Zatvorena vatikanska istraga o londonskoj zgradi, na suđenje ide deset osoba, među njima i kardinal Becciu

Na suđenje idu: Brülhart, mons. Carlino, Crasso, Di Ruzza, Marogna, Mincione, Squillace, Tirabassi, Torzi i kardinal Becciu.

Dugu i složenu istragu predvodili su vatikanski promotor pravde Gian Piero Milano te pomoćnici Alessandro Diddi i Gianluca Perrone. Istragu je provodila vatikanska žandarmerija i zapovjednik Gianluca Gauzzi Broccoletti koji su ispitivali veliku količinu dokumenata, elektroničkih uređaja oduzetih od osumnjičenika, uz ispitivanje svjedoka. Predsjednik suda Države Grada Vatikana Giuseppe Pignatone naložio je pozivanje deset osoba, nakon zahtjeva kojeg je podnio Ured promotora pravde, objavio je u Tiskovni ured Svete Stolice. Prva faza istrage završava pozivom na sud: sada će, tijekom javne rasprave na kojoj će se vidjeti kako će se postaviti tužiteljstvo i obrana, Sud ispitati prikupljenu dokumentaciju. Prvo ročište zakazano je za 27. srpnja.

Na suđenju će se suditi: Renéu Brülhartu (bivšem predsjedniku AIF-a) kojemu tužiteljstvo osporava kazneno djelo zlouporabe položaja; Monsinjoru Mauru Carlinu (bivšem tajniku zamjenika državnog tajništva) optuženom za iznudu i zlouporabu položaja; Enricu Crassu (financijskom “stručnjaku” koji je desetljećima upravljao ulaganjima Državnog tajništva) a koji se tereti za kaznena djela pronevjere, korupciju, iznudu, pranje novca, prijevaru, zlouporabu položaja, za lažni materijal iz javnih djela za privatne svrhe, i za laži u privatnom pisanju; Tommaso Di Ruzza (bivši direktor AIF-a, Uprava za financijski nadzor) kojemu tužiteljstvo pripisuje kaznena djela pronevjere, zlouporabe položaja te povrede službene tajne; Cecilia Marogna (žena koja je od Državnog tajništva dobila znatne iznose za provođenje obavještajnih radnji) optužena za pronevjeru; Raffaele Mincione (financijer koji je imao važne dionice fonda koji je posjedovao londonsku nekretninu na aveniji Sloane 60 upisanu na Državno tajništvo, te je špekulativno ulagao novac koji je dobio od tajništva) optužen je za pronevjeru, prijevaru, zlouporabu položaja i pranje novca; Nicola Squillace (odvjetnik uključen u pregovore) optužen za prijevaru, pronevjeru, pranje novca; Fabrizio Tirabassi (zaposlenik kao zapisničar u Administrativnom uredu Državnog tajništva koji je imao vodeću ulogu u aferi) optužen za korupciju, iznudu, pronevjeru, prijevaru i zlouporabu položaja; Gianluigi Torzi (financijer pozvan da pomogne Svetoj Stolici da se izvuče iz fonda Mincione koji je uspio dobiti likvidiranih dobrih 15 milijuna da bi Palaču vratio legitimnim vlasnicima) optužen za iznudu, pronevjeru, prijevaru, pranje novca i nenamjenski trošak za vlastite potrebe.

Zahtjev za poziv sudu podnijet je i protiv sljedećih tvrtki: HP Finance LLC, pripisano Enricu Crassu, kojem tužiteljstvo osporava kazneno djelo prijevare; Logsic Humanitarne Dejavnosti, D.O.O. (Slovenija), odnosi se na Ceciliju Marognu, koja se optužuje za kazneno djelo pronevjere; Prestige Family Office SA, koji se može pripisati Enricu Crassu, optuženom za prijevaru; Sogenel Capital Investment, pripisan Enricu Crassu, optuženom za prijevaru.

“Elementi su se pojavili – izvještava se u priopćenju za tisak – također protiv kardinala Giovannija Angela Becciua, protiv kojeg se pokreće sudski postupak, kako nalaže zakon, zbog kaznenih djela pronevjere i zlouporabe položaja također u konkurenciji, kao i za podmetanja”.

U izjavi koju su objavili njegovi odvjetnici, kardinal se definira kao “žrtva urote koja se provodi” protiv njega, a koja ga je izložila “neviđenom medijskom stupu srama” i samo zahvaljujući vjeri – kaže – može “naći snage za borbu za ovu bitku istine”. “Napokon – zaključuje Becciu – dolazi trenutak za pojašnjenje i Sud će moći pronaći apsolutnu neistinu optužbi”.

U međuvremenu je Državno tajništvo odlučilo nastupiti kao građanska stranka na suđenju: njega će zastupati odvjetnica Paola Severino.

Kardinal Becciu

Kardinal Giovanni Angelo Becciu, bivši zamjenik vatikanskog državnog tajništva, nije ušao odmah u istragu, no uključen je u nju jer ga tužitelji optužuju za “umiješanost” i vjeruju da stoji iza ponuda za kupnju zgrade koja se iznenada pojavila krajem svibnja 2020. godine, nekoliko dana prije Torzijevog ispitivanja.

Prema svjedočenjima, Becciu je također pokušao povući Perlascu. U istragu su ušla i plaćanja koja je Državno tajništvo izvršilo Ceciliji Marogni na zahtjev Becciua. Ženina tvrtka primila je uplate Državnog tajništva u iznosu od 575.000 eura između 20. prosinca 2018. i 11. srpnja 2019. Istrage su omogućile utvrditi da su te brojke “gotovo u cijelosti korištene za kupnje” koje su nespojive sa svrhom i stoga nisu opravdane korporativnom svrhom same tvrtke”.

Konačno, suci optužuju Becciua da je financirao zadrugu svog brata Antonina na Sardiniji. Riječ je o 600.000 eura iz sredstava Talijanske biskupske konferencije i 225.000 eura iz sredstava Državnog tajništva. Donacije su se “naširoko koristile u druge svrhe osim u dobrotvorne za koje su namijenjene” (vatican news; fratellanza.net).

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.