Švicarski biskup Büchel: Mogu zamisliti mnoge žene kao svećenice

Biskup Markus Büchel pobornik je ređenja žena. Ovakav stav pastira Sankt Gallena poznat je i u Vatikanu. Büchel u intervjuu za KNA kaže da je čak i s papom Benediktom XVI. razgovarao o ređenju žena.

Markus Büchel (72) je biskup Sankt Gallena u Švicarskoj od 2006. godine. Dopredsjednik Švicarske biskupske konferencije u intervjuu govori o sinodalnom procesu, bratskoj razmjeni s Benediktom XVI. – i ženama kao svećenicama.

Pitanje: Gospodine biskupe, da li kao biskup u nekom trenutku “navlačite debelu kožu” kako biste se što bolje nosili s kritikama upućenima Crkvi?

Büchel: Osobne priče me još uvijek jako ganu. Ali “debela koža” dolazi s vremenom, jer kao biskup brzo kategorizirate (razlučite): Što mogu učiniti – i gdje su mi ruke vezane?

Pitali ste vjernike u svojoj biskupiji Sankt Gallen o sinodalnom procesu. Na pitanje “Tko će biti isključen?” 64 posto je odgovorilo: žene.

U biskupiji Sankt Gallen integrirali smo žene što je više moguće. Ali u Ordo [zaređenoj službi] još nisu prisutne. Ovo pitanje se mora promatrati u širem kontekstu. Točno je: ne mogu zarediti žene za svećenice. Ali trenutno ne mogu zarediti niti jednog muškarca u biskupiji Sankt Gallen, jer muškarci više ne žele biti svećenici zbog celibata. Stoga drugačije organiziramo pastoralne timove kako bismo rasteretili svećenike. Ali ni to nije uvijek tako lako. U Crkvi nije tek kao kod timskih igrača; kooperativni stil vođenja nije u prvom planu.

Treba li ženama dopustiti da postanu svećenice?

Mogu zamisliti mnoge žene kao svećenice.

Jeste li ikada zbog ovakvog stava upali u nevolje s Rimom?

Ne. Rekao sam to i ranije u jednom intervjuu nakon mog izbora za biskupa. U to vrijeme bilo je ređenje žena na Bodenskom jezeru, zato su me tada novinari to pitali. Jasno sam rekao: ovo je pitanje o kojem možemo raspravljati, to ne bi trebao biti tabu. O tome sam razgovarao i razmijenio mišljenje s papom Benediktom XVI. Htio me upoznati nakon što sam izabran za biskupa. Upoznali smo se u Castel Candolfu i upitao me za razgovor. Iznenadio sam se što je znao za intervju (smijeh). Ali to nije bila smjena, nego bratska razmjena.

To je bilo 2006. godine. Gdje smo danas, 2022.?

Sada ima više otvorenih glasova. Na putu smo, ali za to još nije sazrelo vrijeme. Kao biskup, moram to uzeti u obzir. Stoga je i danas žena kao katolička svećenica utopija.

U biskupiji Basel laici mogu krstiti i predvoditi obred vjenčanja pod određenim uvjetima. U biskupiji Sankt Gallen laicima je dopušteno krstiti – ali ne i biti svjedoci vjenčanja u ime Crkve. Kako to?

Mi smo na redu na razini biskupske konferencije. O tome smo se bavili i tijekom posjeta ad limina. Imamo način u kanonskom pravu kako to nadići. Tako da će to vrlo brzo biti relativno pragmatično.

Nedavno su se čuli glasovi koji strahuju da bi rezultati biskupijskog istraživanja “Wir sind Ohr” (“Mi smo uho”) mogli biti razvodnjeni na putu za Rim.

Nemam tu brigu. Ja sam u predsjedništvu Biskupske konferencije, organiziramo način da se to dogodi na nacionalnoj razini. Pastoralna komisija nas u tome podržava. Nacionalno izvješće treba biti participativno i javno. Jer ne radi se samo o papiru za Rim. Riječ je i o tome kako će se stvari nastaviti u Švicarskoj. Sinodalni proces također je dobar poticaj za nas na nacionalnoj razini da zajedno stvaramo više. Zajednički rad ne znači da svi moraju raditi sve na isti način.

Neki se boje raskola u Crkvi. Dijelite li tu zabrinutost?

Osobno se ne bojim. Papa Franjo, na primjer, bio je relativno sec [švicarski: suh] jer je primijetio: Takvi [koji su “zabrinuti”] nisu toliko zainteresirani za jedinstvo, već žele produbiti podjelu. A rascjep znači da se jedinstvo u različitosti ne može podnijeti. Mislim da ne moramo sve učiniti istim do posljednjeg slova u univerzalnoj Crkvi. Kada smo svjesni osnovnih pitanja vjere, automatski se otvara veći spokoj.

Biskup Würzburga Franz Jung izdao je jamstvo za queer zaposlenike [da neće biti otpušteni zbog toga]. Možete li zamisliti nešto slično?

Do sada nisam imao potrebu to javno reći. No, u biskupiji Sankt Gallen godinama smo na dobrom putu i u Crkvi pronalazimo mjesto za svakoga tko živi u odgovornoj situaciji (kna: fratellanza.net).

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.