Papa nas sve poziva da pročitamo Završni dokumet Sinode: Oni znaju bolje od mene i Kurije

U srijedu, 12. veljače, Papa Franjo dao je objaviti svoju postsinodalnu apostolsku pobudnicu Querida Amazonia. Pobudnica sadrži 111 brojeva i 145 bilješki, a Papa ju je potpisao u Bazilici Svetog Ivana Lateranskog 2. veljače o.g., sedme njegova pontifikata.

Pobudnica je napisana jednostavnim i razumljivom jezikom, a citira različite biskupske konferencije, pape, II Vatikanski kocil, te južnoameričke pjesnike među kojima ima i onih koji se ne izjašnjavaju katolicima.

Odmah na početku Papa ističe kako je pobudnica njegov “vlastiti odgovor na dijalog i razlučivanje”, da se neće “detaljno baviti svim pitanjima sadržanim u Završnom dokumentu”, jer ga ne želi “nadomijestiti niti duplicirati”. On zapravo želi “predložiti kratki okvir za razmišljanje koji se konkretno može primijeniti na život regije Amazonije, jednu sintezu zabrinutosti” koje je već “izrazio u ranijim dokumentima, a koji nam mogu pomoći usmjeriti se u skladan, kreativan i plodan prijem cijelog sinodalnog procesa” (Usp. Querida Amazonia, 2).

Opisujući nakanu pobudnice ističe: “Ujedno bih želio službeno predstaviti Završni dokument, u kojem su izloženi zaključci Sinode”, i u kojem se nalaze doprinosi “mnogih ljudi koji bolje od mene ili Rimske kurije znaju probleme i pitanja amazonske regije”, te dodaje: “budući da tamo žive, oni doživljavaju njezinu patnju i strastveno je vole”, stoga, “radije ne bih citirao Završni dokument u ovoj pobudnici, nego bih potaknuo sve da ga u cijelosti pročitaju” (Usp. QA, 3).

Papa ističe da ovu pobudnicu upućuje “cijelom svijetu”, kako bi “probudio njihovu naklonost i brigu za zemlju koja je također ‘naša’”, te ih poziva “da je cijene i priznaju kao sveti misterij”. Osim toga Papa naglašava da nas problemi tog područja obvezuju “da razmotrimo niz drugih važnih pitanja koja mogu pomoći i drugim regijama našeg svijeta u suočavanju sa vlastitim izazovima” (Usp. QA, 5). 

Pobudnica je sadržana od Uvoda (1-7), četiri poglavlja, odnosno četiri sna: I. Društveni san (8-27), II. Kulturološki san (28-40), III. Ekološki san (41-60) i IV. Crkveni san (61-110), te zaključka pod nazivom: Majka amazonske regije (111). Svoje snove opisuje ovako:

“Sanjam regiju Amazonije koja se bori za prava siromašnih, izvornih naroda i najmanje naše braće i sestara, da se može čuti njihov glas i uvećati njihovo dostojanstvo.

Sanjam Amazonsku regiju koja može sačuvati svoje karakteristično kulturno bogatstvo, u kojem ljepota našeg čovječanstva sjaji na toliko različitih načina.

Sanjam regiju Amazonije koja ljubomorno može sačuvati svoju nepreglednu prirodnu ljepotu i nadasve bogat život u rijekama i šumama.

Sanjam o kršćanskim zajednicama sposobnim da se velikodušno zauzmu, inkardiniraju u amazonskoj regiji i daju Crkvi nova lica s amazonskim obilježjima” (QA, 7).

U pobudnici je istaknuta važna uloga vjernica i vjernika laika, te trajnih đakona. Ne spominju se tzv. viri probati, jer je Papa želio usmjeriti pozornost na goruća pitanja, važnija od spomenutog. No samim “službenim predstavljanjem” i pozivanjem “na čitanje Završnog dokumenta” Sinode, Papa je dao do znanja da se sinodalni proces i dalje nastavlja.

Fratellanza umana (12.02.2020.)

Autorski sadržaji i prijevodi na Fratellanza umana vlasništvo su stranice i autora. Isti se mogu slobodno prenositi na druge medije samo ako su autori potpisani i pored njihova imena vidljivo stoji Fratellanza umana s linkom na originalni tekst.

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.