Španjolska započela suđenje za ubojstva petorice isusovaca u El Salvadoru

Osam osoba (šest isusovaca i dvije suradnice laikinje) ubijeni su 16. studenog 1989. u El Salvadoru. Budući da ta zemlja više od 30 godina odbija pokrenuti sudske postupke, slučaj je preuzela Španjolska. Suđenje osumnjičenima konačno je započelo u ponedjeljak 8. lipnja 2020. u Madridu.

Više od 30 godina nakon ubojstava šestorice isusovaca i dviju njihovih suradnica u El Salvadoru, u ponedjeljak je u Madridu započelo suđenje osobama optuženima za planiranje i izvršenje ubojstava. Suđenje u Španjolskoj odvija se po načelu “univerzalne nadležnosti”, budući da su petorica ubijenih svećenika bili su Španjolci. Započelo je u 15 sati i emitirano je uživo.

Španjolski tužitelji tvrde da su glavni okrivljenik Innocent Orlando Montano, bivši salvadorski pukovnik i potpredsjednik Vlade za sigurnost El Salvadora tijekom građanskog rata u zemlji od 1979. do 1992., te bivši vojnik Yusshy René Mendoza sudjelovali u “odluci, dizajniranju i izvršenju” ubojstava. El Salvador je odbio izručiti 16 preostalih osumnjičenih i optuženih u tom slučaju. Montano (70) je u ponedjeljak priznao zločin, a za ubojstva mu prijeti kazna od 150 godina zatvora.

Pozdravljajući vijesti o suđenju, direktor Instituta za ljudska prava Srednjoameričkog sveučilišta (Human Rights Institute of the Central American University) i bivši provincijal srednjoameričkih isusovaca, p. José María Tojeira, SJ, rekao je da je to “dobra vijest za pravdu”.

16. studenog 1989.

Prije gotovo 31 godinu, u ranim satima 16. studenoga 1989., vojnici Atlacatl bataljona ušli su u kampus Srednjoameričkog sveučilišta (UCA) i ubili isusovce. Ubijeni su Ignacio Ellacuría, Ignacio Martín-Baró, Amando López, Juan Ramón Moreno, i Segundo Montes – svi Španjolci; i Joaquín López y López – jedini Salvadorac. Vojnici su ubili i njegovateljicu na sveučilištu Juliju Elbu Ramos te njenu 15-godišnju kćer Celinu. Prema optužnici, napad na UCA su planirali i odobrili visoki vojni dužnosnici u pokušaju prekidanja mirovnih pregovora za okončanje građanskog rata u zemlji.

P. Ignacio Ellacuría bio je dekan Srednjoameričkog sveučilišta, istaknuti intelektualac i pobornik teologije oslobođenja. On i ostali ubijeni isusovački svećenici pomagali su u organiziranju mirovnih pregovora kako bi se okončao rat.

Dugo iščekivanje pravde

P. Tojeira podsjeća da je trebalo gotovo mjesec i pol da salvadorska vlada uopće prihvati odgovornost za postupke vojnika. Početna suđenja, koja su se odvijala između 1989. i 1992. u El Salvadoru, završena su oslobađajućom presudom za počinitelje zločina.

Međutim, 1993. godine Komisija za istinu, stvorena kako bi istražila zločine počinjene tijekom 12-godišnjeg građanskog rata u zemlji, otkrila je imena petorice visokih časnika koji su sudjelovali u odobravanju masakra. Među njima je bio i pukovnik Montano koji je u vrijeme ubojstava bio potpredsjednik Vlade za sigurnost. Ubrzo nakon toga, Zakonodavna skupština je donijela opći zakon o amnestiji koji obuhvaća sve zločine počinjene tijekom rata.

Ponovno otvaranje slučaja

Komisija za ljudska prava (Inter-American Commission on Human Rights of the Organization of American States) 1999. godine je zatražila od El Salvadora da ponovno otvori slučaj, no zahtjev je odbio tadašnji predsjednik Francisco Guillermo Flores. Godinu dana kasnije, isusovci su podnijeli žalbu Uredu državnog odvjetnika, optužujući službenike koje je Komisija za istinu ranije imenovala glavnim odgovornima za ubojstva. Žalba je uključivala i bivšeg predsjednika Alfreda Christianija i bivšeg ministra obrane generala Lariosa. Obojica su optuženi za umiješanost zbog izostavljanja dužnosti zaštite. Žalba je odbijena na temelju ranije donesenog zakona o amnestiji.

Nakon neuspjeha u tim pokušajima ostvarivanja pravde predmet je, na zahtjev nekih od rođaka ubijenih isusovaca, premješten na španjolske sudove. P. Tojeira napominje da je 2017. došlo do značajnog napretka izručenjem pukovnika Montana u Španjolsku iz Sjedinjenih Država gdje je bio pritvoren. “Otvaranje suđenja u Španjolskoj bio je važan korak ne samo za slučaj isusovaca, već i za reviziju zakona o amnestiji koji je 2016. proglašen neustavnim”, rekao je Tojeira za Vatican News.

Konačno, 2017. godine slučaj je ponovo otvoren nakon što je sudac presudio da je odbacivanje žalbe iz 2000. bilo neosnovano. P. Tojeira je rekao kako je inzistiranje na sudskom postupku tijekom 31 godine važno zbog sprečavanja ponavljanja ovakvih događaja. Dodao je da – unatoč znanju da nekažnjavanje ne daje jamstvo da se zločini protiv čovječnosti neće ponoviti – svaki napor da se počinitelje zločina privede pravdi ipak pridonosi da se umanji mogućnost ponavljanja zločina. Sud u Madridu je najavio da će suđenje završiti do 16. srpnja.

Fratellanza umana (09.06.2020.) 

Volite Crkvu i želite dijalog u njoj? Dijalog za dobro svih.

Autorski sadržaji i prijevodi na Fratellanza umana vlasništvo su stranice i autora. Isti se mogu slobodno prenositi na druge medije samo ako su autori potpisani i pored njihova imena vidljivo stoji Fratellanza umana s linkom na originalni tekst.

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.