Upute za primjenu metoda nastave na daljinu na crkvenim sveučilištima i fakultetima

Foto: © KNA (ilustracija)

Razvoj tehnologija, promijenjeni kulturalni kontekst i pandemija zahtijevaju nove nastavne formule i na crkvenim sveučilištima i fakultetima, uključujući učenje na daljinu. Kongregacija za katolički odgoj objavila je smjernice za ovu metodu nastave.

Utjecaj digitalne komunikacije na svijet edukacije od početka 2000-ih naglasio je široku panoramu “učenja na daljinu”. To nije samo faktor tehnološke inovacije uveden u svijet sveučilišnog obrazovanja, već i element sposoban za duboku transformaciju akademske kulture i ponovno propisivanje logike obrazovnih i odgojnih procesa, kao i ciljeva osposobljavanja.

Već u Veritatis gaudium izražen interes za ovaj način poučavanja

Iz tog je razloga Sveta Stolica i prije objavljivanja apostolske konstitucije Veritatis gaudium izrazila interes za ovu metodu poučavanja. Kongregacija za katolički odgoj već je nekoliko godina nekim višim institutima religijskih znanosti davala mogućnost prenošenja nekih disciplina u obliku nastave na daljinu, pod uvjetom da su zadovoljene određene potrebe u smislu oblikovanja zajednice. Katoličko obrazovanje nikada nije tek obični proces prenošenja intelektualnog znanja i vještina, već namjerava pridonijeti integralnom formiranju osobe u različitim dimenzijama (intelektualnoj, kulturnoj, duhovnoj…) uključujući, primjerice, život u zajednici i odnose koji se žive unutar akademske zajednice i u bliskim odnosima s nastavnim osobljem, administrativnim te uslužnim osobljem i drugim studentima.

Daljnji korak učinjen je objavljivanjem apostolske konstitucije Veritatis gaudium. Crkveni fakulteti i sveučilišta sada imaju mogućnost, uz prethodno odobrenje Kongregacije za katolički odgoj, razraditi propise studija u kojima se “dio kolegija može izvoditi u obliku učenja na daljinu” (VG, primjenjive norme, čl. 33. §2). “Od 2018., otkad smo objavili Veritatis gaudium, započeli smo rad na razradi ovih odredbi. Dvadesetak stručnjaka iz cijelog svijeta radilo je oko tri godine na prikupljanju rezultata, na temelju postojećeg iskustva na javnim sveučilištima”, kazao je tajnik kongregacije Angelo Zani za Vatican News.

Smjernice za primjenu metoda poučavanja na daljinu na crkvenim fakultetima / sveučilištima rezultat su opsežnog savjetovanja svih crkvenih fakulteta i sveučilišta (vidi Cirkularno pismo, br. 1 od 8. prosinca 2018.), kvalificiranih mišljenja stručnjaka na tu temu iz različitih dijelova svijeta, članova Kongregacije i tijela Rimske kurije. Stupit će na snagu prvog dana akademske godine 2021.-2022. ili akademske 2022., ovisno o kalendaru u različitim regijama svijeta.

Angelo Zani: Postoje i mnogi stručnjaci koji žele steći teološko, filozofsko ili antropološko obrazovanje

“Vjerujemo da je nastava licem u lice temeljna za crkvene studije, posebno za prvi ciklus koji je temelj teološke i filozofske formacije onih koji će jednoga dana biti učitelji, profesori, pastiri, evangelizatori. U prvom ciklusu samo se nekoliko disciplina, možda sekundarnih, može podučavati kroz nastavu na daljinu. Dok je u drugom ciklusu, specijalizacijskom, a posebno u trećem ciklusu doktorata, korištenje učenja na daljinu predviđeno u većem postotku. Temeljni je kriterij stoga postupna primjena nastave na daljinu. Nije da ova uputa kaže: u redu, sve možemo raditi na daljinu… Postoje vrlo precizne naznake o tome”, ističe tajnik Zani i dodaje: “Naši su studiji namijenjeni svima, no neke stvarnosti nisu dostupne kroz akademske usluge na institucijama. Mislimo na mnoge samostane diljem svijeta, kontemplativni život… postoji nastava na daljinu namijenjena prije svega njima. Također mislimo na pastoralne djelatnike i same biskupe koji mogu pohađati tečajeve permanentnog obrazovanja, aggiornamenta, tečajeve suradnje ili na takozvane ljudske periferije. Također imamo obrazovne kvalifikacije koje se mogu postići posebnim tečajevima. Tu su i mnogi stručnjaci koji žele steći teološko, filozofsko ili antropološko obrazovanje i koji kucaju na vrata naših institucija: od tih ljudi ne možemo tražiti da dolaze kao mladi studenti koji započinju svoju akademsku karijeru”.

Tajnik Kongregacije za katolički odgoj naglašava da “obrazovanje ne nudi zatvorene, hermetičke propise koji se nikada neće promijeniti”, te da je u tom smislu i Katolička crkva “na početku procesa koji bi mogao imati velike pomake”. On kaže da nastava na daljinu također “zahtijeva sofisticirane IT i telematske strukture” na sveučilištima, odnosno “sigurne platforme kojima se ne može manipulirati”.

Smjernice za primjenu metoda nastave na daljinu na crkvenim sveučilištima i fakultetima mogu se pronaći na više jezika:  DE – EN – ES – FR – IT – PL. (vatican news; fratellanza.net).

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.