Biskupima EU poslane detaljne upute kako mogu primiti izbjeglice s Lezbosa

U pismu naslovljenom na Biskupske konferencije cijele Europske unije, kardinali Hollerich, Czerny i Krajewski traže preseljenje izbjeglica prisutnih na otoku Lezbos u druge europske zemlje.

Andrea De Angelis, Vatican News

Biskupi, prihvatite izbjeglice iz Grčke u EU! Snažan apel upućen svim biskupima kako bi se, kao odgovor na očajnički krik mnogih ljudi u potrazi za dostojanstvom, konačno otvorio put nade. Kardinali Jean-Claude Hollerich, predsjednik Komisije Biskupskih konferencija Europske unije, Michael Czerny, podtajnik Odjela za migrante i izbjeglice iz Dikaterija u službi cjelovitog ljudskog razvoja, i Konrad Krajewski, djelitelj milostinje Njegove Svetosti, napisali su pismo upućeno biskupskim konferencijama država članica Europske unije. Citirajući nekoliko puta riječi pape Franje, trojica kardinala pozivaju biskupske konferencije da slijede upute za postupak premještanja azilanata i izbjeglica iz Grčke u europsku zemlju. I da ih sami prihvate!

Papina pozornost na Lezbos

Pismo započinje prisjećanjem na Angelus od 6. rujna 2015., kada se Papa “obratio župama, redovničkim zajednicama, samostanima i svetištima iz cijele Europe kako bi, živeći Evanđelje na konkretan način, pružili dobrodošlicu barem jednoj obitelji izbjeglica”. Iste te nedjelje, Franjo je zatražio potporu svih europskih biskupa za njegov apel, podsjetivši da je “Milosrđe drugo ime ljubavi”. Šest mjeseci kasnije Papa putuje na Lesbos, bilo je to u travnju 2016. “Nakon toga, svjestan situacije dramatične prenapučenosti i patnje u kojoj se na tom otoku nalazi preko 20.000 izbjeglica, kao i na tisućama drugih prihvatnih centara u Grčkoj, Papa – čita se u apelu – nikada nije prestao pomagati im, nastojeći otvoriti humanitarne koridore za njihov dostojanstven premještaj u u druge europske zemlje”. “Brojne misije koje su na egejskim otocima obavljali kardinali Krajewski i Hollerich izraz su Papine neprekidne zabrinutosti za te osobe”.

Humanitarni koridori

Kršćanska dužnost i poziv na buđenje novih evanđeoskih snaga. S tim uvjerenjem, polazeći upravo od Papinih zahtjeva, trojica kardinala u pismu traže da se u svakoj od zemalja članica Europske unije “dotične biskupske konferencije, u suradnji s vladom, trebaju dogovoriti o projektu humanitarnog koridora iz Lezbosa i drugih prihvatnih kampova u Grčkoj”. U tom smislu u pismu se naglašava kako su “iskustva koja su već započela u nekim zemljama pokazala da su mogućnosti dobrog prihvaćanja zapravo veće od onih kojima se nadalo: mnogi maloljetnici – pišu Hollerich, Czerny i Krajewski – prihvaćeni su u obiteljima, dok su odrasle osobe dobro prihvaćene u redovničkim zajednicama, župama i obiteljima koje su se stavile na raspolaganje“.

Papin nedavni susret s izbjeglicama

Pismo završava riječima koje je Papa izgovorio u Vatikanu, 19. prosinca 2019., na sastanku s izbjeglicama koji su stigli s Lezbosa putem humanitarnih koridora: 

„Kako možemo ne čuti očajnički krik tolike braće i sestara? … Kako možemo „ići dalje“, poput svećenika i levita iz prispodobe o dobrom Samarijancu, što nas čini odgovornima za njihovu smrt? Naša lijenost je grijeh! … Moramo pomoći i spašavati, jer svi smo odgovorni za život bližnjega, a Gospodin će od nas za to, na dan suda, zatražiti račun”. 

“I mi zajedno sa Svetim Ocem – pišu trojica kardinala – zahvaljujemo Gospodinu na svima onima koji su odlučili ne ostati ravnodušni i hrabro otvaraju novi put kako bi se vratilo dostojanstvo i budućnost mnogoj našoj braći i sestrama”.

Upute za provedbu projekta prijema migranata

U prilogu pisma upućenog biskupskim konferencijama nalaze se upute za postupak premještanja azilanata i izbjeglica iz Grčke u europsku zemlju. Projekt svoju glavnu pravnu osnovu temelji na 17. članku Dublinskih sporazuma (Dublinska uredba III, br. 604/2013) koji predviđa da država članica koja nije obvezna ispitati zahtjev za azil može, međutim, ponuditi se kako bi to učinila tako da obavijeste vlastitu raspoloživost nadležnoj državi članici. Tu su, dakle, svi koraci potrebni za transfer izbjeglica s Lezbosa: od zahtjeva vladama da preko nadležnih tijela – uglavnom preko ministarstava unutarnjih poslova – Grčkoj ponude dobrovoljno preuzimanje odgovornosti razmatranja zahtjeva za azil, pa sve do opredjeljenja Biskupske konferencije da za potrebno vrijeme osiguraju gostoprimstvo i podršku izbjeglicama. „Zajednica Sant’Egidio – čita se u prilogu – naznačit će potencijalne korisnike tog projekta, a zatim u dogovoru sa svakom zainteresiranom biskupskom konferencijom i imena korisnika koje treba prihvatiti“.

Fratellanza umana (20.02.2020.)

Autorski sadržaji i prijevodi na Fratellanza umana vlasništvo su stranice i autora. Isti se mogu slobodno prenositi na druge medije samo ako su autori potpisani i pored njihova imena vidljivo stoji Fratellanza umana s linkom na originalni tekst.

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.