Teolog Halík: Crkva u istočnoj Europi umanjuje problem zlostavljanja

“Moramo radikalno odbaciti đavolsko iskušenje da tvrdimo da su problemi seksualnog, psihičkog i duhovnog zlostavljanja bolesti ‘pokvarenog Zapada'”, rekao je teolog Tomáš Halík. Posebno izdvaja jednu državu.

Češki teolog Tomáš Halík primjećuje da Katolička crkva u istočnoj Europi kleričko zlostavljanje ne shvaća dovoljno ozbiljno. “Moramo radikalno odbaciti đavolsko iskušenje da tvrdimo da su problemi seksualnog, psihičkog i duhovnog zlostavljanja bolesti ‘pokvarenog Zapada'”, piše Halík u aktualnom broju časopisa Theologie der Gegenwart iz Erfurta.

“Postoji niz razloga za tendenciju u postkomunističkim zemljama da negiraju problem klerikalnog zlostavljanja”, tvrdi Halík. “Državni progon Crkve promicao je unutarnju koheziju i solidarnost. Loša strana medalje, međutim, bila je to što ljudi nisu bili voljni vidjeti mračne sjene u vlastitim redovima”. Stvarnost Crkve koja sama uzrokuje patnju ne uklapa se u sliku patničke Crkve mučenika.

“Zavodljiva samoobmana
U postkomunističkoj Europi prevladala je “zavodljiva samoobmana o čišćoj Crkvi na istoku”. “Nakon pada komunizma, neki kršćani ne mogu živjeti bez neprijatelja. ‘Korumpirani liberalni Zapad’ postao je idealna zamjena za starog neprijatelja. Katolici, koje su nekada progonili komunisti, sada su počeli koristiti antizapadnu retoriku kojom su im ispirali mozak komunističkom propagandom u njihovoj podsvijesti“, objašnjava Halík koji je potajno zaređen za svećenika u Erfurtu 1978., a zatim je radio u tadašnjoj Čehoslovačkoj u “podzemnoj Crkvi”.

“Koncept ‘izabranih’ (slika napaćenog Mesije i naroda koji trpi) pomogao je Crkvama da prežive u vremenima progona, ali nakon pada komunizma, kada su tužne posljedice progona i izolacije postale jasne, ove su slike o samima sebi postale kompenzirane kompleksom inferiornosti u odnosu na Zapad”, analizira Halík.

S osvrtom na Poljsku, piše da je trenutni val otkrivanja seksualnog zlostavljanja u Katoličkoj crkvi izazvao “potres”. Zlostavljanje je samo jedan aspekt problema. “Ako Crkva u Poljskoj ne uspije shvatiti trenutnu krizu kao ‘kairos’ i kao poziv na dalekosežne reforme, ako Crkva ne pokaže poljskom društvu – a posebno mladoj generaciji – drugačije lice kršćanstva, proces sekularizacije u Poljskoj bit će još radikalniji nego u Španjolskoj i Irskoj”, predviđa Halík (kna; vatican news; fratellanza.net).

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.