetoga“, prigovara Nann. On također vidi opasnost od pretjeranih očekivanja, budući da je Njemačka samo mali dio univerzalne Crkve. „Naravno, univerzalnost ne znači tek uniformnost, već uključuje i određeni pluralizam“, zaključuje Nann (reinholdnann.blogspot.com; fratellanza.net).

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.