Pastoralne smjernice Svete Stolice za biskupe i svećenike koji se suočavaju sa zahtjevom državnih autoriteta da se građanski registriraju: očuvanje katoličke doktrine i savjesti
Andrea Tornielli – Vatican News
Apsolutno poštovanje slobode savjesti svakoga, bliskost i razumijevanje za situaciju u kojoj katoličke zajednice još uvijek žive, prijedlozi za konkretne operativne odluke koje omogućuju kineskim svećenicima da se registrira bez propusta u onome što je Katolička Crkva uvijek vjerovala u zajedništvu s Peterovim nasljednikom. To je ono što sadrži Bilješka Svete Stolice o Pastoralnim smjernicama za biskupe i svećenike Narodne Republike Kine.
Razlog dokumenta su mnoga pitanja koja su u Vatikan stigla od kineskih svećenika. Kako bi se trebali postaviti suočeni s hitnim zahtjevom za registraciju prema zakonu koji su utvrdile političke vlasti? Što učiniti s dilemom savjesti koju predstavljaju neki problematični tekstovi za koje se često traži da ih se potpiše?
Suočena s tim pitanjima, Sveta Stolica najprije odgovara ponavljanjem temeljnog općeg načela: sloboda savjesti mora biti poštovana i stoga nitko ne može biti prisiljen poduzeti korak koji ne namjerava poduzeti.
Potpisivanje Privremenog sporazuma između Svete Stolice i Narodne Republike Kine o imenovanju biskupa u rujnu 2018. pokrenulo je novi put u kinesko-vatikanskim odnosima i dovelo do prvog važnog rezultata: punog zajedništva svih kineskih biskupa s Papom. No nisu riješene sve poteškoće: Sporazum zapravo predstavlja samo početak puta. Jedna od trenutačnih poteškoća odnosi se na zahtjev upućen svećenicima i biskupima da se službeno registriraju pred vlastima, kako je propisano kineskim zakonom. Unatoč predanosti pronalaženju prihvatljivog i zajedničkog rješenja, u različitim regijama Narodne Republike Kine, svećenicima se nude tekstovi koje treba potpisati, a koji nisu u skladu s katoličkom doktrinom, što stvara razumljive poteškoće savjesti, gdje se od njih traži da prihvate načelo neovisnosti, autonomije i samoupravljanja Crkve u Kini.
Čini se da je današnja situacija sasvim drugačija od one iz 1950-ih, kada se nastojalo stvoriti Kinesku nacionalnu Crkvu odvojenu od Rima. Danas, zahvaljujući Privremenom sporazumu, pekinške vlasti priznaju posebnu ulogu Rimskog biskupa u izboru kandidata za biskupiju i odnosno njegov autoritet kao Pastira sveopće Crkve. Sveta Stolica nastavlja s radom kako bi svaka deklaracija, zatražena činom registracije, bila u skladu ne samo s kineskim zakonima, nego i s katoličkom doktrinom, odnosno prihvatljiva biskupima i svećenicima.
Uzimajući u obzir posebnu situaciju koju su iskusile kršćanske zajednice u zemlji, čekajući da definitivno prevladaju problem, Sveta Stolica stoga predlaže mogući konkretan način da se dopusti osobi koja je u nedoumici, ali ipak želi registraciju, da bude u stanju riješiti se dileme.
Ovo je prijedlog koji se uklapa u put koji je otvoren Pismom kineskim katolicima Benedikta XVI. objavljenim u svibnju 2007. U tom tekstu papa Ratzinger prepoznao je da “u nemalom broju konkretnih slučajeva, ako ne gotovo uvijek, u postupku priznavanja postoje organizmi koji obvezuju ljude koji su uključeni da preuzmu stavove, da gestikuliraju i preuzmu obveze koje su u suprotnosti s diktatima njihove savjesti kao katolika”. I dodao je: “Shvaćam, stoga, kako je u tako različitim uvjetima i okolnostima teško odrediti ispravan izbor. Iz tog razloga Sveta Stolica, nakon što je potvrdila načela, ostavlja odluku pojedinačnom biskupu koji je, nakon što čuje svog svećenika, u boljoj mogućnosti upoznati lokalnu situaciju, razmotriti konkretne mogućnosti izbora i procijeniti moguće posljedice za samu biskupijsku zajednicu”. Već prije dvanaest godina, Papa je pokazao razumijevanje i, zapravo, ovlastio pojedine biskupe da odluče razlišljajući najprije o dobrobiti zajednica o kojima je riječ.
Danas Sveta Stolica dovršava daljnju pastoralnu fazu na putu koji se poduzima i u objektivno drugačijem kontekstu nego u prošlosti. Sa sada objavljenim Pastoralnim smjernicama, sugerira se mogućnost da biskupi i svećenici u vrijeme registracije zatraže dopisivanja rečenice u kojoj bi se navelo da se neovisnost, samostalnost i samoupravljanje Crkve shvaćaju tako da se ne gubi ništa od onoga što sadrži i katolička doktrina. Drugim riječima, kao politička neovisnost, upravna autonomija i pastoralno samoupravljanje, kako ih žive sve lokalne Crkve u svijetu. Ako se ne dopusti pisani dodatak, biskupu ili svećeniku koji se namjerava registrirati predlaže se mogućnost da to pojasni barem usmeno, po mogućnosti u prisustvu svjedoka. Od njega se također traži da odmah obavijesti svog biskupa o registraciji i okolnostima u kojima se dogodio. Oni, pak, koji se ne žele registrirati pod tim uvjetima ne smiju biti podvrgnuti nepotrebnom pritisku.
Vidljiv je uzrok dokumenta: realističan pogled na postojeću situaciju i poteškoće koje još uvijek postoje, namjera da se pomogne onima koji su u nedoumici, uvijek poštujući savjest svakog od njih u svijesti o patnjama koje su pretrpjeli, volja da se doprinese jedinstvu Kineskih katolika i dajući prednost javnom izvršavanju biskupske i svećeničke službe za dobro vjernika: u stvari, tajnost (podzemnost), kako je zapisao Benedikt XVI. u svom pismu, “ne spada u normalnost života Crkve”. Također u redovima ove posljednje Bilješke Svete Stolice možemo uvidjeti vrhovni zakon “salus animarum”, to jest “spasenje duša” i namjeru suradnje za jedinstvo kineskih katoličkih zajednica, prema evanđeoskom pogledu koji pokazuje bliskost i razumijevanje za ono što su vjernici proživjeli i žive u Kini. U svojoj poruci kineskim katolicima 26. rujna 2018. Franjo je izrazio “osjećaje zahvalnosti Gospodinu i iskreno divljenje – što je divljenje cijele Katoličke Crkve – za dar vaše vjernosti, postojanosti u iskušenju, ukorijenjenog povjerenja u Božju Providnost, čak i kada su se određeni događaji pokazali osobito nepovoljni i teški”.
Konačno, jasno je rečeno: u Pastoralnim smjernicama nema naivnosti. Sveta Stolica, kako je navedeno u Bilješci, svjesna je ograničenja i “zastrašujućih pritisaka” koje su pretrpjeli mnogi kineski katolici, ali želi pokazati da se može gledati naprijed i hodati bez odstupanja od temeljnih načela crkvenog zajedništva. Papino zauzimanje dopušta nam da ove Smjernice usidrimo na kršćansku nadu, slijedeći Duha koji potiče Crkvu da napiše novu stranicu.
Prijevod: Fratellanza umana (01.07.2019.)
Autorski sadržaji i prijevodi na Fratellanza umana vlasništvo su stranice i autora. Isti se mogu slobodno prenositi na druge medije samo ako su autori potpisani i pored njihova imena vidljivo stoji Fratellanza umana s linkom na originalni tekst.