Pfeffer o pismu poljskih biskupa: riječ je o izrazito klerikalnom antimodernizmu

Poljski biskupi su svojim pismom napali Katoličku crkvu u Njemačkoj, kritizira generalni vikar iz Essena Klaus Pfeffer. “Pismo zvuči kao da dolazi iz daleke katoličke prošlosti.”

Generalni vikar iz Essena Klaus Pfeffer oštro je kritizirao pismo poljskih biskupa predsjedavajućem Njemačke biskupske konferencije (DBK), biskupu Georgu Bätzingu, o sinodalnom putu. “Stil pisma karakterizira ravan i izrazito klerikalni antimodernizam koji katolicima u ovoj zemlji pripisuje ‘kompleks inferiornosti’ i optužuje ih da odstupaju od osnova Evanđelja”, napisao je Pfeffer u objavi na Facebooku u srijedu. Znanstvena se otkrića diskreditiraju u pismu predsjedavajućeg Poljske biskupske konferencije, nadbiskupa Stanislawa Gadeckog, “dok se vlastiti položaj nauka i dalje predstavlja kao nepromjenjiva ‘istina'”, napisao je generalni vikar.

Ne spominje se skandal seksualnog zlostavljanja koji je doveo u pitanje vjerodostojnost Katoličke crkve diljem svijeta. “Pismo zvuči kao da dolazi iz daleke katoličke prošlosti – a upravo je to ono što je zastrašujuće i pokazuje koliko naslijeđe Ivana Pavla II. još uvijek određuje klimu mišljenja i djelovanja u nekim dijelovima univerzalne Crkve – i niječe istinsku percepciju stvarnosti”, zaključuje Pfeffer.

Beinert pokazuje što još treba nadići u Crkvi

Generalni vikar se poziva na tekst regensburškog dogmatičara emeritusa Wolfganga Beinerta, koji je ukazao na ono “što još treba hitno razraditi i prevladati unutar Katoličke crkve”. Beinert sustavni uzrok zlostavljanja u Crkvi vidi u postkoncilskoj praksi imenovanja biskupa od strane pape Pavla VI., Ivana Pavla II. i Benedikta XVI. Prema Beinertu, uz obvezu bezuvjetne poslušnosti Papi, Crkva se okrenula regresivnom antimodernizmu koji je karakterizira od sredine 19. stoljeća.

U pismu koje je nadbiskup Gadecki poslao u utorak predsjedniku DBK Bätzingu, poljski je pastir izrazio svoju “duboku zabrinutost” zbog rezultata i razmatranja sinodalnog puta te proturječio središnjim argumentima i odlukama reformskog procesa. “Vjerni nauku Crkve”, ne trebamo popuštati pred “svjetskim pritiscima ili modelima prevladavajuće kulture”: “Izbjegnimo ponavljanje otrcanih parola i standardnih zahtjeva poput ukidanja celibata, svećeništva žena, pričesti za ponovno vjenčane razvedene osobe ili blagoslova istospolnih partnerstava”, napisao je. Između ostalog, istaknuo je navode Katekizma o homoseksualnosti te naveo nauk Pape Ivana Pavla II. (kna; fratellanza.net).

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.