Tajnovita Sinoda

“O čemu se razgovara?” Izvještaj o prvih osam dana drugog zasjedanja Sinode o sinodalnosti. Svakog tjedna specijalni stalni dopisnik La Croix u Vatikanu donosi događaje iz najmanje države svijeta.

 Mikael Corre

Ove godine atmosfera je opuštenija nego u listopadu 2023. Oko 350 sudionika međusobno su se upoznali i unatoč razlikama u kulturi i senzibilitetu, većini je drago da su se opet okupili. “Ej, kako si? Što ima novog?”, dovikuje jedan azijski biskup obraćajući se svojem južnoameričkom kolegi. Obojica zajedno ulaze na velika vrata dvorane za audijenciju na kojoj stoje dva pripadnika švicarske garde. “Može kava?”

Prošle godine Papa je zatražio od sinodalnih otaca i majki – prisutno je oko pedeset žena – da ne odgovaraju na novinarska pitanja. Ove godine po tom pitanju nije ništa rečeno. Treba napomenuti da je medijski pritisak oslabio. Nakon upita La Croix, Vatikan nije priopćio koliko je novinarskih akreditacija bilo 2023. godine, ni koliko ih je sada. Ali razlika je očita: “Bolje da vas je manje, manje ćete nas gnjaviti”, reče u šali jedan anonimni biskup, dodajući da za vrijeme rasprava vlada “dobro raspoloženje”, da je ozračje mirnije i “isto tako molitvenije”.

Ali slabija prisutnost medija govori i o slabijem interesu. Pretraživanje riječi “sinoda” na Googlu u Francuskoj od 4. listopada 2023. do 2. listopada 2024. (datumi otvaranja Sinode), smanjilo se za 77%. “Mnogi su je prestali pratiti kada je Papa rekao da pitanje đakonata i za žene te svećeničkog celibata neće biti na dnevnom redu”, smatra francuska redovnica s. Christiane Joly. Doista, 22. veljače 2024. Franjo je najavio formiranje desetak “studijskih skupina” koje će, paralelno sa sinodom, do lipnja 2025. proučavati određena pitanja o kojima se raspravljalo u listopadu prošle godine. “Ali o čemu uopće razgovaraju ove godine?”, upita me neki dan jedan čitatelj dosta konzervativnih nazora, zabrinut “što se to događa na ovoj tajnovitoj Sinodi”. 

Evo sažetka onoga što se događalo od početka drugog zasjedanja. Izvješće o prvih osam dana u kojima je bila prisutna i tema o položaju žena.

Srijeda, 2. listopada: pitanje ženskog đakonata “nije sazrelo”

Otvaranje drugog zasjedanja Sinode u dvorani Pavla VI. Nakon kratkog uvoda, predstavnici desetak studijskih skupina predstavljaju se sinodalnoj skupštini. Iznose teme i metodu rada. Između ostalog: “Odnosi sa istočnim Katoličkim crkvama” (skupina 1), “Slušati glas siromaha” (skupina 2), “Poslanje u numeričkom svijetu” (skupina 3), “Formacija svećenika (skupina 4)…

Skupina broj 5 – koja se bavi pitanjem o “mjestu žena u Crkvi” – za razliku od ostalih, nije sastavljena od stručnjaka iz cijelog svijeta, nego je povjerena vatikanskom Dikasteriju za nauk vjere. Njegov prefekt, kardinal Victor Manuel Fernandez, podsjetio je sinodalnu skupštinu da tema o ženama đakonicama, prema riječima pape Franje, “nije sazrela”.

Četvrtak, 3. listopada: početak rada studijskih skupina 

Jučerašnje predstavljanje studijskih skupina izaziva određene kritike Sinodalne skupštine. Članovi se osjećaju isključenima iz njihovog rada i zahtjevaju da i oni budu uključeni u njih. Glavno tajništvo sinode nastoji smiriti napetost: “Svaki pojedinac moći će dati svoj doprinos radu ovih skupina do lipnja 2025. godine”, izjavljuje kardinal Mario Grech. To se odnosi na članove Sinode, kao i na “svakog vjernika, skupinu, udrugu, zajednicu” nadodaje jedan od tajnika Sinode biskupa.

Prve rasprave za okruglim stolovima od desetak osoba (“uži krugovi”). Tema: “Temelji sinodalnosti”.

Petak, 4. listopada: žene u skupini broj 5

Bilo je 36 slobodnih intervencija u dvorani Pavla VI. tijekom 90 minuta. Jedan od članova Sinode nazvao je “pogrešnim stavom” to što Crkva u ženi gleda tješiteljicu, a ne osobu. Drugi sudionik pak napominje da postoje žene koje osjećaju poziv “za ređenje”.

Čulo se više glasova koji traže da đakonat i za žene ostane na dnevnom redu te da žene budu uključene u skupinu broj 5 koja se bavi ovom temom.

Osim navedenog, tema dana bila je stvaranje “sinodalne duhovnosti”.

Subota, 5. listopada: bez popodnevne stanke 18. listopada

Organizirano je glasanje.

Oko 75% članova Sinode izjašnjava se za ukidanje stanke predviđene za 18. listopada kako bi se to vrijeme iskoristilo za susret s predstavnicima studijskih skupina. Oni koji žele raspravljati o položaju žena u Crkvi, bit će primljeni u Dikasteriju za nauk vjere u kojem je za koordinaciju rada na ovoj temi zadužen tajnik doktrinarne sekcije mons. Armando Matteo. Dokument o tome je u pripremi.

Tema dana: “Kako bi Crkva, idući putem sinodalnosti, mogla bolje ostvarivati svoje poslanje?”

Nedjelja, 6. listopada: Pismo vjernicima na Bliskom istoku 

Dan bez radnih susreta. Krunica za mir u bazilici Santa Maria Maggiore. Objavljeno je Papino pismo katolicima Bliskog istoka.

Ponedjeljak, 7. listopada: 62 tisuće eura za Gazu

Nastavak radnih susreta u dvorani Pavla VI. u kojoj je organiziran dan molitve i posta u znak sjećanja na godišnjicu Hamasovog napada na Izrael. Organizirana je i kolekta na kojoj su članovi Sinode sakupili 62 tisuće eura pomoći za župu u Gazi.

Slijedeća tema: “Odnosi u Crkvi”. Nakon promišljanja o temeljima sinodalnosti, članovi sinode pozvani su davati konkretne prijedloge. 

Utorak, 8. listopada: ručak s LGBTQI katolicima

Za vrijeme podnevne pauze, neki od sudionika sinode (kardinal Stephen Chow, nadbiskup Hong Konga, studentica iz Filadelfije Julia Oseka…) otišli su do Generalne kurije isusovaca, koja je u blizini dvorane Pavla VI. Američki isusovac James Martin, također član Sinode, pozvao ih je na susret s LGBTQI katolicima kako bi mogli razmijeniti iskustva.

U dvorani Pavao VI. neki glasovi traže više uključivosti za homoseksualne osobe. Drugi glasovi pak kritiziraju LGBTQI pokret kojeg smatraju skupinom za vršenje pritiska. 

Srijeda, 9. listopada: Biranje redakcijskog odbora za završni dokument

Tijekom prijepodneva izabrano je 7 članova redakcijskog odbora koji će nadzirati završni tekst Sinode, po jedan predstavnik iz različitih geografskih zona. Nakon tri kruga glasanja, francuski kardinal Jean-Marc Aveline izabran je za predstavnika Europe. Za predstavnika Afrike u prvom krugu, apsolutnom većinom, izabran je Fridolin Ambongo Besungu, predsjednik Symposiuma Biskupskih konferencija Afrike i Madagaskara (SCEAM). Katolike Bliskog istoka predstavljat će libanonski biskup Mounir Khairallah [vidi tekst OVDJE, op. prev.].

Završni tekst Sinode, koji bi trebao biti objavljen tijekom vikenda 26. listopada, ima za cilj formuliranje konkretnih prijedloga koji bi omogućili da Crkva postane “više sinodalna”. 

Očekujemo nastavak (la-croix.com; fratellanza.net).

S francuskog prevela: Isusova mala sestra Vesna Zovkić

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.