Talijanski biskupi novac poreznih obveznika ulažu u razvojne projekte širom svijeta, pomažu i BiH

Talijanska biskupska konferencija (CEI), nakon sastanka Odbora za karitativna djela održanog u petak 27. i subotu 28. rujna u Rimu, objavila je na svojim službenim stranicama podatke o pomoći “zemljama Trećeg svijeta”. Odobrena su 84 projekta, za koja će biti dodijeljena sredstva u iznosu 16.187.209 eura podijeljena na sljedeći način: 8.779.234 eura za 39 projekata u Africi, 3.623.553 eura za 25 projekata u Latinskoj Americi; 2.678.468 eura za 15 projekata u Aziji; 630.707 eura za 2 projekta na Bliskom Istoku; 129.905 eura za 2 projekta u Istočnoj Europi i 345.342 eura za projekt u Oceaniji.

Tri najznačajnija projekta nalaze se u Africi. Jedan u Beninu, u Gougnenouu, gdje će se graditi i opremiti porodilište na području gdje je smrtnost majki i djece jako velika. U Nigeriji, u biskupiji Enugu u selu Dodo, financira se gradnja centra za potporu i rehabilitaciju bivših zatvorenika. Centar će biti opremljen blagovaonicom i prenoćištem koju će koristiti i radnici, te staklenikom, farmom, auditorijem i potrebnim uredima. U Ugandi je, s druge strane, odobrena izgradnja srednje škole u Wakisou za 300 marginalizirane djece i tinejdžera, s planiranim proširenjem kapaciteta do 1500 mladih osoba, gdje će im biti ponuđeni prostori za smještaj i nastavu, funkcionalni i pristupačni za osobe s invaliditetom.

Među latinoameričkim projektima spominut je onaj u Kolumbiji, koji će uključiti misionare, Crveni križ i Caritas koji grade farmaceutske radionice za patentirane lijekove koji će se distribuirati na kolumbijskom i venecuelanskom području.

Jedan od azijskih projekata provodit će se u Indoneziji gdje će se u biskupiji Ruteng tijekom trogodišnjeg razdoblja razviti centar za odgoj i obrazovanje djece s invaliditetom kako bi stekli vještine trgovačkog zanata, što je ujedno i promicanje njihove emancipacije.

U istočnoj Europi, točnije u Bosni i Hercegovini, u gradiću Varešu planira se otvoriti dnevni centar za pomoć starijim osobama i osobama s invaliditetom koje su previše izolirane. Uz to će se razvijati i mreža za pomoć u kućama, što uključuje kućanske poslove i druge usluge, te obučavanje volontera i medicinskih sestara za oko 400 osoba u teškoćama.

U Oceaniji odobren je projekt u Papui Novoj Gvineji, u Kokopu, gdje će se izgraditi 30 jednostavnih kuća za pomoć osobama s niskim primanjima koje su trenutno prisiljene boraviti u ilegalnim naseljima s nezdravom okolinom.

Novac koji se ulaže u ove projekte prikupljen je od građana Italije koji su odlučili svoje 8×1000 (tal. Otto per mille) obavezne porezne kvote na dohodak povjeriti Katoličkoj crkvi. Naime, u Italiji je porezni karitativni dio 8×1000 dužan odvajati svaki zaposleni građanin, ali je slobodan izabrati kojoj Crkvi, vjerskoj zajednici ili karitativnoj organizaciji želi povjeriti trošenje istoga. Zakonom su utvrđena područja u kojima korisnici prihoda 8×1000 mogu koristiti dobivena sredstva, kao i mehanizam za obračun tog iznosa.

Prijevod: Fratellanza umana (05.10.2019.)

Autorski sadržaji i prijevodi na Fratellanza umana su vlasništvo stranice i autora. Isti se mogu slobodno prenositi na druge medije samo ako su autori potpisani i pored njihova imena vidljivo stoji Fratellanza umana s linkom na originalni tekst.

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.