Foto: Hans Küng, KNA
Teolog nadbiskup Bruno Forte: “Küngova je duboka namjera bila konstruktivna. Njegovi su potezi bili motivirani željom da ostvare duh Drugog vatikanskog koncila”.
Domenico Agasso
Svećenik Hans Küng, “pobunjeni” teolog koji je umro jučer u 93. godini, smatran je antagonistom dvojice papa – Ratzingera i Wojtyle – napadao je rimsku Crkvu jer ju je “volio”. I želio ju je onakvu “kakvu je naznačio Drugi vatikanski koncil: kao referencu i primjer, a ne promatračicu ili suparnicu svijeta”. Riječi su to teologa Bruna Fortea, nadbiskupa dijeceze Chieti-Vasto s kojim smo na tu temu razgovarali.
Nadbiskupe, kakvu je ulogu imao Küng i iz čega su proizašle njegove polemike?
Bio je veliki poticaj za Crkvu. Na svoj način, jako ju je volio. Pa i njegov oštar duh bio je motiviran voljom za izgradnjom onakve Crkve kakvu je želio Koncil.
Možete li nam objasniti?
Crkva u povijesti ne stoji kao promatrač ili pandan, već kao kvasac u masi čovječanstva. Ona nije suprotnost svijetu niti je njegov izvanjski pomatrač, već sudjeluje u životu ljudi potičući pravdu i mir.
Što niste dijelili s Küngovim djelima?
Ponekad je bilo oštrih tonova, ali oni su bili dio muke nakon Koncila, možda neophodni da se utre put. Küng je ogorčio neke svoje intervencije, no duboka namjera bila je konstruktivna.
Odbacivao je dogmu o papinskoj nepogrešivosti…
Sjećam se znaka kojeg je stavio iza svog stola u Tübingenu. Na njemačkom je bilo napisano: “Želiš li biti Papa?”. Küngov odgovor: “Ne, jer inače više ne bi bio nepogrešiv”. To također jasno pokazuje da je njegov prigovor bio prije svega prema načinu statičkog tumačenja Papine nepogrešivosti.
No je li ju prihvaćao?
Da, u cijelosti.
Kakav je stav imao u raspravi o relativizaciji istine?
Istina nije nešto što se posjeduje, a time nije nešto čime možete raspolagati po svojoj volji. To je netko tko nam dolazi u susret, tko nas transformira. U tom smislu ona ima dinamičan aspekt, na čemu je Küng inzistirao (lastampa.it; fratellanza.net).