Vjera u Uskrslog koji sve okreće na dobro i naš zadatak

Navještaj Uskrsa u mračnom času kroz koji prolazi svijet. Franjo nas je tako pratio homilijom na uskrsnom bdijenju i porukom Urbi et Orbi pozivajući na odgovornost, odnosno da se osjećamo dijelom jedne ljudske obitelji.

Andrea TornielliVatican News

U homiliji uskrsnog bdijenja, koja se slavila u noći Velike subote u praznoj bazilici svetog Petra, zaogrnutoj nadrealnom atmosferom, Papa je citirao frazu koju su, posebno u prvim tjednima pandemije, mnogi koristili, izlažući je na prozorima i balkonima, reproducirajući je na natpisima i transparentima: “Sve će biti u redu”. Nije lako ponoviti to nekome tko je izgubio voljenu osobu. Još manje to mogu prihvatiti oni kojima je virus uništio vlastite obitelji. Svakako taj slogan koji se ponavlja nije ugodno čuti ni onima koji zbog izvanredne situacije i krize više nemaju posla i ne znaju čime će nahraniti svoju djecu. Ili onima koji osjećaju neizvjesnost za ono što dolazi, za budućnost koja nas očekuje i za koju znamo da će biti teška. Hoće li sve biti u redu?

“Večeras – rekao je Papa – stječemo temeljno pravo koje nam neće biti oduzeto: pravo na nadu. To je nova, živa nada koja dolazi od Boga. To nije puki optimizam, to nije isto što i potapšati nekoga po leđima ili ga obodriti kad zatreba. To je dar s Neba koji nismo mogli sami priskrbiti. Sve će biti u redu, uporno govorimo ovih tjedana – nastavio je Franjo – oslanjajući se na ljepotu našeg čovještva i upućujući riječi ohrabrenja iz srca. No, kako dani prolaze i strahovi rastu, čak i najsmjelija nada može iščeznuti. Isusova nada je drugačija. Ona u srce stavlja sigurnost da Bog zna sve okrenuti na dobro, jer daje da čak i iz groba izbije život”.

Neće, dakle sve biti dobro, ali sigurnost Uskrslog koji je živ iz groba izašao je sam Raspeti čije smo tijelo, rastrgano bičevima i usmrćeno u najozloglašenijim mučenjima, kontemplirali na Veliki petak. Bog je odgovorio na pitanje zašto bol, smrt i patnja nevinih, čineći da to iskusi njegov Sin kako više nikada ne bismo bili sami. “Ufanje mi uskrslo je, Krist, moj Gospod i sve moje! – rekao je Papa u poruci Urbi et Orbi – Ne radi se o magičnoj formuli, koja bi učinila da problemi iščeznu. Ne, Kristovo uskrsnuće to nije. Naprotiv, ono je pobjeda ljubavi nad korijenom zla, pobjeda koja ne ‘preskače’ patnju i smrt, nego kroz nju prolazi otvarajući put u bezdanu, pretvarajući zlo u dobro: posebni znak Božje moći”.

Ali Franjina uskrsna poruka u stvarnosti nas poziva na odgovornost koju imamo jer “Ovo nije vrijeme ravnodušnosti, budući da cijeli svijet pati i da se u suočavanju s pandemijom iznova mora naći ujedinjen”. Podsjeća nas sve da stavimo na raspolaganje onih pet kruhova i dvije ribe koje su zahvaljujući čudu umnažanja i dijeljenja poslužile da nahrane mnoštvo. Jer “ovo nije vrijeme egoizama, svima nam je zajednički izazov s kojim se suočavamo i on ne čini razliku među osobama”. Zato što nas ova pandemija poziva da budemo hrabri i da kažemo da životu, kao što je Papa ponovio tijekom uskrsnog bdijenja: „Ušutkajmo krikove smrti, dosta je bilo ratova! Neka se zaustavi proizvodnja i trgovina oružjem, jer trebamo kruh, a ne puške. Neka se prestanu činiti pobačaji kojima se ubija nevin život. Neka se otvore srca onih koji imaju da ispune prazne ruke onih koji su lišeni neophodnog”.

U tom kontekstu mjesto nalazi i apel Europi, kako u ovom mračnom času ne ojačaju rivaliteti, već da se svi “prepoznaju dijelom jedine jedinstvene obitelji i da se međusobno potpomažu”. Danas – upozorio je Franjo – “Europska Unija pred sobom ima epohalni izazov od kojega će ovisiti ne samo njezina budućnost, nego budućnost cijeloga svijeta. Neka se ne propusti prilika pružiti krajnji dokaz solidarnosti, pribjegavajući također inovativnim rješenjima. Alternativa je samo egoizam partikularnih interesa i napast povratka u prošlost, s rizikom stavljanja na tešku kušnju miran suživot i razvoj idućih generacija”.

Volite Crkvu i želite dijalog u njoj? Dijalog za dobro svih.

Fratellanza umana (14.04.2020.)

Autorski sadržaji i prijevodi na Fratellanza umana vlasništvo su stranice i autora. Isti se mogu slobodno prenositi na druge medije samo ako su autori potpisani i pored njihova imena vidljivo stoji Fratellanza umana s linkom na originalni tekst.

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.