Predloženo da Uskrs od 2025. godine svi kršćani slave zajedno na isti datum

Jedan je od mnogih znakova podjele i fragmentacije jest da kršćani Uskrs slave na vrlo različite datume. Sada se trajni predstavnik pravoslavnog ekumenskog carigradskog patrijarhata usuđuje zalagati za zajednički uskrsni datum – što je pozdravljeno i iz Vatikana.

Carigradski predstavnik u Svjetskom vijeću crkava, pravoslavni nadbiskup Job (Getcha) iz Telmessosa, založio se u novom izdanju njihova biltena da bi kršćani svih konfesija trebali zajedno slaviti Uskrs istog dana od 2025. godine. 2025. bit će 1700. obljetnica Prvog ekumenskog koncila u Niceji – dobra je to prilika za spomenutog pravoslavnog nadbiskupa rođenog u Kanadi da se utvrdi zajednički datum Uskrsa. Pogotovo jer 2025. godine Uskrs pada na isti datum i u zapadnom i u istočnom kalendaru.

U skladu s tim, nadbiskup Job zagovara reformu pravoslavnog kalendara. Obljetnica Koncila, koja bi se također trebala proslaviti ekumenski, čini mu se “dobrom prilikom” za to. Niceja nije samo napisala kršćansko vjerovanje, već je i osigurala da cijelo kršćanstvo u to vrijeme slavi Uskrs na zajednički datum. “Da bismo zaista ostali vjerni odlukama prvog ekumenskog koncila“, preporučljivo je vratiti se jedinstvenom kršćanskom datumu Uskrsa za istočnu i zapadnu Crkvu.

Vatikan: ova želja na srcu je i Papi Franji

Preko novinske agencije kath.ch kardinal Kurt Koch pozdravio je prijedlog dopredsjednika Međunarodnog mješovitog povjerenstva za teološki dijalog između Katoličke crkve i Pravoslavne crkve. Uskrs je, prema kardinalu, “najveća svetkovina kršćana”, “zato bi bio vrlo lijep i važan znak kada bismo mi kršćani imali zajednički datum za ovu svetkovinu”. 1700 obljetnica Nicejskog koncila, koji je već u četvrtom stoljeću zagovarao zajednički datum Uskrsa, “dobra je prilika da se danas ponovno pronađe zajednički datum Uskrsa”. Stoga pozdravlja napredak nadbiskupa Joba iz Telmessosa i nada se “da će naići na dobar odaziv”, rekao je švicarski kardinal, dodajući da “neće biti lako dogovoriti se oko zajedničkog uskrsnog datuma; ali vrijedi za to raditi”. Istaknuo je da je “ova želja na srcu i Papi Franji, kao i koptskom papi Tawadrosu”.

13 dana zaostatka

Na Koncilu je odlučeno slaviti Uskrs prve nedjelje nakon punog mjeseca po proljetnoj ravnodnevnici. Međutim, pravoslavne Crkve širom svijeta ne slijede gregorijanski već julijanski kalendar. U nereformiranim Pravoslavnim crkvama iznova se raspravlja o kalendarskoj reformi, na što je podsjetio i nadbiskup Job. Međutim, kako iskreno piše trajni predstavnik Ekumenske patrijaršije, nisu svi pravoslavni čelnici željeli usvojiti gregorijanski kalendar, koji je klasificiran kao “rimokatolički”.

Ovaj kalendar, koji je danas najpopularniji na svijetu, 1582. godine stvorio je papa Grgur XIII. Temelji se na julijanskom kalendaru kojeg je u osnovi razvio Julije Cezar 45. pr. Krista. Julijanski kalendar “zaostaje” za gregorijanskim 13 dana. To dovodi do različitih datuma ne samo Uskrsa, već i Božića (vatican news; fratellanza.net).

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.