Češki filozof, sociolog i teolog Tomáš Halík dobitnik je nagrade Comenius u Naardenu u Nizozemskoj. Ova se nagrada svake godine dodjeljuje osobama koje razvijaju ostavštinu Jan Amosa Komenskog, protestantskog biskupa i pionira obrazovanja za sve.
Tomáš Halík je nagradu Comenius zapravo osvojio još u 2020. godini, no zbog pandemije morao je čekati dvije godine. “Čekali smo bolja vremena, ali ovo nisu bolja vremena, Europa je opet u ratu”, kazao je Halík.
Ratnoj situaciji u Ukrajini posvetio je većinu svog govora te podsjetio na Václava Havela i naglasio da sloboda znači također i voditi brigu o njoj. “Ako demokratski svijet kapitulira pred ruskom agresijom i dopusti Vladimiru Putinu, Hitleru našeg vremena, da uništi suverenitet Ukrajine, onda on izdaje svoje vlastite vrijednosti poput solidarnosti i obrane slobode i pravde”, rekao je.
“To moraju biti ličnosti koje su dale značajan doprinos razvoju društva riječima, djelima ili istraživanjem”, objasnio je smisao dodjele nagrade Douwe Breimer, rektor emeritus Sveučilišta u Leidenu. U svojoj pohvali svrstao je Halíka među najutjecajnije mislioce današnjice. “Bio sam jako impresioniran životom profesora Halíka. U mnogočemu podsjeća na ono što je i sami Komenski morao proći u svoje vrijeme. Halík je pod pritiskom komunističkog režima bio prisiljen djelovati u tzv. podzemnoj Crkvi, a u svom radu brani slobodu, solidarnost i ujedinjenu Europu”, kazao je Breimer.
Inače Muzej Comenius u Naardenu svake godine dodjeljuje nagrade osobama koje povezuju različita područja kao i sam Jan Amos Komenski, protestantski biskup, pedagog, znanstvenik, nastavnik i pisac. Među dobitnicima nagrade Comenius su bivši predsjednik Europskog vijeća Herman van Rompuy, nizozemski teoretski fizičar Robert Dijkgraaf i britanski povjesničar Jonathan Israel.
Halík je također dobitnik prestižne Templetonove nagrade, koja se često uspoređuje s Nobelovom nagradom za humanističke znanosti (fratellanza.net).