Rasprave zbog Marijine slike u trapericama na ljestvama u crkvi

Isusova majka nosi traperice i rolku te stoji na stepenicama ispod križa.

Neobična oltarna slika u katoličkoj crkvi u njemačkom Sauerlandu izazvala je komentare. Kako su izvijestile novine Bild, vode se žestoke rasprave o novoj slici u crkvi Sv. Klemensa u Drolshagenu (četvrt Olpe).

Slika umjetnika Thomasa Jessena, otkrivena tijekom posvete oltara, prikazuje Marijino uznesenje u modernoj verziji. Isusova majka nosi traperice i rolku i stoji na ljestvama ispod križa. Pokraj Marije su sveta Veronika kao obrtnica, također u modernoj svakodnevnoj odjeći i bez aureole, kao i nevjerni apostol Toma u trapericama i s golim prsima.

“Ljestve predstavljaju simbol susreta neba i zemlje”, rekao je župnik Markus Leber (52): “Više se puta traži da Katolička crkva postane modernija. To smo sada učinili”.

Thomas Jessen, 2021. (Sauerland)

Mnogo kritika

Prema medijima, u župi ima puno kritika. Mnogi župljani poput Rite Lütticke (68) nisu željeli umjetničko djelo u svojoj crkvi: “Ovdje se nešto moderno ne uklapa i nema nikakve veze s crkvom. Sumnjam da ću se naviknuti”.

Svećenik Leber izvijestio je kako se često morao opravdavati za moderno umjetničko djelo. Ipak, ostao je pri svojoj odluci da postavi sliku: “Što ljudi misle? Marija nije trčala uokolo po Nazaretu s krunom na glavi. Uvijek je bila normalna žena iz naroda”.

Hartwig Trinn, diplomirani teolog i stručnjak za umjetnost, za domradio.de kaže da je Marija uvijek prikazivana u stilu svoga vremena pa su nam primjerice poznati njeni gotički ili barokni prikazi. “Nažalost, naša vjerska sposobnost pogleda je narušena, tako da su naše navike gledanja možda nekako zaostale u 19. stoljeću. Potpuno je prirodno da se slika ne sviđa svima. Umjetnost ne mora svima ugoditi, a ne mora biti ni ugodna”, kazao je.

Da bi smirio raspravu, umjetnik bi trebao sam doći u Drolshagen u srijedu i pojasniti im svoj rad. Župnik Leber već promatra ono što vidi kao pozitivnu nuspojavu: “Nikada nije bilo gužve kao posljednjih nekoliko dana u crkvi. Napokon opet raspravljamo o svojoj vjeri jedni s drugima” (kna; fratellanza.net).

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.