Nakon završetka sinodalnih skupština u Njemačkoj mnogi sumnjaju u učinkovitost donesenih rezolucija. Zaključak franjevačke redovnice s. Katharine Kluitmann, koja je i sama članice Sinode, nije toliko negativan: Frankfurt je bio „umjetnost mogućeg“, napisala je 21. ožujka za portal kirche-und-leben.de.
Franjevka iz Lüdinghausena s. Katharina Kluitmann je, unatoč mnogim sumnjama u djelotvornost odluka, donijela pozitivan zaključak nakon privremenog završetka Sinodalnog puta Katoličke Crkve u Njemačkoj. Ona je „zadovoljna onim što se dogodilo u Frankfurtu“, piše Kluitmann u gostujućem komentaru za portal kirche-und-leben.de. „Vidim da smo mi nebiskupi naučili neke biskupe drugačijoj kulturi rasprave: onu s više osobnog svjedočanstva, s manje pozivanja na autoritete, s kreativnom teološkom argumentacijom na visini umjetnosti, otvoreniju, strukturiraniju.“ Redovnica je kao članica Sinode sudjelovala na plenarnim sjednicama te je izabrana u Sinodalni odbor koji će u narednim godinama nastaviti i provoditi rad Sinodalnog puta.
Frankfurt je bio „umjetnost mogućeg“, napisala je sestra Kluitmann. Sinodske skupštine zahtijevaju mnogo od svih, „pa i od većine biskupa“. Nije bilo za očekivati da će se nakon stoljeća odnos snaga u Crkvi „tek tako promijeniti“. No svi članovi Sinode su ponešto učili.
„Ne dati se podijeliti“
Referirajući se na Sinodalni odbor, s. Kluitmann je napisala da moli za one „kojima to sve ide predaleko i za one kojima sve ovo ne ide dovoljno daleko“. Moli također da se članovi „ne daju podijeliti“ i da „vide Duha u svakome“.
Petom sinodalnom skupštinom od 9. do 11. ožujka u Frankfurtu na Majni zasad je završen Sinodalni put. Biskupi, svećenici, redovnice, redovnici i laici tri su godine raspravljali o budućnosti Katoličke Crkve u Njemačkoj nakon otkrića višestrukih seksualnih zlostavljanja u Crkvi. Glavne teme bile su moć, svećenstvo, spolni moral i uloga žene u Crkvi.
Na posljednjoj Općoj skupštini odlučeno je, među ostalim, da se ubuduće omoguće slavlja blagoslova i parovima koji ne mogu sklopiti sakramentalni brak. Osim toga, članovi Sinode donijeli su odluku da se njemački biskupi u Rimu zalažu za primanje žena u đakonat te da tamo iznesu daljnja razmatranja iz Njemačke. Neki su sudionici već tijekom zasjedanja istaknuli da im rezolucije nisu došle dovoljno daleko (kirche-und-leben.de; fratellanza.net).