Petar Palić gost pete opće skupštine Sinodalnog puta u Frankfurtu

Pozornost prema Sinodalnom putu „nije smanjena, ona raste“, istaknuo je biskup Georg Bätzing, predsjednik Njemačke biskupske konferencije, na konferenciji za novinare u Frankfurtu. Osvrnuo se i na međunarodne goste i promatrače na 5. općoj sinodskoj skupštini, koja je također naišla na veliko zanimanje predstavnika medija, izvjestio je tada Vatican News.

Synodaler Weg je objavio i izjave nekoliko međunarodnih gostiju opće skupštine Sinodalnog puta u Njemačkoj, koja je raspravljala od 9. do 11. ožujka te izglasala nekoliko dokumenata.

Među gostima je bio i biskup Petar Palić iz BiH koji je odgovorio na par pitanja, a što je objavljeno u više videozapisa. O prvim dojmovima (video) biskup Palić je rekao: „Mislim da je ovo jedno drugo iskustvo za nas, iako nam je i sinodalni proces na razini cijele Crkve pomogao da se malo otvorimo i malo uključimo vjernike laike u cjelokupan život Crkve“.

U videu kojeg je 11. ožujka objavila Njemačka biskupska konferencija, u opisu stoji „Na Sinodalnom putu raspravlja se o mnogim temama. U videu gosti iz cijelog svijeta govore koliko su im teme važne“. Tu mostarsko-duvanjski biskup kaže (video): „Za koga to radimo, tko je ova skupina koja se za ovo zanima, da tako kažem, kojoj su ova pitanja zanimljiva? I naravno, kada se ovdje sve vidi, postoji još nekoliko drugih pitanja na koja, za sada, ne mogu sam sebi osobno naravno (osmijeh) odgovoriti u ovim raspravama. Ali, također, razumijem da je društvena situacija, naravno također i sekularizacija i sve to i ti problemi koje Crkva u Njemačkoj ima, ono na što mora odgovoriti“.

U videu objavljenom 14. ožujka jedno od pitanja je bilo „Što će ponijeti kući iz Frankfurta?“ (video). Biskup Palić je odgovorio: „Otvorenu raspravu o pitanjima koja nas tište ili o pitanjima koja su još otvorena. I naravno ovaj zajednički hod, zajednički put, i naravno da i laici imaju određenu odgovornost za Crkvu. Naravno da treba dobro argumentirati i dobro odgovoriti koliko smo i u kojem smislu odgovorni za Crkvu“.

Nakon završetka Sinodalnog puta – koji je raspravljao o četiri glavne teme: spolni moral, način života svećenika, moć i dioba vlasti te uloga žena u Crkvi – razmatranje reformi u Katoličkoj crkvi nastavit će se u „Sinodskom odboru“ („Synodaler Ausschuss“). O tome je u subotu odlučila opća sinodalna skupština Sinodalnog puta, koja je u Frankfurtu za to tijelo izabrala dodatnih 20 članova.

Sinodski odbor broji ukupno 74 člana. Njih 27 su njemački dijecezanski biskupi, a 27 je iz krovne katoličke laičke organizacije ZdK, među kojima je i teologinja dr. sc. Valentina Sudić, rođena u Slavonskom Brodu. Prema statutu, trebalo je većinom glasova izabrati dodatnih 20 osoba. Među izabranim članovima je i pomoćni biskup iz Essena Ludger Schepers. Od izabranih, dvanaest je muškaraca, sedam žena i jedan nebinarni član.

Peta opća skupština Sinodalnog puta u Njemačkoj, koja je raspravljala od 9. do 11. ožujka 2023., izglasala je nekoliko dokumenata, među kojima su dokument o mogućnosti propovijedanja laika, kvalificiranih žena i muškaraca, dokument kojim se poziva Papu da razmotri pitanje obveze celibata za svećenike te tekst o slavlju blagoslova homoseksualnih parova, a govorilo se i o posvećivanju pažnje interseksualnim i transseksualnim osobama, o boljoj zaštititi odraslih žena od zlostavljanja, o strožem postupanju prema zlostavljačima itd.

U tekstu preambule njemački se Sinodalni put svrstava u doprinos svjetskoj Sinodi 2021.-2024. na koju je papa Franjo pozvao sve katolike. Razmatranje reformi u Katoličkoj crkvi u Njemačkoj nastavit će se u Sinodskom odboru (synodaler weg; dbk; fratellanza.net).

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.